$
בארץ

נחשף בכלכליסט

"יואב קיש פעל בניגוד עניינים בהזמנת מחקר שלחברו יש בו עניין אישי"

כך נטען בתלונה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר לוועדת האתיקה של הכנסת נגד סגן שר הבריאות, בעקבות חשיפת קשריו עם יצרן מותג הערק הגדול בישראל "עלית הארק" יוסי גולד - חברו האישי, תורם גדול שלו, וחבר ליכוד. קיש, שהזמין בעבר מהכנסת מחקר שבחן את השפעת רפורמת מיסוי האלכוהול על עסקיו של גולד מבלי לגלות את הקשר, טוען: "פעלתי לפי כל ההנחיות והדרישות"

תומר גנון 20:2105.11.20

"יואב קיש היה בניגוד עניינים בשל עניין אישי כשהזמין מהכנסת מחקר על השפעת רפורמת מיסוי על דפוסי צריכת האלכוהול, וזאת מבלי לחשוף בפני מוסדותיה שהוא חבר אישי של יוסי גולד, שהוא גם התורם הגדול שלו, אשר לחברה בבעלותו היה באופן ברור עניין בנתונים עדכניים ובמידע שהוזמן במחקר הכלכלי", כך כותב עו"ד שחר בן מאיר בתלונה שהגיש היום (ה') לועדת האתיקה של הכנסת נגד סגן שר הבריאות, יואב קיש.

 

התלונה הוגשה בעקבות חשיפת "כלכליסט" לפיה קיש הזמין בעבר מחקר בשווי עשרות אלפי שקלים שבחן את השפעת רפורמת המיסוי על יצרני האלכוהול.

 

סגן השר יואב קיש על רקע בקבוק עלית הארק סגן השר יואב קיש על רקע בקבוק עלית הארק צילום: אבי מועלם

 

בין היצרנים שהמכירות שלהם ירדו כמעט בחצי מאז הרפורמה, היה בעלי מותג הערק הגדול והמוכר בישראל "עלית הארק", המחזיק בנתח שוק של כ-80%, שהוא חבר האישי של קיש, תורם גודל שלו לפריימריס וגם חבר ליכוד בעצמו.

 

"הזמנת המחקר ע"י יואב קיש נעשתה בשנת 2016", נכתב בתלונה, "ועובדת היותו בקשר עם יוסי גולד, והימצאותו בניגוד עניינים ערב הזמנת המחקר, לא הייתה נחשפת, או ליתר דיוק נחשפה רק כארבע שנים אחרי עקב מינוי קיש לסגן שר הבריאות וחתימתו על הסדר ניגוד עניינים.

"זאת שכן קיש בחר לא לחשוף את קרבתו ליוסי גולד גם בהסדר ניגוד העניינים (שמו של יוסי גולד הושחר), ורק דיווח על 'חברות עם אדם העוסק בייצור אלכוהול אשר בבעלותו חברה המייצרת אלכוהול ובאספקת שירותים נוספים הקשורים ליינות. עובדות אלו מבססות לכאורה ביצוע של עבירה אתית על ידי ח"כ קיש'.

 

על פי התלונה, "ח"כ קיש פעל בניגוד עניינים בניגוד לכללים 5 (א) ו (ב) לכללי האתיקה לחברי הכנסת, עת הזמין מחקר כלכלי יקר ומקיף מהכנסת ללא כל סיבה "סבירה", שכן נושא מיסוי האלכוהול לא נידון אז על שולחן הממשלה או בכנסת. ח"כ קיש גם לא הגיש כל הצעת חוק בנושא, ואף לא היה חבר בוועדה כלשהי בכנסת שאמורה הייתה לדון בנושא זה.

 

עוד נכתב בתלונה כי: "כלל 6 לכללי האתיקה מחייב את חברי הכנסת למסור גילוי מלא על כל מקרה של ניגוד עניינים בין עניין אישי שיש להם לנושא הנידון בכנסת. ח"כ קיש עבר גם על כלל זה עת הסתיר ולא גילה את קשריו עם מר יוסי גולד עובר להזמנת המחקר על ידו".

 

תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת, שבראשותה עומדת ח"כ טלי פלסקוב (ליכוד), רשאי להגיש כל אזרח. בוועדה חברים כיום ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ינון אזולאי (ש"ס) ואוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת), והם יכולים לדון בתלונה ולקבוע כי ח"כ הפר כלל מכללי האתיקה של חברי הכנסת, לרשום לו נזיפה או לדחות את התלונה על הסף.

 

סגן השר יואב קיש מסר בעקבות התלונה, "פעלתי לפי כל הדרישות וההנחיות בנוגע לניגוד עניינים כפי שאני נוהג בכל תקופת כהונתי בכנסת. אני סמוך ובטוח שזו גם תהיה מסקנת ועדת האתיקה באופן חד משמעי".

x