$
בארץ

ועדת הכלכלה קוראת להקדים את פתיחת השווקים ביחד עם חנויות הרחוב

החנויות צפויות להיפתח ביום ראשון; יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי: "קשה להסביר לציבור פתיחה של מקומות סגורים בעוד שחנויות הרחוב והשווקים סגורים. הוועדה מבקשת לאשר תחנת ביניים ולפתוח את השווקים עוד לפני השלב השלישי". משרד הבריאות: "לפתוח הכל זה לחזור על הטעות שנעשתה אחרי הסגר הראשון וזה יוביל אותנו מהר מאוד לסגר נוסף"

אורנה יפת 16:1502.11.20

ועדת הכלכלה קוראת להקדים את פתיחת השווקים ביחד עם חנויות הרחוב, שצפויות להיפתח ביום ראשון הקרוב.

 

בדיון שהתקיים היום (ב') אמר יו"ר הוועדה, יעקב מרגי, כי על הממשלה לבחון להכליל גם את השווקים הפתוחים עם פתיחת חנויות הרחוב. "צריך להפיק לקח מהיציאה מהסגר הראשון, אבל צריך להשתדל לפתוח עסקים עם אופי דומה יחד. קשה להסביר לציבור פתיחה של מקומות סגורים בעוד שחנויות הרחוב והשווקים סגורים. הוועדה מבקשת לאשר תחנת ביניים ולפתוח את השווקים עוד לפני השלב השלישי", אמר. הדיון עסק ביצירת מתווה לפתיחת השווקים בזמן משבר הקורונה. ח"כ היבא יזבק אמרה כי בעלי העסקים כבר פנו לשוק האפור והשחור ולא מקבלים סיוע מהממשלה.

 

 

 

 

שוק הכרמל בתל אביב שוק הכרמל בתל אביב צילום: איי פי

 

לילי בן שלום, בעלת בית מאפה בשוק הכרמל, שהשתתפה בדיון: "לא נתנו לסוחרים לפתוח כי הם לא שופרסל ולא קוראים להם רמי לוי או הראל ויזל. לקחו להם את הגאווה והפרנסה ואני רואה סוחרים שעומדים ליד דוכנים ריקים ושומרים עליהם, כי זה מה שהם יודעים לעשות. איפה ההיגיון, אם אפשר ללכת לסופר פארם באלנבי ולקנות הכל בזמן שהשוק סגור? ההחלטות הפוליטיות הדוחות האלה, על הגב של העסק הקטן, רומסות כל עסק קטן בישראל".

 

מנכ"לית נשיאות המגזר העסקי, הגר יהב, אמרה כי לא ייתכן שברשתות השיווק אנשים עומדים בתור ובצפיפות, בעוד שהשווקים, בהם יכולה להיות פריסה רחבה יותר של אנשים, סגורים. עוד אמרה כי חקלאים נאלצים להשמיד תוצרת, בשל סגירת השווקים. עוזרת ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ענת צוראל פרבר, השיבה כי השווקים צפויים להיפתח בשלב השלישי, יחד עם שאר העסקים, במידה ונתוני התחלואה יאפשרו זאת. לדבריה, המסקנה מהפתיחה המהירה אחרי הסגר הראשון הייתה שחייבים להיות עם היד על הדופק, ולכן הוחלט על פתיחה מדורגת. "לפתוח הכל זה לחזור על הטעות שנעשתה אחרי הסגר הראשון וזה יוביל אותנו מהר מאוד לסגר נוסף", אמרה.

 

 

x