$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועדה בין משרדית קבעה: שריון מכסת גז לתעשייה המקומית

הדו"ח הסופי של הוועדה מבקש לקבוע כמות של עד 5 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה, כאשר משרדי הממשלה מייעדים אותו עבור ייצור מקומי של מתנול ואמוניה

ליאור גוטמן 08:1707.10.20

ועדה בין משרדית קבעה שיש לשריין מכסת גז ייעודית לטובת פיתוח התעשיה בישראל, על חשבון מכסת ייצוא הגז הכללית ללקוחות זרים. דו"ח הוועדה גובש סופית ואושר בשבוע האחרון על ידי הדרגים המקצועיים, וכעת הממשלה צריכה לגבש החלטה לקראת יישומו עוד השנה.

 

הדו"ח הסופי של הוועדה שהגיע לידי כלכליסט, מבקש לקבע כמות של עד 5 מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה, כאשר משרדי הממשלה מייעדים אותו עבור ייצור מקומי של מתנול ואמוניה.

 

 

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ שר האנרגיה יובל שטייניץ

 

הוועדה נולדה כחלק מגיבוש מכסות ייצוא הגז מישראל לחו"ל, במסגרת החישובים הממשלתיים כמה גז המשק המקומי יצטרך ל-25 הקרובות עבור ייצור חשמל, תחבורה ותעשיה, וכמה אפשר למכור החוצה. על פי הדו"ח שגובש על ידי משרדי האנרגיה, הכלכלה והתעשייה, האוצר ורשות המיסים, המטרה הרשמית היא לעודד ייצור מקומי של מתנול ואמוניה. במשרדי הממשלה בחנו ארבעה תרחישים במטרה למצוא פתרון שיאפשר לעודד תעשיה מקומית.

 

מבחינת התעשייה, הדו"ח הוא פריצת דרך להקמת תעשיות נלוות של גז. עד היום הגז שימש רק לייצור חשמל ותפעול שוטף של מפעלים. כעת התעשייה תוכל לקבל מחיר נמוך על הגז ללא מיסוי שהיה חל אליו אם מוצרי המשך של הגז היו נכללים במכסת הייצוא, וגם הצרכנים ייהנו ממוצרים זולים יותר.

x