$
בארץ

חברת החשמל חתמה על חוזה גז חדש עם שותפות תמר בהיקף של עד מיליארד שקל

ההסכם כולל רכישה של כ-2 מיליארד מ"ק עד לאמצע 2021 ובמחיר דיפרנציאלי. החוזה החדש מצטרף לחוזה שעליו חתמה חברת החשמל ב-2012 עם שותפות תמר, שנחשב לאחד היקרים בישראל

ליאור גוטמן 17:5904.10.20
חברת החשמל מצליחה להוזיל פעם שנייה את עלויות האנרגיה שלה, והיא חתמה היום (א') על חוזה חדש מול שותפות הגז תמר. ההסכם כולל רכישה של כ-2 מיליארד מ"ק עד לאמצע 2021 ובמחיר דיפרנציאלי, כלומר מתחיל סביב 4.4 דולר ליחידת חום עם אפשרות הנחה למחיר ככל שהכמות תגיע להיקף החוזה או יותר מזה. היקף החוזה הוא כ-300 מיליון דולר לכלל הכמות, כלומר כמיליארד שקל.

 

מי שחתם על החוזה היא שותפות תמר שלא כוללת את שותפות לווייתן, כלומר מי שמחזיק בכ-53% ממאגר תמר: ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ושותפות אוורסט. לנובל אנרג'י זכות וטו על מכירת הגז, אולם על פי ההערכות, שברון, שתכנס בקרוב לנעליה, יכולה לשנות את החלטתה.

 

כך או כך, בסביבת שותפות תמר מאמינים שגם אם יוטל וטו מכל סיבה שלא נראית לעין, שותפות תמר תוכל למכור את הגז באופן עצמאי, כלומר מחלקה היחסי במאגר כולו. היום (א') דיווחה ישראמקו שהיא מבטלת את זכות הוטו שלה על חוזים שהיא החזיקה בעבר, כאשר לדלק קידוחים יש עוד מספר ימים בודדים כדי להכריז על מהלך דומה מצידה.

 

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלבטרוס

 

 

כזכור לחברת החשמל חוזה חתום מול שותפות תמר שנחשב לאחד היקרים בישראל. החוזה נחתם ב-2012 וקבע מחיר בסיס גבוה יחסית (5.04 דולר) והצמדה למדד המחירים האמריקאי (CPI) ותוספת אחוז אוטומטית ל-8 השנים הראשונות שלו, וקיזוז אחוז ליתרת שנות האספקה (כ-15 שנה). לאורך השנים מחיר הגז שחברת החשמל שילמה עלה בצורה עקבית והשנה הגיע לשיא של כ-6.4 דולר ליחידת חום.

 

לשם השוואה, מדובר במחיר גבוה בכ-40% מהרף החדש שהוצב בחוזי הגז האחרונים במשק. בשל כך, תעריף החשמל של אזרחי ישראל התקשה לרדת, ורק בתחילת 2020, כשחברת החשמל החלה לרכוש גז ממאגר לווייתן בתמחור של כ-4.8 דולר ליחידת חום, תעריף החשמל ירד בכ-4%. החוזה החדש לא בא במקום החוזה המקורי אלא כתוספת עליו.

 

בחברת החשמל טוענים שההסכם החדש, שהוא כאמור תוספת לחוזה המקורי, יחליף בהדרגה כמויות שהם קנו שהן מעבר לכמות החוזית המינימלית בהסכם תמר, ואפילו יבואו על חשבון רכש ממאגרים אחרים, דוגמת מאגר לווייתן. בכך החברה מבטיחה שהיא תוכל "לזגזג" בין המאגרים כדי להוציא את המחיר הכי זול שהיא יכולה, מה שצפוי להשתרשר בסופו של יום להנחה בתעריף החשמל בינואר 2021. יו"ר חברת החשמל רון טל אמר שהחברה הצליחה להוזיל את מחיר הגז הטבעי עם שותפי תמר שיביא לחיסכון צפוי בהיקף של עשרות מיליוני דולרים עד ליולי 2021, גם בהשוואה לתנאים המסחריים הקבועים בהסכם עליו חתמה החברה בחודש יוני 2019 עם שותפי לווייתן. "החיסכון במחיר הגז ישרת את הפחתת תעריף החשמל ללקוחות שלנו, וזה מצטרף לשורת מהלכים שאנחנו מבצעים להכנסות נוספות והפחתת התעריף".

 

עופר בלוך, מנכ"ל החברה, מסכם ש"חברת החשמל ניהלה מו"מ ממושך, עיקש ואינטנסיבי שנמשך חודשים עם שותפות תמר ורושמת היום הישג משמעותי. ההסכם עם לווייתן מ-2019 היה העוגן לפתיחת תחרות אמיתית במשק, והתוספת להסכם תמר הוא הישג יוצא דופן" . נקודת הציון הבאה של חברת החשמל תרשם בקיץ 2021, אז היא אמורה לקבל הנחה של 25% על חוזה הגז המקורי והיקר שלה מ-2012.

x