$
בארץ

השותפים בתמר בדרך לסכסוך? דלק קידוחים מתנגדת לתוספת להסכם הגז עם חברת החשמל

דלק טוענת שההסכם החדש, שנחתם רק אמש ללא חתימתה וחתימת נובל אנרג'י, מפר את תנאי חוזה הגז עם שותפות לווייתן ומסכן את היקפי הגז שחברת החשמל תרכוש ממנו; דלק ונובל מאיימות לתבוע את חברת החשמל על הפרת הסכם

ליאור גוטמן 11:3705.10.20

השותפים במאגר תמר בדרך להתנגשות משפטית. דלק קידוחים מדווחת הבוקר שהיא מתנגדת לחוזה הגז שנחתם רק אתמול בערב בין מאגר תמר לבין חברת החשמל, והיא מחדדת לפני שעה קלה ש"עמדת השותפות, בהתבסס על יועציה המשפטיים, הינה כי חתימת התוספת להסכם תמר על-ידי חברת החשמל הינה בניגוד להסכם לאספקת גז טבעי ממאגר לווייתן לחברת החשמל ותוך הפרתו".

 

 

אמש דיווחה חברת החשמל על חתימת תוספת להסכם הגז המקורי שלה, שהוא חוזה קצר מועד למשך כשנה, עם היקף אפשרי של עד מיליארד שקל. החוזה נחתם רק בידי שותפות תמר, כלומר ללא דלק קידוחים ונובל אנרג'י, שמחזיקות יחד ב-47% מהמאגר. כדי להשלים את כניסת החוזה לתוקף נותרו 60 ימים לצרף את שתי החתימות החסרות - אחת של דלק והשנייה של נובל.

 

מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו צילום: יח"צ

 

בדלק טוענים הבוקר ש"השותפות בוחנת את כלל האפשרויות העומדות בפניה ואת השפעתן האפשרית על היקפי מכירות הגז הטבעי ממאגרי לווייתן ותמר, ועל ההכנסות הצפויות ממאגרים אלה". הנימוק שלה הוא שהחוזה החדש מפר, לכאורה, תנאים בחוזה הגז שנחתם מול שותפות לווייתן בשנה שעברה. חוזה זה, אף הוא קצר מועד (עד אמצע 2021), גילם מחיר בסיס של 4.8 דולר ליחידת חום, ומבלי להתחייב על כמויות. ההסכם שנחתם אתמול מגלם מחיר בסיס של כ-4.4 דולר ליחידת חום, שיילך ויקטן ביחס לעלייה ברכש. כלומר, ככל שחברת החשמל תקנה יותר גז מתמר, המחיר שהיא תשלם ייקטן, והכמות שתירכש ממאגר לווייתן תלך ותקטן - אם בכלל יירכש מהם משהו.

  

בשותפות לווייתן טוענים להפרת הסכם, וההערכות הן שהצדדים בדרך לקרב משפטי. אם הנושא אכן יעבור לדיון בבתי המשפט, יש לזכור שבתוך כמה שבועות הדיון של שותפות תמר תהיה מול שברון ולא מול נובל אנרג'י, זאת מכוח כניסת ענקית האנרגיה האמריקאית לישראל. שנית, היועמ"ש קבע באחרונה שלנובל אנרג'י (ובקרוב שברון) יש זכות וטו על כלל חוזי הגז עד לסוף השנה שעברה, ולכן במקרה קיצון נובל פשוט יכולה להודיע שהיא מתנגדת לחוזה החדש מול חברת החשמל - ומבלי לנמק. בשותפות תמר מאמינים שאם זה יהיה המצב, הם יספקו את הגז בכל מקרה, תוך שימוש בשיווק מפוצל. כלומר, כל מחזיק במאגר ימכור גז בהתאם לחלקו היחסי במאגר.

 

חברת החשמל, שגם היא הואשמה לכאורה בהפרת הסכם, מסרבת להתייחס לדיווח, ובמענה לפניית כלכליסט נמסר כי "אין תגובה".

 

לפי דלק קידוחים ונובל, מי שעלול להיתבע על הפרת הסכם לכאורה היא גם חברת החשמל ש"העזה" לחתום על הסכם גז מקביל, זאת יחד עם אפשרות של צרוף כמשיבות של ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ושותפות אוורסט.

x