בארץ

60 מיליון שקל ל-3,000 מבקשי עבודה: תוכנית חדשה להכשרה בתעשייה ובהייטק

משרדי האוצר, הכלכלה והרשות לחדשנות משיקים תוכנית חירום למועסקים במגזרי התעשייה וההייטק, שתאפשר השמה מהירה של עובדים. תוכנית החירום להון האנושי מגיעה כמענה למשבר התעסוקה במשק בעקבות משבר הקורונה

הגר רבט 10:4104.10.20
משרד האוצר, משרד הכלכלה ורשות החדשנות משיקים תוכנית חירום להון אנושי לטובת הגדלת המועסקים בתעשייה ובהייטק, המיועדת למבקשי עבודה. התקציב הראשוני לתוכנית עומד על 60 מיליון שקל וברשות מקווים שיספיק להכשרה של 3,000 מבקשי עבודה.

 

 

 

תוכנית החירום להון האנושי מגיעה כמענה למשבר התעסוקה במשק בעקבות משבר הקורונה וכחלק מהמלצות צוות תעסוקה בראשות מנכ"לית משרד האוצר קרן טרנר-אייל; היא תתמרץ הכשרה והשמה בקרב מגוון מקצועות בתעשייה, ותאפשר השמה מהירה בתעשייה כולה ולא בענף ההייטק בלבד.

מתחם הייטק בכפר סבא מתחם הייטק בכפר סבא הדמיה: צבי וילדר

 

מטרת התוכנית לתת מענה לעשרות אלפי מושבתים אקדמאיים או בוגרי לימודי תעודה בעלי מיומנויות גבוהות ופוטנציאל להעסקה בפריון גבוה. במסגרת התוכנית יינתנו מענקי הכשרה והשמה למעסיקים או לגופי הכשרה, בגין הכשרות והשמות שאלו יבצעו לעובדים במקצועות מו"פ ותומכי מו"פ בתעשייה.

 

להבדיל מתוכנית ההון האנושי של הרשות עליה הוכרז באוגוסט, הפעם הדגש אינו כל תחום התכנות בלבד, אלא על שלל מקצועות טכנולוגיים תומכים, בין השאר גם בתחום המכירות, IT, בקרת איכות ועוד. הבדל נוסף הוא שהתוכנית הנוכחית מיועדת לכלל מבקשי העבודה בדגש על השמה מהירה. מבקשי העבודה שייקחו חלק בתוכנית יוכלו להמשיך ולקבל דמי אבטלה. כמו כן, התוכנית כוללת מגבלה להשתתפות עצמית של עד 5,000 שקל.

 

התוכנית תאפשר הכשרה והשמה במודל גמיש: הכשרה דיגיטלית או משולבת (פיזית ומקוונת), הכשרה והשמה בשיתוף עם המעסיקים או ישירות על ידי המעסיקים, השמה שתכלול התמחות אצל המעסיק, הכשרה משותפת והשמה של מספר מעסיקים למועסקים חדשים, השמת בוגרי הכשרות כשכירים או כפרילנרסים (Freelancers), השמה במגוון מקצועות בליבת מו"פ ובמקצועות תומכי מו"פ.

 

תוכניות הכשרה שניתנות להרחבה (Scale), ניתנות למימוש מהיר וכן תינתן העדפה למעורבות מעסיקים והתמחות לבוגרי ההכשרה (OJT) אצל המעסיקים. גובה המענקים, פר מועסק, ינוע בין 25,000 ל-45,000 שקלים, בהתאם למקצוע אליו הוכשר המועסק.

 

תוכניות הכשרה קצרות

 

הקול הקורא הראשון יהיה פתוח להגשת הצעות למשך 4 שבועות, ויתמקד בתוכניות הכשרה הקצרות מ-12 חודשים, עם פוטנציאל השמה תוך 6 חודשים מסיום ההכשרה. כמו כן, יושם דגש על הכשרה והשמה של מבקשי תעסוקה שאינם מועסקים בענף ההייטק.

 

הקול הקורא בתוכנית זו מיועד הן לגופי הכשרה והן למעסיקים המעוניינים להכשיר עובדים במקצועות מו"פ או במקצועות תומכי מו"פ. המענק, שגובהו יגיע עד ל-45,000 שקל, יינתן על הכשרה ועל השמה – כשרובו (75%) ניתנים בגין השמה לאחר תקופת ההכשרה.

 

 

שר האוצר, ישראל כ"ץ מסר: "תוכנית זו תסייע במתן מענה מידי לאלפי מבקשי תעסוקה במגוון מקצועות טכנולוגיים. זהו חלק ראשון במאבק באבטלה ויהיו עוד חלקים נוספים של הכשרות מקצועיות כדי שיחזרו אזרחים רבים לעבודה. אני פועל לחיזוק המשק כיום ומכין צעדים נוספים לעתיד, על מנת להחזיר את כלכלת ישראל לשגשוג וצמיחה".

 

 

שר האוצר ישראל כ"ץ שר האוצר ישראל כ"ץ צילום מסך: לע"מ

 

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ מסר: "לאור המצב התעסוקתי הקשה בתקופה זו , יחד עם ההערכות של משרד הכלכלה לתקופה של אחרי הקורונה, תוכנית החירום להכשרת השמות למקצועות טכנולוגיים דרך רשות החדשנות , יכולה לייצר אלפי משרות בפריון גבוה והחזרת אלפי מובטלים למעגל העבודה. אני מקווה שתכנית זו תהיה ראשונה , אליה יצטרפו תכניות נוספות להחזרת עובדים למעגל העבודה והשבחת ההון האנושי".

 

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות מסר: "תוכנית החירום של רשות החדשנות להגדלת ההון האנושי-טכנולוגי תאפשר הכשרה והשמה מהירה של כ-3,000 מועסקים כבר בשנה הקרובה, והיא מהווה הזדמנות פז להחזרת אלפי משרות Off-Shore. באמצעות התוכנית, נעודד הצמחה של חברות שלמות בישראל, נגדיל את מספר המשרות בפריון גבוה במקצועות תומכי מו"פ, ונסייע בשילוב מספר רב של מבקשי עבודה בתעשייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x