$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

התעשייה האווירית: התקדמות במו"מ עם העובדים - בדרך להנפקה

ועד עובדי החברה ורשות החברות בדרך להסכם היסטורי: הנפקת 25% ממניות התעשייה האווירית, ובצידה הקלות רגולטוריות דרמטיות. יו"ר הוועד יאיר כץ: "עברנו שלב במו"מ, אבל לא נסכים להנפקה בכל מחיר"

אודי עציון 19:4723.09.20

ועד עובדי התעשייה האווירית ורשות החברות בדרך להסכם שיאפשר את ביצוע ההנפקה המתוכננת של 25% ממניות החברה, תוך הענקת הקלות רגולטוריות.

 

בישיבה של מזכירות מועצת עובדי החברה היום (ד') אחר הצהריים עידכן היו"ר יאיר כץ על התקדמות המשא ומתן לגיבוש הסכם בין הוועד, הנהלת החברה, רשות החברות הממשלתית והממונה על השכר באוצר, וקיבל את אישור מועצת העובדים להמשיך במו"מ.

 

יאיר כץ יאיר כץ צילום: עמית שעל

 

כץ דורש במסגרת המשא ומתן לבטל את דרישת הממונה על השכר מאלפי עובדים בחברה - להחזיר למדינה כספים שקיבלו ושהוגדרו של ידי האוצר כחריגות שכר; ולהעניק לתעשייה האווירית הקלות רגולטוריות שיאפשרו התנהלות עסקית וחופש פעולה בחברה, כלומר שחרור ממגבלות השכר המוטלות על חברות ממשלתיות. זאת בנימוק שעם הנפקת מניות המיעוט, תחדל החברה מלהיות חברה ממשלתית קלאסית.

 

בישיבה אמר כץ כי המו"מ זוכה לרוח גבית מדודי אמסלם, שר הדיגיטל והאחראי על רשות החברות הממשלתיות.

 

המדינה מתכוונת להנפיק 25% ממניות התעשייה האווירית לפי שווי של 12 מיליארד שקל, כך ש-3 מיליארד שקל שיתקבלו יתחלקו בין תוספת לתקציב הביטחון לרכש חיוני, ומימון לרכישות ופעילויות מחקר ופיתוח בתעשייה האווירית.

 

ההנפקה שמקדם היו"ר הראל לוקר והמנכ"ל הפורש נמרוד שפר נעצרה בתחילת השנה, לאחר שברגע האחרון בוטל כינוס ועדת השרים לענייני הפרטה שהייתה אמורה לאשר את המהלך, על רקע התנגדות הוועד למהלך שלא תואם עימו.

 

בחודשים האחרונים התקיימו עשרות פגישות בין הוועד להנהלת החברה, האוצר ורשות החברות הממשלתיות, ובהן הושגה התקדמות לקראת חתימת ההסכם העתידי. חתימה על ההסכם נחשבת לתנאי מבחינת הוועד להסכמה להנפקת המניות.

 

כץ, שבשבוע שעבר הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגדו בפרשת עידוד עובדי החברה להתפקד לליכוד, אמר הערב בתגובה לפניית כלכליסט כי "המו"מ מתקדם ועברנו עוד שלב, אבל לא נסכים להנפקה בכל מחיר".
x