$
משפט

הפרקליטות סוגרת את התיק הפלילי נגד יו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ

הפרקליטות תעביר ליו"ר רשות החברות הממשלתיות את הטיפול בסוגיות שונות שעלו במהלך חקירת החשד לשחיתות בתעשייה האווירית: "הסוגיות אינן עולות כדי עבירות פליליות"

עמיר קורץ 17:5216.09.20

הפרקליטות סוגרת את התיק הפלילי נגד יו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ.

 

 

 

יאיר כץ יאיר כץ צילום: עמית שעל

 

הפרקליטות מתכוונת לפנות ליו"ר רשות החברות הממשלתיות, ינקי קווינט, ולהעביר לטיפולו סוגיות שונות שעלו במהלך חקירת החשד לשחיתות בתעשייה האווירית, הנוגעות לפעילות ועד העובדים. זאת לאחר שהיא קיבלה החלטה על סגירת התיק נגד מרבית חברי הוועד שנחשדו בפרשה. בין היתר, הוחלט על סגירת תיק החקירה נגד יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, יאיר כץ, בנו של ח"כ חיים כץ, שעוד קודם לכן החליט היועמ"ש אביחי מנדלבליט לסגור את התיק נגדו. לדברי הפרקליטות, "סוגיות שעלו מהחקירה טעונות בדיקה באשר לפעילות החברה והוועד, אך אינן עולות כדי עבירות פליליות".

 

הפרשה המורכבת עסקה, בין היתר, בהתנהלות ועד העובדים בתע"א - ארגון עובדים חזק ובעל השפעה רחבה על ההתנהלות התעשייה האווירית. לוועד כוח השפעה גדול במגוון תחומים וביניהם, קידום העובדים בתוך החברה ותחום ההסעדה ושירותי האוכל לעובדים.

 

 

אלי כהן, חבר הוועד אלי כהן, חבר הוועד צילום: שאול גולן

 

בין השאר, נחשדו כאמור בפרשה יאיר כץ והיו"ר לפניו - אביו, ח"כ חיים כץ, שהעדויות המלאות שלו במשטרה אודות שיטות הפעלת הכוח של ועד העובדים ו"תיאוריית השאלטר" שלו נחשפו בכלכליסט.

 

לאחר בחינת חומר הראיות, זומנו בחודש אפריל האחרון לשימוע רק ארבעה חשודים שהיו מעורבים בפרשה. לגבי אלי כהן, אחד מחברי ועד העובדים של התעשייה האווירית והחשוד המרכזי בפרשה, אשר יוצג בשימוע על ידי עו"ד ליאור אפשטיין, והכחיש את החשדות נגדו, טרם התקבלה החלטה סופית והיא צפויה להתקבל בקרוב. לכהן יוחסו עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים ועוד.

 

בנוגע לאחת מהפרשות בהן נחשד כהן, זומנו לשימוע עובד התעשייה האווירית, שמעון פריתס, ספקית של התעשייה האווירית - חברת א.ב. שירותי תעופה ואחד מבעליה, אמג'ד ביראני. לאחר השימועים החליטה המחלקה הכלכלית בפרקליטות לסגור את התיקים נגדם.

 

כמו כן, הודיעה הפרקליטות היום לשאר החשודים בפרשה כי הוחלט לסגור את התיק נגדם, בין השאר מספר חברי ועד של התעשייה האווירית שנחשדו בפרשה. עיקר החשדות כלפיהם נבע מטענות בדבר ניצול לרעה של עוצמת הוועד, כדי לפגוע בעובדים שניסו להתמודד בבחירות לוועד מול הנהגתו באותה עת, וכדי ללחוץ על העובדים להתפקד לליכוד.

 

הפרקליטות הודיעה היום כי "לאחר בחינת החומר, התברר כי אכן היתה מדיניות של ארגון העובדים לגרום להתפקדותם של עובדים לליכוד, אך לא נמצאו ראיות לכך שבמסגרת זו בוצעו עבירות פליליות". כאמור, הפרקליטות החליטה שהחומר יועבר לרשות החברות הממשלתיות לצורך "בדיקה באשר לפעילות החברה והוועד".

 

אהוד נוף אהוד נוף צילום: התעשייה האווירית

 

 

יאיר כץ מסר בתגובה כי "האמת יצאה לאור הערב. לצערי, החקירה שנפתחה לפני 3.5 שנים, לא די שפגעה פגיעה קשה בי ובמשפחתי, אלא פגעה גם בתדמיתה של התעשיה האווירית, חברת ההייטק הגדולה במדינת ישראל ובארגון העובדים שלה - שהוא ארגון אחראי ומסור המשרת את עובדי החברה

ביושרה. הרכילות כי כפינו על עובדי החברה להתפקד למפלגות, הלכה והתבררה למשטרה ולפרקליטות כלא יותר מעלילת שווא. המפקד היה ונותר כלי לגיטימי במדינה דמוקרטית ואנו נמשיך לעודד את המעורבות החברתית של עובדינו מתוך הכרה והבנה בערכו. אמשיך לייצג בכבוד וגאווה את עובדי התעשייה האווירית שהם חוד החנית במדינת ישראל ולהוביל מהלכים שיביאו לפיתוחה ולשגשוגה של החברה ועובדיה בפרט והתעשיה הישראלית בכלל".

 

עורכי הדין רותי ליטבק ומוטי לזר, שייצגו אתיו"ר ועד העובדים הקודם אהוד נוף מסרו: "מתחילת הדרך טענו כי לא דבק רבב בהתנהגות של אהוד נוף. היום קיבלנו בסיפוק רב את ההודעה על סגירת התיק".

 

עו"ד עמית חדד ונועה מילשטיין, שייצגו את כץ מסרו: "אנו שמחים שלקראת השנה החדשה הפרקליטות הודיעה רשמית את מה שידענו לאורך כל העת – לא נפל רבב בהתנהלותו של מר יאיר כץ. אנו מברכים על החלטת הפרקליטות שהצליחה להתעלם מרעשי הרקע, ולראות את הדברים כהווייתם – יאיר כץ לא ביצע עבירה כלשהי, ופעל כל העת למען התעשייה האווירית ובעיקר למען עובדיה – כפי שהוא עושה כיום ביתר שאת כיו"ר ועד העובדים".

 

עו"ד אייל בסרגליק ומורן פינטו וייס שייצגו את אילן אטל, יו"ר מועצת העובדים של תע"א: "כפי שסברנו מלכתחילה ואף הבהרנו בערכאות השיפוטיות לא היה כל מקום להתחיל חקירה נגד מרשנו בחשד לסחיטה או לשיבוש. העובדה שהתיק נסגר מחוסר אשמה מעידה על כך שהיה מדובר בחקירה מגמתית ביותר, ללא כל ביסוס ואנו שמחים שהפרקליטות קיבלה את עמדתנו וסגרה את התיק. מרשנו ימשיך בעשייה הציבורית רבת השנים שלו כאשר ברור שלא נפל רבב במעשיו".

 

 

x