$
בארץ

הערכות: הסמסטר הראשון במערכת ההשכלה הגבוהה ייערך רק בלמידה מרחוק

במוסדות להשכלה גבוהה מתעקשים שהם ערוכים ללמידה משולבת - רובה מרחוק וחלקה פרונטלית, אך מודים שהסיכוי לכך אפסי; אי הוודאות מקשה של סטודנטים לקבל החלטה בנוגע למקום מגוריהם

שחר אילן 21:4821.09.20

הסמסטר הראשון במערכת ההשכלה הגבוהה ייערך בלמידה מרחוק, כמו הסמסטר הקודם. זו ההערכה הרווחת במערכת.

 

במוסדות להשכלה גבוהה מתעקשים שהם ערוכים ללמידה משולבת (היברידית), רובה מרחוק וחלקה פרונטלית. אבל גם שם מודים שהסיכויים לכך קלושים מאוד.

 

בשבוע שעבר אמר יו"ר צוות המועצה להשכלה גבוהה להערכות לפתיחת שנת הלימודים פרופ' חיים טייטלבאום ש"המציאות תגרום לכך שהלמידה ההיברידית תהיה בשולי השולים, לא בהיקפים שהמוסדות חולמים עליהם, לפחות לא בסמסטר הראשון".

 

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' אשר כהן אמר היום ל"כלכליסט" כי "ברור לנו שהמצב הבריאותי לא בהכרח יאפשר למידה היברידית".

 

דו"ח צוות החוקרם של האוניברסיטה העברית שפורסם שלשום בנושא תחלואת הקורונה ממליץ להפעיל במהלך היציאה מהסגר את מערכת החינוך רק עד כיתה ד'. המשמעות היא שגם החוקרים סבורים שיש ללמד בסמסטר הראשון מרחוק. מה שברור זה שכל המוסדות להשכלה גבוהה יאפשרו ברוב המקצועות לתלמידים לא להגיע לשיעורים פרונטליים. אם תהיה בדיקת נוכחות היא תהיה בזום.

 

שנת הלימודים של יותר מ-300 אלף הסטודנטים תיפתח ב-18 באוקטובר, כלומר בעוד כחודש. האוניברסיטאות נערכו ללימודים היברידיים ביחוד לתלמידי שנה א'. הכוונה היתה ששיעורים רבים של שנה א' ייערכו בקמפוס בנוכחות שליש מהתלמידים, והיתר יצפו בווידאו. בשבועות האחרונים אף שלחו האוניברסיטאות לתלמידים תוכניות של הלימודים ההיברידיים.

 

שיחת זום שיחת זום קרדיט: Zoom

 

בפועל, כאמור, הסיכויים שזה יקרה בסמסטר הראשון קלושים מאוד. נראה שהאוניברסיטאות אינן מעוניינות לפזר את אי הודאות, משום שיש להם עניין שהתלמידים יעברו לגור לידן. מקור במל"ג סיפר שעל האוניברסיטאות גם מופעלים לחצים של העיריות לעודד מעבר סטודנטים לעיר.

 

ואולם אי הוודאות מקשה מאוד על התלמידים לקבל החלטה האם להחליף את מקום המגורים. במקרה של תלמידים שמתגוררים בבית ההורים המעבר עשוי להיות עניין יקר מאוד. זאת, דווקא בתקופה של משבר כלכלי שבו קשה עד בלתי אפשרי למצוא עבודת סטודנטים. יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית שלומי יחיאב קרא "לכל מוסד לייצר ודאות לסטודנטים בהקדם האפשרי".

 

כהן אומר כי "הכי קל בעולם בשבילנו להגיד שעוברים ללמידה מרחוק אבל אנחנו מאמינים שזה חשוב שתלמידי שנה א יחוו חיים בקמפוס, שיעורים בכיתה ודיונים. אנחנו נערכים למקרה שאפשר יהיה לעשות את זה. המחיר שהסטודנטים ישלמו הוא אי הוודאות ואנחנו לא יכולים להעלים אותה". לדבריו, "כרגע המצב לא נראה טוב, ואם ימשיך כך תהיה רק הוראה מרחוק".

 

יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה היום כי "המוסדות להשכלה גבוהה התאימו את ההיערכות לפתיחת סמסטר א' לכל מתווה שיחליט עליו משרד הבריאות". לדבריה, מדובר ב"עידן חדש של אקדמיה גמישה המשנה פניה בשל המשבר".

 

השר להשכלה גבוהה זאב אלקין, יו"ר המל"ג, מסר כי "אני שמח שהיום אנחנו יכולים לצאת עם מסר ברור ששנת הלימודים ערוכה להתקיים בכל מצב מבחינה בריאותית גם אם יוטל סגר מלא".

 

x