$
בארץ

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן התפטר מהממשלה: "מתנגד לסגר מלא בחגים"

ליצמן במכתב ההתפטרות: "ההחלטה על הטלת סגר מלא בחגים תוכננה מראש, תוך סיכון מיותר וגרימת עליית התחלואה במשך הזמן"; עוד הוסיף כי "זהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים - חרדים, דתיים ומסורתיים"; במפלגת יהדות התורה אומרים כי היא נשארת בקואליציה וגורמים בה אף הביעו תרעומת על ההתפטרות

צבי זרחיה 12:1613.09.20

בעקבות החלטת הקבינט לאמץ את המלצת פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו להטיל סגר מלא בחגים הודיע היום (א') שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרותו מתפקידו. הממשלה מתכנסת כעת לדיון בהחלטה בנוגע לסגר, כאשר חלק מהשרים מתנגדים לכך. גורמים במפלגתו של ליצמן, יהדות התורה, מתחו ביקורת על ההתפטרות.

 

בשלב זה לא ימונה שר שיכון קבוע במקומו של ליצמן. מאחר שנתניהו לא יכול להחזיק בתיק בגלל התנהלות משפטו, הוא יצטרך להעבירו לממלא מקום. מי שינהל בפועל המשרד הוא מוטי בבצ'יק, יועצו של ליצמן.  

 

 

במכתב ששיגר לנתניהו כתב השר ליצמן: "מזה כחודש ימים, בעוד אנו מתמודדים עם נתוני התחלואה בישראל, אני שב ומתריע נוכח הכוונה שסומנה מראש בידי פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו, להטיל סגר מלא בחגי ראש השנה ויום הכיפורים הקרובים, מה שימנע ממאות אלפי יהודים, מכל האוכלוסיות והמגזרים, להתפלל בבתי הכנסת. מדובר אדוני ראש הממשלה בהחלטה קשה שתדלל ותקטין משמעותית את כמות הבאים לבתי הכנסת בראש השנה ויום כיפור, בייחוד רבבות אלפי יהודים, ממגוון אוכלוסיות שונות, חלקם כאלה שזו בשבילם פעם יחידה בשנה שהם נוהגים להגיע לתפילה בבית כנסת.

 

לצפייה במכתב המלא - לחץ כאן

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו יעקב ליצמן ובנימין נתניהו צילום: EPA

 

"חזרתי על התרעתי זו והתנגדתי להטלת סגר מלא דווקא בחגים בתקיפות בכל פורום שהוא, בקבינט הקורונה, בדיוני הממשלה, בשיחות עמך ועם חברים נוספים בקבינט, וגם בכלי התקשורת. הדגשתי ואמרתי שאם אכן יש צורך בסגר מלא, אין להמתין עם עליית נתוני התחלואה בקצב הזה, וכי יש להחליט עליו אז, מלפני חודש, מלפני שבועיים ולא בחגים.

 

"הפרויקטור הכחיש כל הזמן והסביר לי שזו לא הכוונה. לצערי, הוכח שצדקתי בדבריי וכי ההחלטה לסגר מלא בחגים סומנה מראש תוך סיכון מיותר וגרימת עליית התחלואה במשך הזמן. בנוסף התברר כי גם סיכום שהיה על בתי הכנסת הופר וכי ההחלטה להטלת סגר מלא לא תאפשר הפעלת בתי הכנסת בחגים לפי מתווה נומה, זאת בניגוד למסוכם בפירוש בינינו. לפיכך לא אוכל להמשיך בתפקידי כשר, וכי החלטתי להתפטר מהממשלה ואחזור לכהן כחבר הכנסת לפי החוק הנורבגי".

 

מכתב ההתפטרות של ליצמן מכתב ההתפטרות של ליצמן

 

ליצמן הוסיף ואמר אמר כי "במשך חודש ימים אני שומע על התוכניות לסגור את המדינה בחגים והתרעתי לאורך כל הדרך שזהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים. אם צריך לעשות סגר מלא, איפה הייתם עד עכשיו? למה חגי ישראל הפכו כתובת נוחה לטיפול בקורונה על אף הסבל הקשה לציבור. אני רואה כפגיעה ערכית מהותית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם, בתכנון מראש, לעומת תחומים אחרים כהפגנות המוניות, עונת החופש ביולי-אוגוסט וכדומה. מצערת העובדה שהסגר בחגים תוכנן וסומן מראש בידי פרויקטור הקורונה וזאת מחוסר הערכה לחגי ומועדי ישראל".

 

יהדות התורה נשארת בקואליציה

 

במפלגת יהדות התורה אומרים כי המפלגה נשארת בקואליציה וגורמים בה אף הביעו כאמור תרעומת על התפטרותו של ליצמן. גורמים בכנסת אומרים שליצמן יכול לחזור בו מהתפטרותו בתוך 48 שעות מהגשתה בהנחה שיוסדר הסדר אחר בסוגיית התפילות בחגים. בינתיים ח"כ אליהו חסיד, שנכנס לכנסת עם התפטרותו של ליצמן במסגרת החוק הנורבגי, לא ממהר להתפטר כי אם יעשה כן וליצמן יחזור לממשלה, חסיד לא יוכל לחזור לכנסת .

 

ח"כ משה גפני, יו"ר דגל התורה, אמר כי "שוחחתי עם ידידי הרב ליצמן ואמרתי לו בשם חברי סיעת דגל התורה שאנו מצטערים על התפטרותו מהממשלה. כולנו תקוה שהנסיבות ייפתרו והוא יוכל לשוב לתפקידו במהרה".

 

נתניהו מסר כי "הצטערתי מאוד על החלטתו של השר ליצמן לפרוש מהממשלה. אני מאוד מעריך את ליצמן ואני גם מכבד את ההחלטה שלו. אנחנו חייבים להתקדם, לקבל את ההחלטות הנדרשות למדינת ישראל בתקופת הקורונה וכך נעשה בישיבה הזאת".

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס להתפטרות, ואמר כי "צר לי על התפטרותו של ידידי שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן. על כולנו לזכור שאין כאן איש נגד היהדות. כולנו בעד מאבק בנגיף. כל פעולות משרד הבריאות וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו נועדו לתכלית הזאת בלבד".

 

יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי הגיב: "צר לי מאד על התפטרות חברי הרב ליצמן מהממשלה. נמשיך ביחד בממשלה ומחוצה לה להאבק בנגיף הקורונה למען בריאות תושבי המדינה. אני מקווה ומייחל שהוא עוד יחזור לממשלה כדי שנמשיך לעבוד ביחד בעז"ה למען העם והמדינה״.

 

ישיבת הממשלה נדחתה לשעות הצהריים. השרים ידונו בהחלטת קבינט הקורונה מסוף השבוע להטיל סגר על ישראל החל מיום שישי ב-06:00 ולהטיל הגבלות נוספות ובהן הפסקת הלימודים ביום רביעי בבוקר, והגבלה על תפילות. שר האוצר ישראל כץ, שר הכלכלה עמיר פרץ, ושר התיירות אסף זמיר כבר הודיעו שיתנגדו להצעת ההחלטה שתובא לממשלה.

 

הלילה בשעה 23:00 צפוי נתניהו להמריא לוושינגטון לחתימה על ההסכם לכינון יחסים דיפלומטיים עם איחוד האמירויות.

 

x