$
בארץ

דיווח שוטף

לפיד: "נתניהו לא מסוגל להודות שנכשל ולהתנצל"

הממשלה החליטה: סגר מיום שישי ב-14:00 למשך 3 שבועות; מערכת החינוך תפעל עד יום שישי; בנט: "החלטת הממשלה על סגר - פטיש על הראש של מאות אלפי עסקים"; לבקשת השר גלנט: החינוך המיוחד יוחרג מהסגר; משרד הבריאות: 11 חולי קורונה נפטרו מהבוקר, עלייה במספר המונשמים

כלכליסט ו-ynet 23:0313.09.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

הממשלה החליטה: סגר ל-3 שבועות, מיום שישי ב-14:00

 

23:05 - משרד הבריאות: 11 חולי קורונה נפטרו מהבוקר, עלייה במספר המונשמים

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנפטרים מקורונה בישראל עלה ב-11 מהבוקר ועומד כעת על 1,119. שיעור הבדיקות החיוביות מחצות עומד על 8.9% - 2,506 אובחנו כחיוביים לנגיף. מספר החולים הפעילים בישראל - 39,479 - מתוכם 144 מונשמים ו-519 שמצבם מוגדר קשה.

 

 

23:00 - יו"ר האופוזיציה לפיד: "נתניהו לא מסוגל להודות שנכשל ולהתנצל"

 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד התייחס להחלטת הממשלה להטיל סגר ולנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "הוא פשוט לא מסוגל להודות שנכשל ולהתנצל בפני הציבור הישראלי. זה המינימום שהוא היה צריך לעשות הערב". לדבריו, "מי שלא יכול להודות בכישלון גם לא יכול לתקן. נכשלת, תתפטר".

 

22:00 - לבקשת השר גלנט: החינוך המיוחד יוחרג מהסגר

 

הממשלה אישרה את בקשת שר החינוך יואב גלנט להחריג בימי הסגר את הפעילות של החינוך המיוחד, כפרי הנוער וילדים בסיכון. בגל הראשון נפתחו מוקדים טיפוליים אליהם הגיעו ילדי החינוך המיוחד ובמשרד החינוך נערכים לקיים למידה במתכונת זו גם הפעם. נמסר כי "משרד החינוך פועל כדי לקבוע מתווה למידה שפרטיו יפורסמו מחר".

 

 

21:35 - בנט: "החלטת הממשלה על סגר - פטיש על הראש של מאות אלפי עסקים"

 

שר הביטחון לשעבר, ח"כ נפתלי בנט (ימינה), התייחס להחלטת הממשלה להטיל סגר לשלושה שבועות מיום שישי ואמר כי "זו מכת פטיש על הראש של מאות אלפי עסקים קטנים, עצמאים ומובטלים". לדבריו מדובר ב"כישלון ניהולי ומנהיגותי".

 

 

21:10 - נתניהו: "מערכת הבריאות הניפה דגל אדום"

 

לדברי נתניהו, "כשעלתה התחלואה אצלנו, שאלתי את פרופ' גמזו ואת המומחים מתי נניף דגל אדום, והם השיבו - כשמערכת הבריאות תניף דגל אדום. ביום חמישי הם הניפו דגל אדום. בכירי משרד הבריאות הזהירו אותנו שמצב התחלואה מחייב נקיטת צעדים מידיים".

 

"חלק מהצוותים נמצאים בעומס יתר", הוסיף. "אני רוצה להבהיר - זו לא בעיה של מכונות הנשמה, לא בעיה של מיטות. זו בעיה של שחיקה אנושית של הצוותים הללו שעובדים במסירות, ואף על פי שתגברנו, אין אפשרות להחזיק מצב של חולים קשים".

 

 

20:14 - הממשלה החליטה: סגר ל-3 שבועות, מיום שישי ב-14:00

 

אחרי כשמונה שעות של ישיבת ממשלה מתוחה, השרים אישרו הטלת סגר שיתחיל ביום שישי הקרוב, ערב ראש השנה, בשעה 14:00, ויימשך שלושה שבועות זאת במטרה לבלום את הזינוק בתחלואת הקורונה בישראל. השרים זאב אלקין, עמיר פרץ ואסף זמיר התנגדו.

 

18:45  - השרה מירב כהן: "אסור להחריג את בתי הכנסת, נאבד את אמון הציבור"

  

השרה לשוויון חברתי מירב כהן מכחול לבן התייחסה בישיבת הממשלה לתפילות במקומות סגורים וכינתה את ההחלטה "קשה מאוד". לדבריו, "כדי לא לאבד את אמון הציבור אסור לנו להחריג את בתי הכנסת. תפילות במקום פתוח זה דבר אחד, אך התקהלות בבתי כנסת סגורים זה דבר אחר". היא הבהירה: "אני לא נגד דת ונגד תפילות. זה חשוב מאוד וצריך לתת לזה מענה ומתווה מסודר. אבל התקהלות במקום סגור זו סכנה בריאותית ואסור לנו להסכים לזה".

 

18:45 - השרה גמליאל: "לבטל את מגבלת התנועה, המשטרה לא תצליח לאכוף אותה"

 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מהליכוד קראה בישיבת הממשלה לבטל את מגבלת 500 המטרים. לדבריה, "ההגבלה לא סבירה, המשטרה אומרת בעצמה שהיא לא תצליח לאכוף את ההנחיות". היא גם ציינה כי יש לצמצם את ימי הבידוד כדי להקל על מערכת הבריאות והכלכלה. "צריך לצמצם את הימים כפי שנעשה בצרפת - בין שבוע ל-10 ימים. יש הרבה מאוד צוותים רפואיים בבידוד".

 

 

17:14 - הממשלה החליטה: מערכת החינוך תפעל עד ערב ראש השנה

 

הממשלה החליטה להשאיר את מערכת החינוך פתוחה עד ערב ראש השנה, ביום שישי הקרוב. לפי ההחלטה, יוארכו ההגבלות על מוסדות החינוך בערים האדומות עד יום שישי.

 

16:40 - שרים מעריכים כי מגבלת התנועה תבוטל: "נתניהו מבין שיש לרכך את הסגר"

 

שרים בממשלה מעריכים כי בסופו של דבר תבוטל מגבלת התנועה ויוחלט על ריסון מהודק בכיוון מתווה הסגר שהיה בחודשים מרץ-אפריל. יש לציין כי טרם התקבלה החלטה סופית בעניין. מספר שרים אמרו כי "נראה שנתניהו מקבל את הגישה שיש לרכך את הסגר שמציע משרד הבריאות ולאפשר פעילות של המגזר העסקי". (איתמר אייכנר)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: גיל יוחנן

 

 

16:26 - מנדלבליט: "צריך לאפשר את המשך ההפגנות"

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אמר בישיבת הממשלה כי "יש חוק הקורונה, לפיו צריך לאפשר את המשך ההפגנות". השר דודי אמסלם צעק עליו: "קח אחריות על המחלה. בגללך אמון הציבור נפגע. איך אפשר להגיד אחר כך לאנשים שאסור להם להתפלל?.

 

שר הבריאות אדלשטיין הבהיר: "לא אתן הנחיה לאנשי המקצוע בעניין ההפגנות, משאיר זאת למנכל המשרד".

 

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט היועמ"ש אביחי מנדלבליט צילום: ynet

 

16:12 - אקוניס: "אם הצעת משרד הבריאות לא תשתנה, לא אתמוך בסגר מלא"

 

השר אופיר אקוניס תקף בישיבה את הצעת משרד הבריאות: "סגר כללי מלא הוא אסון לכלכלת ישראל. זה לא ריסון מהודק, זה ריסוק מהודק! צריך למצוא איזון לבין צרכי הכלכלה לצרכי הבריאות, ולכן מיד לאחר החג, צריך לאפשר למשק לחזור במגבלות, כולל מסחר, מסעדות, מלונאות וצימרים וכמובן לבטל את מגבלת 500 המטרים חסרת ההגיון. אם הצעת משרד הבריאות לא תשתנה, לא אתמוך בהצעה על סגר מלא". (צבי זרחיה)

 

15:36 - כץ: "משרד הבריאות לא נערך כראוי למרות שקיבל את כל המשאבים"

 

שר האוצר ישראל כץ הביע בדיון התנגדות לעמדת משרד הבריאות ואמר שסגר כללי על המשק  יגרום לנזק כבד לעסקים ולמאות אלפי מובטלים נוספים. לדבריו," אין סיבה שלא לאפשר לעסקים שעומדים ומקפידים על התו הסגול שלא להמשיך בפעילותם. משרד הבריאות לא נערך כראוי למרות שקיבל את כל המשאבים הנדרשים להתמודדות עם תחלואה בהיקפים גדולים בהרבה מזו הקיימת כעת, ולכן אנחנו צריכים כעת לקבל החלטות קשות. יש צורך ליעל את מערכת האכיפה, כדי למנוע הפרות ולאפשר למשק להמשיך ולפעול". (צבי זרחיה)

 

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: לע"מ

 

 

15:15 - לא רק קורונה: תחלואה חריגה בעכברת

 

משרד הבריאות עדכן במכתב חריג את מנהלי קופות החולים ובתי החולים כי יותר מ-10 בני אדם אובחנו כחולים בעכברת בחודשיים האחרונים, לצד אשפוזם של 10 נוספים שלפי החשד חלו במחלה. כולם ביקרו בנחלים בצפון. מומחים בתחום הזיהומים הזהירו כי קיים חשש לגל חדש של עכברת. באתר משרד הבריאות כתוב כי בשנה מאובחנים כ-10 מקרים.

 

14:00 - מנהלי בתי חולים: "אין קריסה, החרדה מיותרת"

 

מנהלי בתי חולים הציגו בישיבת הממשלה תמונה מתונה יותר מזו של שר הבריאות יולי אדלשטיין.

 

מנכ"ל בלינסון ד"ר איתן ורטהיים אמר כי "עד אמצע אוגוסט היינו בטוחים ביכולת המערכת הרפואית אבל מ-14.8 עד היום יש מגמה עקבית יציבה של עלייה של חולים קשים.תמותה: ממצב של תמותה זהה באוגוסט לשנים קודמות – עלינו ל-2 נפטרים מתוך מיליון נפש פר-יום. הבעיה מרכזית היא מיטות בטיפול נמרץ. יצאנו מנקודת השווי משקל וצריך לחזור אליה אבל אין לנו כלים, אין קו אחד שמוביל להפחתה אין כוח אדם. יקח שנה להכשיר אחיות ואנשי צוות רפואי. לא בהכרח שצריך סגר מלא, הגיוס של העובדים יהיה פחות מאלו שבבידוד. בתי החולים יכולים לקלוט עוד 200-150 חולים וזהו.

 

מנהל בית החולים שערי צדק פרופ' עופר מרין אמר כי "הפתרון הוא לא סגר מחר". המשנה למנכ"ל שיבא פרופ' ארנון אפק הוסיף: "אנחנו לא קרובים לקריסה של מערכת הבריאות".

 

מנכ"ל רמב"ם מיקי הלברטל אמר כי "למעלה מ-900 עובדים בבידוד – 100 מהשבוע האחרון. קיבלנו תוספת אבל זה לוקח זמן הפשרה, לא אוטומטית. אנו לא מדברים במונחים של קריסה אבל הצוות מביע שחיקה ויאוש. אני לא רואה דרך לצאת ללא סגר. בגל התרבות הישראלית, שחור-לבן צריך להיות ברורים. החשש הוא שנגיע לנקודת זמן שבה נצטרך לתעדף חולים. מתוך 4,000 נדבקים ביום 200 קשים.48  חולים מונשמים בהם צעירה בת 24 בלי מחלות רקע. לכן נדרשת פעולה דרסטית למרות המשמעויות של זה.

 

במרכז הרפואי לגליל בנהריה מתלבטים אם להמשיך לקלוט חולי קורונה. בשעות הבוקר אמרו בבית החולים כי הם שוקלים לקבל את הצעתם של אנשי שיבא לקבל עוד חולים - אך בינתיים הוחלט להמשיך לקלוט. מנהל בית החולים, פרופ' מסעוד ברהום, אמר בשבוע שעבר כי ברגע שיגיע ל-75 חולי קורונה, יצטרך להעביר את המאושפזים לבית חולים אחר. מהמרכז נמסר כי עדיין יש מקום למספר מצומצם של חולים. במרכז 90 מיטות קורונה בשלוש מחלקות, ועד כה 76 מאושפזים. מעתה תיערך בכל בוקר הערכת מצב מחודשת לגבי היכולות של המוסד.

 

גם בבית החולים העמק בעפולה ביקשו לאחרונה ממשרד הבריאות לפנות חולי קורונה לבתי חולים אחרים.שר הבריאות אדלשטיין אמר: "אם יהפכו את התוכנית לגבינה שוויצרית אמשוך את ההצעה, והמשמעות תהיה שהחל מיום שלישי הקרוב לא תהיה כל הגבלה על הציבור. זו תהיה אמירה של הממשלה שהיא בוחרת בדוקטרינת 'הידבקות העדר', והמחיר יהיה כמה אלפי מתים. לא אתן יד לכניעה ללחצים רק כדי למצוא חן בעיני אנשים כאלה ואחרים".

 

פרופ' עידית מטות, מנהלת מערך הרדמה, כאב וטיפול נמרץ ומנהלת האגף הכירורגי בבית החולים איכילוב בת"א אמרה: "אני לא חושבת שסגר יפתור – אין סיבה שאנשים ישבו בבית. – אלא ריסון מהודק, אכיפה, וניצול משאבים. קשה להגיד שאנחנו בקטסטרופה. לא צריכים להיות בהיסטריה. כן בכוננות. לעשות צעדים אבל לא קיצוניים. אפשר ללכת לעבודה בריסון מהודק".

 

פרופ רן בליצר, מנהל מכון המחקר של שירותי בריאות כללית: "זה הזמן, לא יודעים מתי תהיה נקודת ההחמרה. חגי תשרי יקצינו את המגמות. איבדנו שליטה על ההדבקות. עדיף בלי מגבלות תנועה – אם זה לא יפגע באכיפה. הרבה חושבים שבלי מגבלות תנועה אי אפשר יהיה לאכוף ריסון מהודק".

 

13:20 - מסתמן: הלימודים יושבתו מיום שישי, ערב החג

 

שר החינוך יואב גלנט ערך שיחות עם רוב שרי הממשלה בניסיון להאריך את הלימודים ביומיים נוספים, כך שמערכת החינוך תפעל ברביעי וחמישי ותושבת עם כל המשק ביום שישי במקום ביום רביעי. בקשתו התקבלה. בכירים בממשלה אמרו כי ההצעה לסגר תצטרך לעבור התאמות. לא רק בחינוך, אלא בכלל.

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בישיבת הממשלה: "דרשתי לקיים אכיפה אגרסיבית, אפקטיבית ובלתי סלחנית. לצערי, זה לא קרה - ועכשיו אין מנוס מקיום סגר. אני מבקש שיהיה ברור - מלבד שינויים קוסמטיים כאלה ואחרים, לא אאפשר משא ומתן על התוכנית. אם התוכנית לא תתקבל אמשוך אותהוהחל מיום שלישי לא תהיה הגבלה בסגר.

 

השר יובל שטייניץ: "צריך סגר במתכונת של הגל האחרון עם תו סגול. לא לסגור את השוק הפרטי".

 

יולי אדלשטיין. לא יאפשר מו"מ על התוכנית יולי אדלשטיין. לא יאפשר מו"מ על התוכנית צילום: אוהד צויגנברג

 

12:15 - "מתנגד לסגר בחגים": שר השיכון יעקב ליצמן התפטר מתפקידו בממשלה

 

בעקבות החלטת קבינט הקורונה אתמל (שבת) לאמץ את המלצת פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו להטיל סגר מלא בחגים, הודיע שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לראש הממשלה על התפטרותו מתפקידו כשר בממשלה. עם זאת, גורמים במפלגת יהדות התורה אומרים כי היא נשארת בקואליציה - ואף הביעו תרעומת על ההתפטרות.

 

11:40 - שיא במספר החולים קשה, 1,108 נפטרו מפרוץ המגפה

 

משרד הבריאות עדכן כי בבתי החולים בישראל מאושפזים 513 חולי קורונה במצב קשה. מדובר בשיא במספר החולים הקשים מפרוץ המגפה. במשרד עדכנו עוד כי מספר הנפטרים עומד על 1,108. מספר המונשמים עומד על 139. לפי נתוני המשרד, מחצות אובחנו 653 נדבקים חדשים בקורונה.

 

11:30 - הממשלה מתכנסת ללא השר ליצמן: תמיכה בלימודים עד יום שישי, התנגדויות לסגר

 

הממשלה מתכנסת הבוקר (א') להצבעה על הסגר בחגי תשרי נדחתה בשעה וחצי בעקבות דיונים של הרגע האחרון. השר יעקב ליצמן, שאיים להתפטר אם יאושר הסגר, מחרים את הישיבה.

 

שר החינוך יואב גלנט ערך שיחות עם רוב שרי הממשלה בניסיון להאריך את הלימודים ביומיים נוספים, כך שמערכת החינוך תושבת עם כל המשק ביום שישי במקום ביום רביעי. רוב שרי הממשלה - כולל מכחול לבן - תומכים בדחייה של יומיים, ומסתמן שהיא תאושר. בכירים בממשלה אמרו כי ההצעה לסגר תצטרך לעבור התאמות. לא רק בחינוך, אלא בכלל. 

רה"מ בנימין נתניהו רה"מ בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

שרים בממשלה הודו לליצמן בשיחות סגורות על איום ההתפטרות, ואמרו כי זה הדבר היחיד שמפחיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו. בדיון, שצפוי להיות סוער, תהיה חזית גדולה של שרים שמתנגדים לסגר - ואחד מהם אף אמר כי קיים סיכוי של אחוז אחד בלבד שבקשותיו של משרד הבריאות יתקבלו הוא קלוש. לדבריו, המתווה המתגבש צפוי להיות שונה לחלוטין.

 

שר האוצר ישראל כץ מתכוון להצביע נגד הסגר בישיבת הממשלה. "הוויכוח הוא על הטענה שמשרד הבריאות לא נערך כראוי להכנת בתי החולים בהתאם להיקף התחלואה הנדרש של 2,000 מונשמים, למרות שקיבל תקציבים ותוספות גדולות של כוח אדם - 400 רופאים ו-2,000 אחיות. כעת טוען המשרד שסף הקריסה בבתי החולים הוא 800 חולים קשה בלבד ולכן יש להטיל סגר על המשק", הסביר כץ.

 

"בתי החולים נמצאים בדילמה בין הטיפול השוטף שמייצר להם הכנסות לבין הטיפול בקורונה שמכניס הרבה פחות. הדרך היא להזרים סיוע כדי לכסות את הפער הכספי ולא עם סגר כללי על המשק. קיבלנו את ההחלטות המתאימות אך לצערי החקיקה מתעכבת בשל ויכוחים פוליטיים". עם זאת, כץ הצביע על כך שההסברה והאכיפה נכשלו.

 

"אילו הייתה אכיפה אפקטיבית על כל בתי העסק, ההתקהלויות והאירועים הפרטיים שרומסים את ההנחיות ברגל גסה, לא היינו מגיעים להיקף תחלואה החמור שבו אנו נמצאים", אמר השר. "הפתרון כעת הוא להסדיר את שתי הסוגיות המרכזיות: ספיקת בתי החולים והאכיפה, וכשלב ביניים להטיל סגר לילי נוקשה בין 05:00-19:00 שייאכף מתוך סולידריות חברתית ותקיפות מערכתית, אבל יאפשר לעסקים לפעול בהתאם לתו הסגול שנקבע".

 

אגף המודיעין בצה"ל הזהיר הבוקר כי קצב התפשטות הנגיף הוא המהיר ביותר שנראה בחודשיים האחרונים - ואף נרשמה מגמת האצה בשבוע האחרון. "אחוז הבדיקות החיוביות שהוא מהגבוהים בעולם, מעיד על תחלואה גוברת בקרב האוכלוסייה הכללית", נכתב בדו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי. "טווח הביטחון מגבול הקיבולת של בתי החולים הצטמצם משמעותית, ויוצר סכנה ליציבותה של מערכת הבריאות".

 

עם זאת, מנהלי בתי החולים שיבא, בילינסון ושערי צדק, שישתתפו בישיבת הממשלה, צפויים לעדכן את השרים כי אין סכנת קריסה לבתי החולים במרכז כמו לבתי החולים בצפון ובירושלים. "עם זאת, אם מגמת התחלואה תימשך, הדבר עלול להשפיע גם על בתי החולים במרכז", הזהירו.

 

נדבקים חדשים בכל יום

 

 

חולים קשה ובינוני

 

  

10:15 - דו"ח אמ"ן: סכנה ליציבות מערכת הבריאות, מגמת האצה בהתפשטות הנגיף

 

דו"ח מרכז המידע והידע של אגף המודיעין בצה"ל קובע כי מגפת הקורונה מתפשטת בישראל במהירות. לפי הדו"ח, קצב ההתפשטות הוא המהיר ביותר שנראה בחודשיים האחרונים, ולצד זה נראית מגמת האצה בשבוע האחרון. בדו"ח צוין עוד כי מספר החולים שמצבם קשה נמצא במגמת עלייה וכי טווח הביטחון מסף הקיבולת של בתי החולים הצטמצם משמעותית. באגף המודיעין קבעו כי קיימת סכנה ליציבות מערכת הבריאות נוכח נתוני התחלואה והתפשטות המגפה.

 

 צילום: דובר צה"ל

 

08:35 - נתוני הקורונה: אתמול אובחנו 2,651 נדבקים, ירידה קלה במספר החולים קשה

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול (שבת) אובחנו 2,651 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה. אתמול התקבלו תוצאות 30,253 בדיקות, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 8.8%. מספר המונשמים עומד על 130, לעומת 138 אתמול ומספר החולים שמצבם קשה עומד על 490, לעומת 495 אתמול. מפרוץ המגפה נפטרו 1,103 בני אדם שנדבקו בנגיף.

 

שיעור חיוביים

 

 

08:30 - ליצמן לנתניהו: אתפטר אם יוטל סגר בחגים

 

לקראת ישיבת הממשלה שתתכנס הבוקר (יום א') מאיים שר השיכון יעקב ליצמן בהתפטרות מהממשלה אם יאושר מתווה הסגר הכללי. "ביולי-אוגוסט השארת הכול פתוח. יכולת לעשות סגר באוגוסט ונמנעת, דווקא בחגים אתה סוגר", אמר לנתניהו.

 

הודעתו של ליצמן באה ברקע המנהג לקיים מנייני תפילה המוניים בקהילות החרדיות ובחצרות האדמו"רים בראש השנה, וביום כיפור ובאירועים מרכזיים בסוכות ובשמחת תורה - וליצמן שואף לצמצם ככל שניתן את ההגבלות עליהם. 

 

יעקב ליצמן ובנימין נתניהו יעקב ליצמן ובנימין נתניהו צילום: עמית שאבי

 

עם זאת, שני בכירים ביהדות התורה יצאו נגד איומי ליצמן ואמרו: "הוא לא התייעץ עם אף אחד. כשהטילו סגר על הציבור החרדי הוא לא התפטר, בקושי צייץ. אז דווקא עכשיו? מה קרה? לא מתפטרים בגלל סגר כללי לפני ההכרעה על חוק הגיוס והסדרת תקציבי הישיבות".

 

בישיבות האחרונות הוביל ליצמן קו תקיף נגד אפשרות הסגר וגם נגד הפרויקטור פרופ' רוני גמזו שאותו האשים ש"הוא רוצה להפיל את הממשלה, אני מכיר אותו. הוא שיקר לנו". דברי ליצמן נקלטו כשהמיקרופון במחשבו נותר פתוח בדיון הזום.

 

ליצמן איים באחרונה שאם יוחלט להטיל סגר על ישראל בתקופת החגים כדי למנוע את התפשטות הקורונה - מפלגתו תשקול לפרוש מהממשלה. הוא אמר לעיתון "המודיע", ביטאון תנועת אגודת ישראל שבראשותו: "האישור לקיום הפגנות המוניות בבלפור לצד פתיחת בתי תרבות, לעומת המשך הגבלות בבתי הכנסת ומניעת הסדרת הנסיעה לאומן, הרסו את אמון הציבור במערכת".

 

מוקדם יותר הודיע שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ (העבודה) שיצביע בממשלה נגד סגר כללי. גם שר התיירות אסף זמיר (כחול לבן) הודיע אמש כי יתנגד לסגר מלא וקרא "לתת צ'אנס" לתוכנית ה"רמזור" של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו.

 

"אני תומך בסגר לילי בו כ-80% מהמשק נשאר פתוח", אמר השר פרץ. "מאות אלפי שכירים ועצמאיים נמצאים בחרדה קיומית. מגפת הקורונה הכלכלית קשה לא פחות מהמגפה הבריאותית. אבל אם מגבילים - מפצים. פניתי לראש הממשלה בדרישה להקים באופן מיידי צוות שיקבע את מתווה הפיצוי, כך שיהיה ברור לכולם".

 

גם שר החינוך יואב גלנט קרא לוותר על ביטול הלימודים ביום רביעי - והציע להשאיר את התלמידים במסגרות עד סוף השבוע. "מערכת החינוך ותלמידי ישראל הם העתיד והיתרון שלנו, הם לא גורם התחלואה. הבעיות נמצאות במקומות אחרים והגיעה השעה לטפל בהם", כתב השר. "אדרוש בישיבת הממשלה לקיים את הלימודים עד יום שישי כדי לאפשר לתלמידים רצף חינוכי ולהוריהם יציבות כלכלית".

 

פרט לפרץ, התנגדו בקבינט הקורונה לתוכנית המוצעת גם שר האוצר ישראל כץ מהליכוד, שר המדע יזהר שי מכחול לבן וכאמור שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן מיהדות התורה. זמיר, שיצביע נגד הסגר, טען בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו כי מדובר ב"צעד קיצוני מדי". לדבריו, "אין סיבה למנוע את פעילות הצימרים שאין בהן כלל הדבקה. אין סיבה למנוע לחלוטין פעילות מלונות בערים ירוקות בחודש הכי חשוב של השנה".

x