$
בארץ

ועדת הקורונה החליטה: המסעדות יישארו פתוחות

ברוב של 7 מול 3 החריגה ועדת הקורונה את סגירת המסעדות שהיתה אמורה להתחיל הבוקר בשעה 05:00. המתווה: 20 סועדים בפנים, 30 בחוץ. היו"ר יפעת שאשא ביטון: "בכאב גדול החרגנו את המסעדות ולא הגענו לפשרה עם הממשלה"; יו"ר הקואליציה זוהר לשאשא ביטון: "האופוזיציה מושכת אותך באף"

צבי זרחיה 11:1821.07.20

ועדת הקורונה החליטה בניגוד לעמדת הממשלה להחריג את המסעדות מההגבלות שהטילה עליהם הממשלה ומהחלטתה לסגור החל מהבוקר בשעה 05:00 את המסעדות. לעומת זאת החליטה את הצו בתוקף לגבי בתי מלון.  בעד ההחלטה הצביעו 7 חברי ועדה ו-3 התנגדו.  היו"ר ח"כ יפעת שאשא ביטון הודיעה כי "בכאב גדול החרגנו את המסעדות ולא הגענו לפשרה עם הממשלה".

 

משמעות החלטת הוועדה היא שהמסעדות יוכלו לפעול עם 20 סועדים בתוך מתחם סגור ו-30 במתחם פתוח לפי התו הסגול .

   

ועדת הקורונה של הכנסת דנה הבוקר בהגבלות החדשות שהממשלה מבקשת להטיל, בהן פתיחת המסעדות - שסגירתן נכנסה לתוקף לפנות בוקר בשל אי הסכמות על המתווה. אתמול אושרה פתיחת חופי הים ובריכות השחייה גם בסופי שבוע.

 

 

מחאה של מסעדנים מחאה של מסעדנים צילום: מוטי קמחי

 

היועצת המשפטי של הוועדה, עו"ד נירה למאי, הסבירה כי "בשל קשיים משפטיים קשה להפריד בין המסעדות לבתי המלון וחדרי האוכל". לפיכך, החליטה להחריג רק את המסעדות ולאפשר לבתי המלון ולחדרי האוכל לפעול בתפוסה של 35%.  למאי קבלה כלפי ניצגי הממשלה "סנידלתם את הוועדה. בגלל הצורה שבה ניסחו את הצו. אתם צריכים להביא צו לבתי המלון. הממשלה תצטרך למצוא פתרון לזה".

 

 

ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה צילום: ערוץ הכנסת

 

שאשא ביטון אמרה כי "הממשלה יכולה להכניס את בתי המלון. אני מקווה שהם יחשבו בטרם ישנו ויקבלו החלטה מושכלת עבור האזרחים".

 

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, שהודיע קודם לכן על התנגדותו, הודיע כי "החלטות הוועדה יעברו בקולות אופוזיציה כדי שהאחריות תהיה מוטלת עליה".

 

במהלך הדיון התפתח עימות בין יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ליו"ר הוועדה שאשא-ביטון ממפלגתו. "כשאנחנו מקבלים נתונים הבוקר של 1,800 נדבקים ופה אנחנו מתנהלים כאילו הכול בסדר. האופוזיציה גוררת את יו"ר הוועדה ומושכת אותה באף. אתם עושים פה נזק אדיר לציבור הישראלי. יהיה נכון להתעלם מרעשי הרקע ולקבל החלטות עם מנהיגות דומיננטית בתוכה ולא בפופוליזם. "אני מצפה ממך לקבל את ההחלטות ברמה המקצועית וממליץ להתנגד להחלטה בניגוד להחלטת הממשלה. אני לא מאיים על אף אחד. כולם אמרו שאנחנו נדיח את יפעת שאשא ביטון מתפקידה והיא כן יושבת פה".

 

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) שאינו חבר בועדה קרא לעברה של שאשא ביטון: "לקחת את זה רחוק מדי והאופוזיציה משתפת פעולה איתך". שאשא ביטון השיבה לו: "דרשנו אכיפה מוגברת ומי שעובר על ההנחיות שיחטוף אכיפה".

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: ערוץ הכנסת

 

בתחילת הדיון סיפרה שאשא ביטון על המו"מ הלילי שנכשל עם משרד הבריאות, ללא מתווה מסוכם לפתיחת המסעדות. "הבנו בישיבה אתמול בצהריים שהם מוכנים לפתיחת המסעדות בחוץ ע"פ התו הסגול. ביקשנו פתיחה בפנים המסעדות ל-25%-35% מהתפוסה. הסכמתי לוותר על כך לתקופה, אך הם התעקשו שגם בחוץ יעמוד על 50 איש בלבד, ולא יותר מזה – ואפילו הוא לפי התו הסגול. אינני יודעת להסביר את ההתעקשות הזו לציבור ולמסעדנים. חייבים הנחיות שהציבור יבין אותם, כי הציבור הוא השותף המרכזי שלנו במלחמה נגד הנגיף".

 

זוהר הבהיר כי הממשלה מעוניינת בפתרון כדי למנוע את הנזק הכלכלי למסעדנים, "אך הבוקר הגיעו הנתונים על 1,800 נדבקים ביממה האחרונה. האופוזיציה מוכנה לסכן את בריאות הציבור, רק כדי לערער את יציבות השלטון. האופוזיציה גוררת את הועדה, בחוסר אחריות, למחוזות לא טובים. כוונת יו"ר הוועדה טובים, אך הצעת הפשרה של הממשלה לפתיחת המסעדות בחוץ בלבד, ועד 50 איש בלבד, היא מאוזנת". הוא קרא לאשר מגבלות אלו, ולנהל מו"מ על מתווה לפתיחת חדרי הכושר, וביקש משאשא ביטון שלא להצביע עם האופוזיציה.

 

מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) מחה מדוע בריכות הפעוטות עדיין סגורות. יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) הגדיר את הוועדה כ"מעוז האחרון של הדמוקרטיה הישראלית", מרב מיכאלי (העבודה) קראה למסעדות לשמור על כללי הריחוק, ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) הציע לדחות את הצו כולו ולא להחריג רק את המסעדות, הילה שי-וזאן (כחול לבן) קראה לשיתוף פעולה עם משרד הבריאות כדי למנוע פגיעה במתווה הפיצויים של המסעדנים.

 

יצוין כי הממשלה יכולה בהחלטת ממשלה לבטל את ההחלטה של ועדת הקורונה ולאשר צו חדש שיהיה זהה לצו המקורי שממנו הוחרגו המסעדות.

 

זו אחת הישיבות האחרונות של ועדת הקורונה לאישור צווים שמתקבלים בממשלה. אם יאושר מחר בכנסת "חוק הקורונה הגדול" יופקעו ממנה הסמכויות לאישור צווים שנקבעים על ידי הממשלה ויועברו לועדות החוקה, כלכלה, חינוך, ועבודה ורווחה. כלומא הליכוד לא יצטרך להדיח את שאשא ביטון אבל ירוקן מתוכן את סמכויותיה הביצועיות של ועדתה.

 

x