$
בארץ

על רקע המתיחות עם סין: הודו תרכוש טילים מרפאל בכ-40 מיליון דולר

תזמין, בשנה השנייה ברציפות, 250 טילי נ"ט מתקדמים ו-12 משגרים. הטילים ייוצרו בהודו

אודי עציון 21:4914.07.20

 צבא הודו צפוי להזמין מרפאל משלוח נוסף של 250 טילי ספייק-LR נגד טנקים ומטרות קרקע, במסגרת הצטיידות חירום על רקע המתיחות הגוברת עם סין. כך מדווחים כלי תקשורת בהודו.

 

לפני שלוש שנים ביטלה הודו עסקת ענק לרכישת 5,000 טילי ספייק מרפאל בסכום של כחצי מיליארד דולר, על רקע לחצים של ממחלקת פיתוח אמצעי הלחימה במשרד ההגנה בניו דלהי, להצטייד בטיל נ"ט מפיתוח מקומי ולא זר.

 

אולם הטיל ההודי טרם נכנס לשירות, וגורמים בצבא הודו שתומכים ברכש הטיל הישראלי, טוענים כי הוא עדיין נחות מהספייק. כבר בשנה שעברה הזמין צבא הודו 250 טילי ספייק ב-12 משגרים בעסקה בסכום דומה, שנומקה אז בצורך דחוף על רקע מתיחות עם פקיסטאן השכנה. כעת צפויה עסקה נוספת שתעמיד את מלאי הטילים על 500, עשירית מעסקת הענק שבוטלה.

 

טיל ספייק של רפאל טיל ספייק של רפאל צילום: רפאל

 

הטילים ייוצרו ברובם בהודו, בידי קבוצת קיאלמי, שותפתה של רפאל, במסגרת מדיניותו של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, להתיר רכישת אמצעי לחימה זרים רק אם רוב הייצור שלהם מבוצע על אדמתה, תוך העברת טכנולוגיות ומתן תעסוקה לכוח אדם מקומי. ההודים רוכשים את הספייק LR, לטווח של כ-4 קילומטרים.

 

בחודש שעבר נהרגו כ-20 חיילים הודיים בקרב עם חיילים סיניים באזור הגבול בהרי ההימאליה. השתיים, מעצמות גרעין עם יותר ממיליארד תושבים לכל אחת, כבר ניהלו ביניהן מלחמה במשך חודש ב-1962, שהסתיימה בניצחון סיני. מאז התחזקו שתי המדינות, צבאית וכלכלית.

 

ההודים משקיעים כיום מיליארדי דולרים בחיזוק הצי שלהם כתשובה להתחזקות הצי הסיני, ומציידים את הספינות שלהם במערכת ההגנה ברק-8 של התעשייה האווירית, שפותחה יחד עם בהראט ההודית. עד כה הזמינה הודו מערכות ברק-8 ביותר מ-3 מיליארד דולר, כולל בגרסה יבשתית.

 

x