$
בארץ

בנק ישראל יאפשר להקפיא תשלומי משכנתא עד סוף שנת 2020

הפיקוח על הבנקים הודיע היום כי לפי המתווה החדש ניתן יהיה לבקש הקפאת הלוואות עד לסוף חודש אוקטובר. כך למשל, הלוואות צרכניות יוארכו מ-3 חודשים כיום ל-6 חודשים, על בסיס בקשת הלקוח בלבד. עד כה, הוקפאו תשלומי הלוואות בסך של 7 מיליארד שקל

עירית אבישר 13:5313.07.20

בנק ישראל מאריך את מתווה הקפאת תשלומי ההלוואות בבנקים שהתקבל בחודש מאי עקב משבר הקורונה. הפיקוח על הבנקים הודיע היום (ב') על הארכת האפשרות להקפיא הלוואות, כשלפי המתווה החדש ניתן יהיה להגיש בקשה להקפאה לכל סוגי ההלוואות כמו הלוואה צרכנית, משכנתא או הלוואה עסקית, עד לסוף חודש אוקטובר.

 

 

ההרחבה המשמעותית במתווה נעשתה בתחום המשכנתאות: נקבע כי בתחום זה, לקוחות שכבר ביקשו הקפאת משכנתא יוכלו להאריך את משך ההקפאה עד לסוף שנת 2020.

 

בכל הקשור להלוואות צרכניות, תקופת ההקפאה תוארך מ-3 ל-6 חודשים, וזאת ללא שיקול דעת הבנק, אלא על בסיס בקשת הלקוח בלבד. זאת בעוד לפי המתווה הקודם הקפאת הלוואה צרכנית נעשה אוטומטית לתקופה של 3 חודשים, והארכתה ל-6 חודשים היה מותנה באישור הבנק. בכל הקשור לאשראי עסקי לא חל שינוי, וניתן להקפיא הלוואה לתקופה של עד 6 חודשים, ובכפוף לשיקול דעתו של הבנק.

אמיר ירון אמיר ירון צילום: רויטרס

 

כאמור, מיד עם פרוץ המשבר אפשרו הבנקים לבצע הקפאת פירעונות של הלוואות, ובחודש מאי בנק ישראל אף הוציא מתווה רשמי בעניין, שאפשר לבנקים לבצע את ההקפאה מבלי לבצע הפרשה חשבונאית בגין כל הלוואה מוקפאת. מתחילת המשבר הקפיאו הבנקים 533 אלף הלוואות, כאשר סך התשלומים המוקפאים הגיע ל-7 מיליארד שקל.

 

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון מסר: "הארכת מתווה דחיית ההלוואות מאפשרת מרווח נשימה נוסף ותקל על משקי בית והעסקים שנפגעו לצלוח את תקופת המשבר. עם זאת ראוי לזכור כי אשראי הוא שונה ממענק ויש לפרוע אותו, ועל הלווה לשקול את הדחייה על היבטיה השונים. הרחבת מתווה דחיית ההלוואות באה במקביל לתכנית הסיוע הממשלתית שנועדה לתת מענה וודאות מקסימלית לאלו שנפגעו״.

 

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן: "כולנו עדים לכך שמשקי בית ועסקים רבים ממשיכים להיות מושפעים מהשלכותיו של משבר הקורונה ולכן יש להמשיך לסייע ללקוחות אלו, תוך ניהול סיכונים מושכל ואחראי. חוסנו של המשק נבנה מחוסנם של הפרטים המרכיבים אותו ויש בהרחבת מתווה זה בכדי לחזק את חוסנם של משקי הבית".

x