שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

"צריך להוציא ממשרד הבריאות את הסמכויות לדיכוי המגפה"

ראש צוות המומחים המייעץ למל"ל, פרופ' אלי וקסמן, שיגר מכתב חריף נוסף לראש הממשלה ובו הוא טוען כי משרד הבריאות סיכל הקמת מרכז שליטה חיצוני. לטענתו, המשרד אינו מכיר במגבלותיו האופרטיביות ובכישלונו המקצועי בדיכוי ההתפרצות הנוכחית. טוען: יש להקים בדחיפות מרכז שליטה חיצוני לטיפול בגל השני

אדריאן פילוט 22:4412.07.20

יו''ר צוות המומחים המייעץ למל"ל, פרופ' אלי וקסמן, שיגר אמש מכתב חריף שני לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הוא מאשים את משרד הבריאות בסיכול הקמת המשל"ט - מרכז השליטה שפעל בגל הראשון והיה מורכב ממשרד הבריאות אך גם מכל זרועות הביטחון ונוהל בפועל על ידי אותם גופים.

 

"לצערנו הדיון בין אלוף (מיל') נומה, המועמד לתפקיד המנהל, לבין משרד הבריאות נכשל: הקמת המשל"ט ומינוי מנהל מתאים, אשר יעמוד בראשו, נכשלה בשל סירוב מנכ"ל משרד הבריאות להעניק לראש המשל"ט סמכויות, אשר יאפשרו לו למלא את ייעודו. עמדה זאת של משרד הבריאות, שאינה מכירה במגבלותיו כגוף רגולטורי בעל יכולת אופרטיבית מוגבלת ובכישלונו המקצועי בבניין יכולת קטיעת השרשראות, הינה במידה רבה הסיבה לכישלונו בדיכוי ההתפרצות הנוכחית", כותב וקסמן ומוסיף בשם הצוות, כי מדינת שראל נמצאת ב"מצב חירום המאיים על יציבות המשק הישראלי" וגם "מחייב נקיטת צעד מידי להקמת המשל"ט מחוץ למשרד הבריאות והעברת כלל הסמכויות לדיכוי המגפה אליו".

 

בשיחה עם כלכליסט בעקבות המכתב טעם וקסמן כי "4.5 חודשים לתוך המגפה, ואין עדיין גוף מתאים עם מנהל מתאים לניהול המערכה. ניהול המאבק בפועל נותר בידי השירות לבריאות הציבור וללא שינוי מאז חודש מרץ - ללא עבודת מטה מקצועית ומקיפה המתכללת את כל היבטי המאבק ובוחנת את הצעדים הנדרשים לאור ההתפתחויות, ללא יעדים ומדדים כמותיים, וללא הפעלה ותפקוד יעיל של הגורמים השונים. בפרט, השירות נכשל בבניית יכולת לדיכוי התפרצויות מקומיות ע"י קטיעת שרשראות הדבקה".

פרופ' אלי וקסמן פרופ' אלי וקסמן

 

וקסמן מזהיר כי "אם לא יהיה שינוי מהיר, הקמה מידית של משל"ט עם מנהל בעל סמכות, אנו גוזרים על עצמנו המשך טיפול כושל בגל הנוכחי, וגלים נוספים בהמשך שיחייבו הטלה חוזרת ונשנית של סגרים בשל חוסר היכולת לדכא התפרצויות מקומיות".

 

"אדוני ראש הממשלה, זוהי שעת חירום ועלינו לגייס את מיטב הכוחות לדיכוי מהיר של המגפה. אין למשרד הבריאות בכלל ולמנכ"ל המשרד בפרט יתרון יחסי בניהול אירוע מורכב זה (להוציא בתחום הטיפול הרפואי בחולים). יש על כן להפקיד את הניהול בידי גוף ייעודי הכפוף ישירות אליך. המשך מריבות הסמכויות, שליווה את המגפה מראשיתה, אינו יכול להמשך. כל יום דחייה מקצין ומקשה את המצב", חתם וקסמן את המכתב

x