$
בארץ

אושר בכנסת: הקנס על אי–עטיית מסכה יעלה ל-500 שקל

ועדת חוקה חוק ומשפט אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק. בהנחיות המשטרה למדיניות אכיפת העבירה של אי-עטית מסכה תתווסף האפשרות "להימנע מהטלת הקנס בהתאם לנסיבות העניין"; כמו כן יישאר בעינו המצב החוקי הקיים לפיו ניתן לשלם את הקנס בתוך 60 יום ולא כהצעת הממשלה - בתוך 45 יום

צבי זרחיה 10:2706.07.20

ועדת חוקה חוק ומשפט אישרה היום (ב') לקריאות שנייה ושלישית את "הצעת חוק נגיף קורונה החדש - אכיפה", במסגרתו הקנס על אי עטיית מסכה יעלה מ-200 שקל ל-500 שקל.

 

7 ח"כים תמכו בחוק: היו"ר ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) והח"כים: אתי עטיה, שלמה קרעי (הליכוד), עינב קאבלה, תהלה פרידמן, איתן גינזבורג (כחול לבן), מיכאל מלכיאלי (ש"ס) ו-4 ח"כים התנגדו: אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת), קארין אלהרר, יואב סגלוביץ' (יש עתיד תל"ם), אלי אבידר (ישראל ביתנו).

 

 

 

 

ח"כ יעקב אשר ח"כ יעקב אשר צילום: צביקה טישלר

 

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר, "ישבנו על החוק הזה כמו שצריך, העלינו כמה נקודות ואחד מהם היה גובה הסכום. העליתי דגל אדום וטענתי שאפשר גם ב-300. עמדת המל"ל היא חד-משמעית נגד. לצערי לא היו ראשי מפלגות אחרות בקואליציה שהיו נגד זה ולכן נצביע על הסכום הזה. עם זאת, מה שעשינו ביוזמת ח"כ אלהרר להבניית שיקול הדעת לשוטר משמעותי מאוד. הבנינו את שיקול הדעת בצורה מאוד ברורה ואני מצפה מהמשטרה להוריד את ההנחיה לשטח. אם אדם יסרב לעטות זה כבר משהו אחר. הותרנו את זמן תשלום הקנס על כנו במקום לקצרו ואיזנו את החוק ככל האפשר. העברנו כאן בשבועיים האחרונים כ-8 חוקים שהחליפו את התקש"חים ולא היה אחד מהם שיצא כמו שנכנס. זה לגיטימי שהממשלה מבקשת להאיץ את החקיקה אך זה לא יהיה ב-24 או 48 שעות. ניכנס לדיונים אינטנסיביים על חוק המסגרת, הכול ייבחן ועל הכול נדבר. ככה התנהלנו ונתנהל הלאה".

 

בפתח הדיון התייחס אשר לסגירת הישיבות ואמר: "רוב הישיבות פועלות בקפסולות בצורה מסודרת וטובה. עשרות אלפי בחורי ישיבות ואחוז ההדבקה בהם פחות מ-0.1. ויש גם כאלו לצערי שלא שומרים. אם יסגרו את הישיבות זה לא רק עניין אמוני אלא זה להחזיר עשרות אלפים לבתים צפופים. צריך להשאירם לטפל נקודתית איפה שצריך. אנחנו מגויסים לכך. זו תהיה החלטה שגויה מאוד ואני מקווה הדברים נכנסו לאוזן המתאימה שלא תהיה החלטה מסוג זה. הכי קל להטיל סגר. בתי הכנסת עובדים מאוד מסודר. לא היו יותר מ-50 כיסאות ולכן, גם כאיש מאמין וגם כאחד האדם אסור לקבל החלטות רוחביות סתם. צריך החלטות נקודתיות כירורגיות".

 

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) אמר, "אתמול היה יום קשה לדמוקרטיה ראיתי שהממשלה מקדמת חוק שיצמצם את סמכויות הכנסת. ראיתי שהכריחו את גפני להכריח אותך לשנות את דעתך והוא אמר שהקו האדום הוא מי שיפסיק את לימודי התורה. זה גפני עצבני. אי אפשר לעצור את הכנסת, לא יעצור לנתניהו או בן שבת ועוד 800 כמום. נקיים את הדיונים בחרו בנו אנשים ולא ניתן.

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד תל"ם) אמרה, "הממשלה מתנהלת בכאוס מוחלט. הניג'וס של הכנסת שמתעקשת לעשות עבודתה לא נראה לו. מצאנו אשם חדש - הכנסת, לא הניהול הכושל של הממשלה הזו. בגלל ההידבקות כאן בכנסת אין ועחו"ב ואין פיקוח על חוק האיכונים. מיום חמישי אנחנו מקבלים פניות ואין מענה. והממשלה מתעקשת על 500 שקל, לא על הסברה. שמעתי שאתה נתון בלחצים איומים להעביר את חוק הקורונה והכנסת לא יכולה להיות חותמת גומי של הממשלה. ואני מפצירה בך להיות מגן הדמוקרטיה".

 

x