$
בארץ

נתניהו: אנחנו במצב חירום, נידרש לעוד צעדים

בדרך לעוד הגבלות: ראש הממשלה אמר בפתח הישיבה השבועית כי "נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליט קבינט הקורונה". הוא דרש לקצר את תהליכי החקיקה: "בכנסת לא יכולים להתנהל כאילו אנחנו בימים כתיקונם"; ארדן יתמנה לשגריר ישראל באו"ם ובארה"ב

נינה פוקס ואיתמר אייכנר, ynet 12:5805.07.20
לקראת הגבלות נוספות: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (א') בפתח ישיבת הממשלה כי "נידרש לצעדים מעבר למה שהחליט קבינט הקורונה בשבוע שעבר". נתניהו ציין כי "אנחנו בעיצומה של מתקפת קורונה מחודשת, התפרצות חזקה מאוד. ארגון הבריאות העולמי ציין את המזרח התיכון כמוקד וזה לא פוסח על ישראל. זה כאן ואנחנו רואים כפי שהתרעתי שההתפרצות תלווה בעלייה במספר החולים הקשים שתאתגר את משרד הבריאות".

 

 

 

נתניהו אמר כי בתום הדיון תבוצע "הערכה מחודשת על מצבנו, לאן אנחנו הולכים ומה הצעדים הנדרשים". ראש הממשלה דרש לקצר את תהליכי החקיקה: "ביקשתי להביא לדיונים את יו"ר הכנסת יריב לוין ואת יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר, כדי להעמיד אותם על החומרה של המצב. אנחנו במצב חירום ולא יכולים להתנהל בחקיקה בכנסת כאילו אנחנו בימים כתיקונם. על כן אנחנו רוצים לקדם קבלת החלטות בהיקף אחר ובעוצמה אחרת, על מנת לבלום את התפשטות הקורונה".

נתניהו נתניהו

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו גם למשבר הכלכלי ואמר כי "בימים הקרובים נציג את התוכנית הכלכלית המיוחדת לבעלי העסקים והעובדים. זו משימת על מבחינתי ומבחינת הממשלה".

 

הממשלה אישרה: ארדן יתמנה לשגריר באו"ם ובארה"ב

 

הממשלה גם אישרה בישיבה את מינויו של השר גלעד ארדן לתפקיד שגריר ישראל באו"ם ובארה"ב ובמקביל את מינויו של ח"כ אופיר אקוניס שימונה לשר וישמש כשר לשיתוף פעולה אזורי במקום ארדן אשר התפטרותו מהממשלה ומהכנסת תיכנס לתוקף מיידי. ארדן מונה לתקופה של 3 שנים כשגריר באו"ם. ניתן יהיה להאריך את כהונתו בעוד שנה, לפי המלצת שר החוץ. הממשלה גם תמנה את ארדן לתפקיד השגריר בוושינגטון החל מה-22 בינואר 2021 עד ל-30 בנובמבר 2021.

 

גלעד ארדן גלעד ארדן צילום: מוטי קמחי

 

נתניהו אמר לארדן בישיבה: "ביטאת לא פעם את יכולתך לייצג את מדינת ישראל. אין ספק שהזירה של האו"ם והזירה של ארה"ב הן חשובות ואנחנו שולחים אותך לשם עם ציפייה גדולה ועם ידיעה שתעשה את העבודה". ארדן עצמו אמר: "הרגע הזה הוא רגע מאוד מרגש עבורי. אני נפרד מכם היום אבל באופן זמני. זכיתי לשרת כשר בממשלות ישראל ב-11 השנים האחרונות".

 

בנוסף הממשלה אישרה את הארכת כהונתו של רון דרמר כשגריר בוושינגטון עד ה-21 בינואר 2021 – יום לאחר השבעתו של נשיא ארה"ב. כהונתו של דרמר החלה ב-1 באוקטובר 2013 ומאז הוארכה מספר פעמים. ההארכה האחרונה הייתה עד ה-10 ביולי 2020.

 

"לא ניתן להפריז בחשיבות ובחיוניות היחסים בין ישראל לבין ארה"ב, ובראש ובראשונה בכל הנוגע לקשרים מול הממשל בראשות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, וכן לגבי הקונגרס, מושלי המדינות, דעת הקהל ומובילי דעה אחרים, ביחס לשורה ארוכה של סוגיות אסטרטגיות, רגישות ומורכבות. ההיכרות המעמיקה ויחסי האמון אשר פיתח דרמר עם גורמי הממשל הנוכחי, כמו גם עם גורמים משפיעים אחרים בזירה האמריקאים, מהווים נכס שלא יסולא בפז עבור ביטחונה הלאומי של ישראל ולקידום האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

 

שבוע שעבר קבינט הקורונה החליט פה אחד לקבל את המלצת משרד הבריאות להתיר התקהלות רק עד 50 איש. עם זאת, מופעי תרבות ואולמות אירועים הוחרגו מכך ושם מספר המשתתפים יוכל להגיע ל-250 איש ללא אפשרות להגדיל את הקהל. בנוסף אישרו השרים כי הסטודנטים יוכלו להיבחן מרחוק - ובנושא זה כבר התעורר ויכוח עז.

 

הגבלת ההתקהלות ל-50 איש כוללת בין היתר בריתות והלוויות, וכן התקהלויות בבתי תפילה. בנוגע לחתונות מספר המשתתפים המקסימלי עד 9 ביולי יהיה 250 איש. בגני אירועים ובמקומות פתוחים המספר המקסימלי יוסיף להיות 250 איש, אבל באולמות סגורים - רק 100 איש. הגבלה זאת תהיה בתוקף עד 31 ביולי.

 

עוד קבע הקבינט כי בתי הספר של החופש הגדול יפעלו כסדרם. לפי משרד החינוך, כל קבוצה תמנה 28 תלמידים בממוצע, לעומת 35 בתכנון המקורי. במשרד ציינו כי פעילויות רבות יועברו למרחב הפתוח ככל שיתאפשר וייעשה שימוש גם בכיתות שלא לומדות בחופש הגדול כדי לרווח את התלמידים.

x