$
בארץ

גרוטו עונה לבר סימן טוב: "הוטעיתי, מתנצל. מסע הכפשות נגדי"

בעיצומה של הסערה על אישור הכניסה שניתן למיליארדר ללא בידוד ובלי תוצאות בדיקות, עונה המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "טדי שגיא מעולם לא פנה אליי. לא דובר על מסיבה אלא על אירוע משפחתי. הפכו אותי לשעיר לעזאזל". שגיא: "פעלתי לפי ההנחיות"

ynet 16:1912.06.20
סערת מייל אישור הכניסה לארץ ללא בידוד - התגובה: המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו הודף את הטענות נגדו בפרשת אישור הכניסה שנתן ללא בידוד למיליארדר טדי שגיא. במכתב בן ארבעה עמודים כתב למנכ"ל משרד הבריאות הפורש משה בר סימן טוב כי "טדי שגיא מעולם לא פנה אליי. את הפנייה קיבלתי משירות המדינה. בפנייה אליי לא דובר על מסיבה אלא על אירוע משפחתי". גרוטו הדגיש: "על כל מקרה שבו שיקול הדעת שלי היה מוטעה, והחלטה שבאה בעקבותיו הייתה מוטעית: אני מתנצל".

 

"מסע השקרים, ההכפשות וההשמצות בתקשורת ביממה האחרונה היה כמעט למעלה מכוחותיי ועדיין - נשכתי שפתיים ולא הגבתי ולו במילה, במישרין או בעקיפין, מתוך תקווה ואמונה שהנהלת המשרד תפעל באופן הגון כדי שהדברים יחזרו למסלול תקין", כתב גרוטו.

 

עוד אמר כי "הטענה שלפיה סייעתי למר טדי שגיא בשל היותו מיליארדר מגוחכת. כידוע לך, לאורך כל שנותיי במשרד הבריאות, אני נוהג לסייע לכל מי שפונה אלי, לעני ולעשיר, ליהודי ולערבי, לחילוני ולדתי, ולבני קהילות מוחלשות מבחינה רפואית, כגון יוצאי אתיופיה, להט"ב, אנשים בעלי מוגבלויות ועוד. סייעתי לטדי שגיא כמו שהייתי מסייע לכל אדם אחר בנסיבות דומות ואם שגיתי – השגיאה הזו הייתה נעשית לגבי כל אדם אחר".

 

פרופ' גרוטו פירט במכתבו את פועלו במשרד הבריאות, והדגיש בנוגע למייל שבו אישר למיליארדר שגיא להיכנס לארץ ללא בידוד: "התחוור לי בדיעבד כי הוטעיתי לגבי סיבת הביקור, ולא ידעתי, ועד היום איני יודע אם הנושא הגיע לדיון אצלך לפני שהגיע אליי ואתה שללת את האישור. אבל - בין התנצלותי זו לבין שלל ההמלצות וההתקפות כלפיי בימים האחרונים, פעורה תהום.

 

איתמר גרוטו איתמר גרוטו צילום: אוראל כהן

 

"איני מכיר את טדי שגיא, אין לי שום קשר אל טדי שגיא, טדי שגיא מעולם לא פנה אליי לצורך קבלת האישור, ובוודאי שלא קיבלתי שום תמורה שהיא בכל נושא שהוא מטדי שגיא או מגורמים הקשורים אליו. את הפנייה קיבלתי מתוך שירות המדינה. בפנייה אליי לא דובר על מסיבה אלא על אירוע משפחתי".

 

 גרוטו הוסיף עוד בסוגיה הנוגעת למיליארדר כי "האישור שניתן לטדי שגיא, לא היה אישור לפטור מבידוד, אלא הקלה בתנאי הבידוד - דבר שהוא בסמכות משרד הבריאות. האישור ניתן תוך הצבעת תנאי של שמירה על תנאי הבידוד המלאים, למעט האישור לצאת לאירוע משפחתי. ההקלה בתנאי הבידוד תואמת את מדיניות ונוהלי משרד הבריאות ואין בה בשום אופן חשש לפגיעה בבריאות הציבור. חלק מתנאים אלו מופיעים במייל האישור ששלחתי, ולהפתעתי, לידי התקשורת הגיע, משום מה, רק חלק מאותו המייל ולא המייל המלא".

  

במכתב שהעתק אליו הועבר גם לשר הבריאות יולי אדלשטיין, הבהיר פרופ' גרוטו כי "טדי שגיא הגיע במטוס פרטי מקפריסין, ללא חשש לחשיפה לאנשים נוספים בדרך; הוא הגיע ממדינה שכל ההתייחסות אליה היא כמדינה דירוקהד. הוא דיווח על כך שהיה חולה בקורונה והחלים ממנה, ומכאן שאיננו יכול להדביק. על סמך העובדות הללו החלטתי לאשר לו את ההקלה החריגה וזאת כאמור באופן שעולה בקנה אחד עם מדיניות המשרד.

 

משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב צילום: צילום מסך

 

"טדי שגיא עבר בדיקת PCR טרם יציאתו מקפריסין, והבדיקה נמצאה שלילית. בדיקת PCR נוספת אשר נמצאה שלילית בוצעה ביום שטרם חזרתו לקפריסין. כמו כן, הוא עבר בישראל בדיקה סרולוגית לאבחון נוגדנים נגד נגיף הקורונה שנמצאה חיובית. מצב זה מעיד על כך כי הוא אכן נחשף לנגיף בעבר, ולאור הזמן שחלף ובדיקות ה-PCR השליליות, ניתן לומר חד משמעית כי הוא לא יכול היה לסכן בהדבקה אף אחד מהפוגשים בו". יצוין כי טדי שגיא לקה בקורונה בחודשים האחרונים והבריא.

 

פרופ' גרוטו פירט במכתב מאות מקרים שהובאו לפתחו בבקשה לקבל פטורים והקלות לבידוד. "אני מקווה ומאמין שברוב המכריע של המקרים החלטתי נכון, ואני בוודאי מצטער על כל מקרה שבו לא כך היה הדבר. במקרים לא מעטים ניתנו פטורים והקלות, לעיתים בידיעה מלאה שלך, על ידי גורמים במשרד". המשנה למנכ"ל ציין בין היתר בהקשר זה מקרה של אזרח ישראלי שהגיע מארצות הברית כדי לטפל בתהליך גיוס בנו שנמצא על הרצף האוטיסטי וכן אישור לצוות רפואי ללוות במטוס פרטי ילדה בת 4 חולת סרטן ולחזור בטיסה מסחרית במחלקת עסקים ללא צורך בבידוד.

 

 

המשנה למנכ"ל הביע תרעומת על "מסע השקרים, ההכפשות וההשמצות" - והזכיר מקרים שבהם בכירים במדינה לא הקפידו על הכללים במהלך ההתמודדות עם הנגיף קורונה. לדבריו, "במקרים רבים אנשים שונים, ובכללם בכירים, לא הקפידו על הכללים, והעבירו מסרים שערערו את אמון הציבור. אין ספק שיש להימנע מכך, אבל להפוך אותי לשעיר לעזאזל ולאשם המרכזי בתופעה הזו זה צעד לא ראוי ואני מקווה שלא עומדים מאחוריו מניעים זרים".

  

מטעמו של שגיא נמסר השבוע בתגובה כי "טדי שגיא הגיע לישראל כחוק ופעל לפי ההנחיות המתאימות שקיבל", אולם שר הבריאות אדלשטיין אמר כי הוא אינו מתכוון לנהוג בסלחנות בנושא.

  

השר דרש מהמנכ"ל היוצא בר סימן טוב לערוך בירור עם המשנה, והבהיר כי הוא מצפה לתשובות. "בשעה שיש מאמץ רב להסביר לציבור את חשיבות העמידה בהנחיות, וכאשר אנחנו קוראים להגברת האכיפה, לא ייתכן שיהיו פטורים מבידוד שיסכנו את בריאות הציבור", אמר השר.

x