בארץ

מרצ בעתירה לבג"ץ: יש להתנות העברת מימון מפלגות לסיעת דרך ארץ

בעתירתה מבקשת מרץ שביהמ"ש יורה כי השימוש בכספי מפלגות בסך 249 אלף שקל בחודש לסיעת דרך ארץ יותנה בהתחייבות שני חבריה, יועז הנדל וצבי האוזר, להשיב את הכסף; זאת אם תתקבל עתירה נגד חקיקת החוק שגרם לכך שדרך ארץ תקבל מלכתחילה מימון זה לאחר שהתפצלה מסיעת תל"ם

צבי זרחיה 10:1103.06.20

סיעת מרצ הגישה אתמול (ג') עתירה לבג"ץ שבה דרשה שיורה כי השימוש בכספי מימון המפלגות בסך של 249 אלף שקל בחודש שמעבירה הכנסת לסיעת דרך ארץ יותנה בהתחייבות בכתב של שני חבריה, שר התקשורת יועז הנדל ויו"ר ועדת חו"ב צבי האוזר להשיב את הכסף. זאת אם תתקבל עתירה נגד חקיקת החוק שגרם לכך שדרך ארץ תקבל מימון המפלגות.

 

 

 

כזכור, לפני שבועיים חוקקה הכנסת את "חוק הרוטציה" ובצמוד אליו חוק המאפשר לסיעת דרך ארץ לקבל מימון מפלגות חודשי מהכנסת, מבלי שהמימון בגינה ייגרע מסיעת תל"ם, ממנה התפצלה. החוק החדש הזה בא להחליף חוק אחר שקבע שהתפלגות של ח"כים בשנתיים הראשונות לכינון של כנסת חדשה בלא הסכמה של כל חברי הכנסת של סיעת האם, לא מזכה אותם בקבלת כספי מימון מפלגות חודשיים מהכנסת.

 

מימין: יועז הנדל וצבי האוזר מימין: יועז הנדל וצבי האוזר צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

עו"ד יונתן ברמן שמייצג את מרצ כתב בעתירה כי "המדובר בחקיקה פרסונלית ורטרוספקטיבית שפוגעת בחוק יסוד הכנסת, ושבה תמכו סיעת הליכוד וכחול לבן בתמורה להצטרפותה לקואליציה של דרך ארץ. נוכח העובדה שהמקור היחיד להכנסות סיעת דרך ארץ הוא הוראות החוק הבלתי חוקתיות העומדת לבחינה בעתירה זו, הרי ספק אם דרך ארץ תוכל להחזיר את הכספים שתקבל אם בסופו של דבר העתירה תתקבל".

 

מרצ טוענת כי "מדובר במקרה בוטה של קניית שלטון בכסף".

 

מסיעת דרך ארץ נמסר בתגובה כי "אין גבול לצביעות. מפלגת מרצ שגררה את המערכת הפוליטית להגדלת מימון המפלגות טרם הבחירות בשל בור תקציבי שיצרה לעצמה, עותרת כעת נגד מימון רק כי הוא לא מתיישב עם האינטרס הפוליטי שלה. מאכזב לגלות שדווקא המפלגה שמתיימרת לחרוט על דגלה את עיקרון השוויון, מבקשת לפגוע בעקרון השוויון במימון פעילות פוליטית שהוא עקרון יסוד בשיטה הדמוקרטית".

x