$
בארץ

הנדל מינה את לירן אבישר בן-חורין למנכ"לית משרד התקשורת

אבישר בן-חורין נחשבת למינוי פוליטי מובהק: היא ייצגה את מפלגת תל"ם, שממנה הגיע שר התקשורת הנדל, במו"מ שניהלה כחול לבן לאחר בחירות ספטמבר 2019. בעלה היה הקמפיינר של כחול לבן בבחירות אפריל 2019. הנדל: "בחירה טבעית למשרד"

אביאור אבו 19:2820.05.20

שר התקשורת הנכנס יועז הנדל מינה הערב (ד') את לירן אבישר בן-חורין למנכ"לית משרדו, לאחר פרישתו השבוע של נתי כהן בתום קדנציה של שנתיים. המינוי טעון אישור נציבות שירות המדינה והממשלה. 

"לאחר שהצוות המקצועי סקר בפני השר את תהליכי העומק שהמנכ"ל הוביל בקדנציה האחרונה, ביקש השר הנדל מהמנכ"ל להשלים מספר תהליכים בשבועות הקרובים ולבצע העברת מקל מסודרת. המנכ"ל נענה לבקשה ואף הודיע שימשיך ללוות את השר ולייעץ לו בכל דבר ועניין", נמסר בהודעה. 

המנכ"לית החדשה של משרד התקשורת לירן אבישר בן-חורין המנכ"לית החדשה של משרד התקשורת לירן אבישר בן-חורין צילום: פרויקט מסע

 

מינויה של אבישר בן-חורין הוא מינוי פוליטי מובהק, מאחר שבניגוד לכהן, אין לה רקע מקצועי בענייני תשתיות תקשורת, מה שעלול לעכב קידום פרויקטים שיצאו לדרך זה מכבר. אבישר בן-חורין (43) ייצגה את מפלגת תל"ם, שממנה הגיע הנדל, במו"מ שניהלה כחול לבן לאחר הבחירות שנערכו בספטמבר 2019. בעלה הוא איתי בן חורין, מנכ"ל משרד הייעוץ והיח"צ בן חורין אלכסנדרוביץ', שהיה הקמפיינר של כחול לבן בבחירות אפריל 2019. עד לאחרונה, ייצג משרדו את חברת הסלולר גולן טלקום.

 

בדצמבר 2019 פרשה אבישר בן-חורין מתפקידה כמנכ"לית ארגון מסע - פרויקט של ממשלת ישראל והסוכנות היהודית לעידוד שהות של צעירים יהודים בישראל, לאחר שכבר בספטמבר, עם הצטרפותה לתל"ם, הודיעה על יציאה לחל"ת בכדי להימנע מניגוד עניינים. לפני כן, כיהנה אבישר בן-חורין כראש המטה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר הראל לוקר. עוד קודם לכן, ניהלה את מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית לארץ ישראל בארה"ב וקנדה ושימשה כשליחת העלייה של התנועה הרפורמית בארה"ב. כמו כן, שימשה בעבר כעוזרת משפטית ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. לאבישר בן-חורין, ילידת מגדל העמק, תואר שני במשפטים מאוניברסיטת NYU ותואר ראשון במשפטים וניהול מאוניברסיטת תל-אביב. כמו כן, עברה קורס מנהלים באוניברסיטת הרווארד במסגרת תוכנית מעוז.

 

שר התקשורת יועז הנדל מסר: "הגב' אבישר בן חורין היא בחירה טבעית למשרד שעומד בפני רפורמות חשובות ופרישת תשתית מתקדמת כדי להצעיד את מדינת ישראל קדימה. הבחירה בלירן איננה קשורה להיותה אישה אלא בזכות כישוריה, אך אני בהחלט אשמח לראות מנכ"לית למשרד התקשורת בפעם הראשונה בתולדות ישראל".

 

משרד רבוי אתגרים

 

לפתחה של המנכ"לית החדשה יעמדו לא מעט משימות ואתגרים. בראש ובראשונה, יהיה זה מכרז דור 5 בסלולר, שבשבועות האחרונים החל לקבל תנופה לאחר עיכובים רבים, ביניהם תביעה שהגישו חברות הסלולר לדחייתו. אבישר בן-חורין תידרש למצוא דרך לעודד את החברות להשקיע סכומי עתק, ויהיה זה נכון אם תתחיל באגרות התדרים השנתיות.

 

משימה נוספת שתעמוד בפני המנכ"לית היא פתרון הפלונטר מול בזק, המסרבת להפעיל את רשת הסיבים האופטיים שפרסה זה מכבר, לאור חוסר כדאיות כלכלית בפריסה אוניברסלית. עוד תידרש אבישר בן-חורין לאזן את התחרות האגרסיבית בשוק הסלולר, שהריעה את מצבן של חלק מהחברות לכדי הפסדים מתמשכים. לפתחה יונח בקשת המיזוג של סלקום וגולן טלקום. בנוסף, תידרש אבישר בן-חורין להוביל להשתת רגולציה על שירותים מבוססי אינטרנט, כשירותי הטלוויזיה של סלקום ופרטנר ושירותי הסטרימינג של הענקיות העולמיות כנטפליקס.

 

אם תרצה אבישר בן-חורין להרחיק לכת, תוכל לקדם את הרעיון של רשות תקשורת. כחלק מהמשא ומתן הפוליטי, דרשה כחול לבן מהליכוד לקדם את המהלך, אך בהסכם הקואליציוני שנחתם לבסוף אין כל התייחסות לנושא. בדו"ח מבקר המדינה האחרון, קבע המבקר כי הקמת רגולטור עצמאי תאפשר ניתוק של הדרג הפוליטי, ראייה מתכללת וחסכון משאבים. על פי המבקר, גם לאחר שתשע ועדות הגיעו למסקנה שיש להקים רשות תקשורת והממשלות אימצו את המלצותיהן בשבע החלטות - הן לא יושמו.

 

נושאים נוספים שיחכו לטיפול המנכ"לית: ביטול ההפרדה המלאכותית בין תשתית לספק אינטרנט; הגשת ההמלצות בנושא ההפרדה המבנית ב-HOT ובבזק; אכיפה של השוק הסיטונאי; הפרטת דואר ישראל; קידום מינויים ברשות השנייה, במועצת הכבלים והלוויין ובתאגיד השידור; עידוד תחרות בתחום הקווים הכשרים הנשלטים בידי ועדת הרבנים לענייני תקשורת; עדכון דמי קישור הגומלין; ועדכון הרגולציה על הערוצים המסחריים וחברות החדשות.

x