$
בארץ

פרץ ושמולי הקימו צוות לגיבוש הצעה לדמי אבטלה לעצמאים: "הזדמנות לתיקון עוול"

שר הכלכלה והתעשיה עמיר פרץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי, יזמו הקמת צוות משותף לשני המשרדים שבראשו יעמדו מנהל הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה רן קיוויתי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר מטעם משרד הרווחה. שמולי: "העצמאים זקוקים לחבל הצלה, לא לחבל תלייה"

שחר אילן 17:2819.05.20
שר הכלכלה והתעשיה עמיר פרץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי, הורו על הקמת צוות משותף לשני המשרדים שיפעל בדחיפות לגיבוש החלטה בעניין דמי אבטלה לעצמאים. בראש הצוות יעמדו מנהל הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה רן קיוויתי, ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר מטעם משרד הרווחה. במקביל טרפדה הקואליציה היום דיון בהצעת חוק דמי אבטלה לעצמאים של האופוזיציה.

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לפני כחודש לנציגי העצמאים שיועבר חוק כזה, אבל כוונות כאלו כבר היו רבות בעבר. חשוב לשים לב שמדובר בעצם בצוות של שני שרי מפלגת העבודה ולא שותף לו משרד האוצר שמסורתית מתנגד למהלך בטענה שדמי אבטלה לעצמאים הם מפתח לניצול לרעה.

 

עמיר פרץ עמיר פרץ צילום: קמפיין העבודה- גשר

 

בנוסף כיוון שדמי אבטלה הוא ענף גרעוני של הביטוח הלאומי מדובר בעצם בתוספת הוצאה שקשה מאוד לראות מאיפה יבוא המקור התקציבי שלה בתקופת גירעון וקיצוצים. זאת אלא אם כן יוחלט שהקרן לביטוח אבטלה לעצמאים מתחילה לאסוף כסף עכשיו אבל מתחילה לשלם רק בעוד מספר שנים.

 

שר הכלכלה והתעשיה עמיר פרץ, אמר ש"כלכלה אנושית היא פתרון לעצמאים במשבר הנוכחי, אך גם בשגרה. העצמאים הם ממנועי הצמיחה הגדולים במשק. כשהם מצליחים ומשגשגים, המדינה מרוויחה מהמיסים שהם משלמים. הם מעסיקים מיליון ישראלים באופן ישיר ועקיף. אבל כשהם קורסים איש לא עומד לצידם".

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי אמר ש"העצמאים זקוקים לחבל הצלה, לא לחבל תלייה. נוביל מהלך לתיקון עוול ארוך שנים אשר דרדר אותם במשבר הקורונה לקריסה טוטאלית ושבירת מטה לחמם. עד היום העצמאים היו שווים רק בחובות, אין סיבה שלא יהיו שווים גם בזכויות".

 

בינתיים עושה האופוזיציה ניסונות להביך את הקואליציה באותו עניין בדיוק. הבוקר ביקשו נציגי האופוזיציה בוועדה המסדרת של הכנסת לקבל פטור מחובת הנאה על הצעת חוק דמי אבטלה לעצמאים. זאת כדי להביאה לדיון במליאה בקריאה טרומית מחר במליאה. אלא שיו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן לא העלה את הנושא על סדר היום.

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד מיש עתיד- תל"ם אמר ש"ראש הממשלה הבטיח לפני חודש שיחוקק את החוק בהזדמנות הראשונה. אז הבטיח. גנץ ואשכנזי הבטיחו לעזור, אבל אז התברר שהם אלה שדחפו בכל הכוח לזרוק אותו הצידה בשביל עוד חוק ג'ובים. חבורה של מנותקים יהירים. לא יודעים, לא אכפת להם ולא מעניין אותם החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים".

 

x