$
בארץ

דיווח שוטף

ליצמן: "אולי פעלנו חזק מדי"; בר סימן טוב: "יכול להגיע גל שני"

3,314 חולי קורונה פעילים בישראל, 276 מתו מהנגיף; פעוט בן שנתיים ממעון בתל אביב אובחן כחולה קורונה; מסתמן: הבריכות וחדרי האוכל במלונות ייפתחו בשבועות: השחייה בבריכות תותר בכפוף למספר השוחים, חדרי האוכל יופעלו במתכונת של הגשה לשולחן; סוכני הנסיעות מבקשים להאריך את תקופת החל"ת שלהם עד סוף יולי

שירות כלכליסט ו-ynet 22:1618.05.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:15 - פעוט בן שנתיים ממעון בתל אביב אובחן כחולה קורונה

 

פעוט בן שנתיים ממעון יום הרטוב בתל אביב אובחן כחולה קורונה לאחר שנדבק מקרובת משפחה. 16 הפעוטות הנוספים בכיתתו ייכנסו לבידוד עד יום שני הבא. הכיתה תעבור הלילה חיטוי לפי הנחיות משרד הבריאות.

 

20:45 - 3,314 חולי קורונה פעילים בישראל, 276 מתו מהנגיף

 

מספר חולי הקורונה הפעילים בישראל ממשיך לרדת והערב (יום ב') עדכן משרד הבריאות כי מספרם עומד על 3,114. עוד עולה מהנתונים כי 42 מהחולים מונשמים – הנתון הנמוך ביותר מ-24 במרץ. מספר הנפטרים עלה ל-276. בסך הכול מאז חצות אובחנו 22 חולי קורונה חדשים ברחבי הארץ.

 

מהנתונים עולה עוד כי עד כה 13,253 מבין הישראלים שנדבקו בקורונה החלימו. מספר הנדבקים הכולל, מאז אובחן החולה הראשונה בפברואר, עומד כעת על 16,643. מתוך 3,114 החולים הפעילים, 152 מאושפזים בבתי חולים, כאשר מצבם של 52 מהם מוגדר קשה, ורובם כאמור מונשמים.

 

קצב ההכפלה במספר הנדבקים עומד כיום על 44 ימים, לעומת אחת לשלושה ימים לפני כחודשיים. אחוז התמותה בישראל עלה מעט והוא עומד על למעלה מ-1.6%. כלומר, אחד מכל 60 ישראלים שחלו בקורונה - נפטרו.

 

 

שיבא שיבא צילום: שאול גולן

 

18:45 - בר סימן טוב: "יכול להגיע גל שני עם מלחמת התשה קשה ומכוננת"

 

שר הבריאות היוצא בחר לא להודות למנכ"ל הפורש משה בר סימן טוב - ושלח לו עקיצה מהדהדת: במשרד הבריאות בירושלים נערך הערב (יום ב') טקס חילופי השר, שבמהלכו קיבל את המושכות יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין במקומו של השר יעקב ליצמן, שעובר לנהל את משרד הבינוי והשיכון.

 

השר היוצא דיבר על משבר הקורונה, לא התייחס לפועלו של בר סימן טוב - ואף עקץ אותו מבלי להזכיר את שמו: "אני לא יודע כמה חולים יש כרגע, בבוקר היו 0, אבל המספר נמוך ואנחנו יוצאים מזה. הצלחנו, חלק גדול בגלל הבידודים והזהירות, אולי יותר מדי חזק, אבל עשינו דברים טובים. צריך לעסוק בנושא גם בהמשך כדי שחלילה זה לא יחזור בחורף הבא. אנחנו צריכים להיות זהירים".

 

ליצמן הוסיף: "משרד הבריאות הוא משרד חזק וטוב. אני רגיל כל שנים להגיד 'מאיפה אנחנו יודעים שזה טוב', כי תוחלת החיים בארץ במצב טוב, מספר 6 בעולם. זו לא הבעיה, הבעיה היא כשנכנסים לחדר מיון, לבית החולים, שם הבעיה ושם צריך לתקן".

 

בר סימן טוב מצדו הודה לשר היוצא ליצמן: "זה יום מרגש שמסיים פרק ארוך של 10 שנים במשרד של הרב יעקב ליצמן. אני רוצה לומר לך תודה, אני מרגיש מחויבות עמוקה להודות לך על האמון שנתת בי ועל הגיבוי לאורך הדרך". בר סימן טוב אף מנה את הישגיו של ליצמן ואיחל לו הצלחה בתפקידו החדש.

  

בהתייחסו לסוגיית הנגיף אמר בר סימן טוב: "הווירוס לא באמת נח, אי אפשר לנהל איתו משא ומתן. אסור לנו להפסיק את המאבק בווירוס גם אם הסטטיסטיקה מראה לנו שנגענו ב-0 ואין חולים חדשים.

  

"נמנע משבר כלכלי הרבה יותר ממה שאנחנו מתמודדים איתו כעת. אני כלכלן ואני אומר את זה בצורה מוסמכת. אל תהיו שאננים, אל תיכנסו לאופוריה. המלחמה הזאת נמשכת כדי להציל חיים. תהיו דרוכים, תהיו מקצועיים ואל תיכנסו לפאניקה.

  

"במשבר הקשה הזה שחווינו, הדבר החשוב שאנחנו צריכים להשיג הוא זמן. העם עבד מאוד קשה ושילם מחיר גבוה כדי להשיג את הזמן הזה, לא יסלחו לנו אם לא ננצל את הזמן הזה להיערך לגל שני. בימים האלה נקבל החלטות אמיצות וקשות".

 

 

בר סימן טוב וליצמן, בטקס החלפת השרים בר סימן טוב וליצמן, בטקס החלפת השרים צילום: דוברות משרד הבריאות

 

 

 

שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין, בטקס שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין, בטקס צילום: דוברות משרד הבריאות

 

 

 

12:30 - סוכני הנסיעות מבקשים להאריך את תקופת החל"ת שלהם עד סוף יולי

 

התאחדות סוכני הנסיעות דורשת כי תקופת תשלום דמי האבטלה לעובדי הענף תוארך בחודשיים - עד לסוף יולי, אז אמור להיפתח ענף התעופה. משום כך, לטענתם, ההארכה עד לסוף מאי אינה מספקת עבורם.

 

טלי לאופר, מנכ"לית ההתאחדות, שלחה אתמול מכתב לשר האוצר הנכנס ישראל כץ ולשר הרווחה החדש איציק שמולי, בו כתבה: "לעמדתנו טיוטת התקנות שבנדון צריכה להיות מתוקנת כך שתתן מענה גם לעובדי ענף התיירות בכלל ולמשרדי הנסיעות בפרט. יובהר - בעוד המשק מתאושש בהדרגתיות ממשבר הקורונה, בענף התיירות בכלל ובענף הנסיעות בפרט המשבר נמצא בשיאו, ולא ידוע מתי יסתיים. עובדי משרדי הנסיעות הינם כח מקצועי חיוני לקיומו של הענף ושייכים רובם ככולם למגזרים אשר את היפלטותם למעגל האבטלה המדינה רוצה למנוע – אמהות, אמהות חד הוריות ואזרחים בגילאים שבהם החלפת מקצוע הינה כמעט בלתי אפשרית".

(נווית זומר)

 

11:15- מאז הבוקר לא אותרו חולי קורונה חדשים

 

משרד הבריאות מדווח כי משעות הבוקר לא אותר אף חולה קורונה חדש ברחבי המדינה. כמו כן, אף אדם לא נפטר מקורונה במהלך הבוקר. עם זאת, מספר החולים המונשמים עלה ל-47 מתוך 57 חולים קשים. סך כל החולים המאומתים עד כה בישראל עומד על 16,621, כאשר מספר החולים הפעילים נכון להיום עומד על 3,335. עד כה החלימו מהמחלה בארץ 13,014 חולים.

 

10:00 - הבריכות וחדרי האוכל במלונות ייפתחו בשבועות

 

הבריכות וחדרי האוכל במלונות יהיו פתוחים בשבועות, תחת מגבלות שעדיין לא הובהרו; כך סוכם אתמול (א') בשיחה בין משרד הבריאות, משרד התיירות והתאחדות בתי מלון. ב-27 למאי, יום לפני החג, יפתחו הבריכות תחת מגבלות של מספר אנשים שעדיין לא נקבע. לא ברור גם האם אחת הדרישות תהיה לסגור חלקים מהבריכה עם חבלים, והדבר יסוכם מול משרד הבריאות בשבוע הבא לפי נתוני הנדבקים בקורונה.

מלונות באילת מלונות באילת צילום: יאיר שגיא

 

בנוסף, שהייה בג'קוזי עדיין אסורה ובספא יותרו רק טיפולי יופי, כאשר לגבי מסאז'ים טרם התקבלה הכרעה. חדרי האוכל יופעלו במתכונת של הגשה לשולחן, יהיו מרווחים בין השולחנות ויוקפד על פיזור הסועדים בין מספר חדרי אוכל באותו מלון.

 

המאבק בין משרד הבריאות למלונות על פתיחת הבריכות ואופן השימוש בהן נמשך כבר מספר שבועות. גם אתמול הדברים לא סוכמו באופן סופי, למרות שהמלונאים הבהירו כי נחוצים להם לפחות עשרה ימי התארגנות לפני ערב החג - לרבות השבת אלפי עובדים לעבודה. המלונאים מקווים כי עד סוף השבוע ייקבע סופית לכמה אנשים יותר לשהות בבריכה בו זמנית.

(נווית זומר)

x