$
בארץ

יצאתם לחל"ת? ייקחו מכם 700 שקל לביטוח לאומי

תכתובת של הביטוח הלאומי חושפת: מעסיקים חייבים לשלם 700 שקל לביטוח הלאומי לכל עובד בחודשיים הראשונים של החל"ת, אבל הם רשאים לנכות את הכסף לעובד. הביטוח הלאומי פועל להשגת פטור מהתשלום לתקופת הקורונה, אך המהלך טעון שינוי חקיקה ועלותו עשויה להגיע למיליארד שקל

שחר אילן 18:1107.05.20

מעסיקים שישלמו דמי ביטוח הלאומי עבור עובדים בחל"ת יוכלו לנכות את תשלומים אלה מהעובדים בהיקף של עד 700 שקל. כך עולה מחוות דעת של הלשכה המשפטית של הביטוח הלאומי. המוסד לביטוח לאומי פועל עכשיו להעברת חוק שיאפשר פטור מתשלום זה, אך כיוון שעלות התשלום מוערכת ביותר ממיליארד שקל ספק אם האוצר יסכים ואם הפטור יהיה מלא או חלקי.

 

על פי החוק מעסיקים של עובדים שיצאו לחל"ת צריכים לשלם בחודשיים הראשונים לביטוח הלאומי 348 שקל לחודש. עם זאת, הם רשאים לנכות את הסכום לעובדים אלה. הבעיה מועלית במכתב ששלח סמנכ"ל ביטוח וגביה בביטוח הלאומי יגאל ברזני למנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר. 

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר צילום: אביגיל עוזי

 

ברזני מדווח על "פניות רבות ולחץ ציבורי על המוסד למתן פטור למעסיקים מתשלום חל"ת בתקופת משבר הקורונה. מעסיקים רבים במשק הודיעו כי אין בכוונתם וביכולתם לשלם תשלום זה, שכן למרות שהם רשאים לנכות אותו מהעובד, הנטל התזרימי נופל עליהם". בעקבות הפניות, ברזני ביקש חוות דעת מהלשכה המשפטית שקבעה כי אין בסיס לפטור גם בתקופת המשבר".

 

ברזני מציין שהמוסד מנסה לקבל אישור מהאוצר לפטור מלא או חלקי לתשלום דמי חל"ת בתקופת משבר הקורונה, אך הדבר מותנה בשינוי חקיקה. על רקע זה, הוא מבקש משפיגלר לפעול לדחיית מועד התשלום של דמי החל"ת מ-15 במאי ל-15 ביולי. הדחייה הזו תאפשר לקדם את שינוי החוק.

 

מנכ"ל הביטוח הלאומי אמר בתגובה ש"הביטוח הלאומי יוזם חוק שנועד בראש ובראשונה למנוע את האפשרות שהמעסיקים ישיתו את דמי הביטוח הלאומי על חשבון העובדים שהוצאו לחל״ת". לדבריו, "הנושא לא נתן לי מנוח ודירבן אותי לפעול לביטול התשלום הנ"ל".

 

x