שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מה משך הזמן להחלמה מקורונה - וכמה בדיקות צריך לבצע?

נתונים שמפרסם משרד הבריאות: משך ההחלמה החציוני מהנגיף הוא 18 יום; 44.5% מהחולים עוברים למעלה משלוש בדיקות עד להחלמה

דורון ברויטמן 15:2428.04.20
משך ההחלמה החציוני מנגיף הקורונה הוא 18 יום, כך על פי דו"ח שפורסם היום על ידי משרד הבריאות. המשמעות היא כי 50% מהחולים המאומתים יחלימו לאחר היום ה-18 ממועד האבחון, וזאת ללא תלות בקבוצת הגיל אליה החולה השתייך. כמו כן, לא נמצא הבדל בין נשים וגברים מבחינת משך הזמן שחלף מהאבחון ועד לקבלת תוצאה שלילית שנייה ברצף. מניתוח הסתברותי של 35,717 בדיקות עולה כי הסיכוי לקבל שתי תוצאות שליליות עומד על 63.5%.

 

 

 

כאמור, על פי הקריטריונים של משרד הבריאות, חולה קורונה יוגדר כאדם בריא כאשר יתקיימו שלושה תנאים: רצף של שתי בדיקות שליליות עוקבות, עברו 7 ימים לפחות מתחילת התסמינים (עבור אדם א-תסמיני עברו לפחות 5 ימים מיום האבחנה) ועברו 48 מחלוף התסמינים. המשמעות היא כי ניצול מקסימלי של הבדיקות יהיה כאשר כל חולה יעבור שלוש 3 בדיקות בלבד: אחת לאבחון הנגיף ועוד שתי בדיקות שיעידו על החלמה. על פי הנתונים שמשרד הבריאות פרסם רק 55.5% מהחולים עוברים עד שתי בדיקות החלמה. לעומת זאת, 44.5% עוברים למעלה משלוש בדיקות ומתוכם 23.1% מהחולים עברו יותר מחמש בדיקות החלמה. לאור כך ניכר כי "קיים דיגום יתר משמעותי של בדיקות החלמה ביחס למצב הרצוי", כי שמצוין בדו"ח.

 

מעבדה לבדיקות קורונה מעבדה לבדיקות קורונה צילום: אוניברסיטת תל אביב

עוד עולה מהדו"ח כי משך הזמן המיטבי שיש להמתין מהאבחון ועד לנטילת בדיקה ההחלמה הראשונה הינו 13 יום. לאחר מכן, עולה הסיכוי לקבלת תוצאה שלילית ל-50% לפחות. לאחר 16 יום ממועד האבחון עולה הסיכוי לקבל תוצאה שלילית לכדי 75% ולאחר 20 ימים ממועד האבחון, הסיכוי לקבל תוצאה שלילית למגיע ל-90%. רק לאחר 27 יום ממועד האבחון, הסיכוי לקבלת תוצאה שלילית מגיע לכדי 99.5%.

 

במידה שהגדרת ההחלמה היתה מבוססת על מספר ימים קבוע שעבר מרגע האבחון, נטען בדו"ח אחוז לא מבוטל של חולים היה מוגדר כחולה אף על פי שבפועל הם עדיין היו חיובים לקורונה. כך אם היו ממתינים 7 ימים אזי היה סיכוי של 94.9% שהחולה היה נושא את הנגיף, אם היו ממתינים 14 ימים אזי הסיכוי לשאת את הנגיף היה עומד על 63.2% ואילו היו ממתינים 21 ימים אזי היה סיכוי של 21% שהחולה היה נושא את הנגיף.

 

מספר הבדיקות הכללי בישראל עלה באופן לינארי ובשבוע האחרון עמד על 80,332 בדיקות. מספר בדיקות ההחלמה לעומת זאת, עלה באופן אקספוננציאלי ובשבוע האחרון עמד על 13,104 בדיקות. בטווח של 8 שבועות עלה אחוז בדיקות ההחלמה מסך הבדיקות כמעט פי 7 והגיע ל16.3%

x