$
בארץ

מחאת העצמאים: דורשים פיצויים מהמדינה

מספרי ארגוני עצמאים יצאו למחאה היום עם רכבים מחוף הצוק בתל אביב דרך קריית הממשלה ובנק ישראל. זאת במחאה על צעדי הסיוע של האוצר לעסקים קטנים בשל משבר הקורונה. נשיא להב, עו"ד רועי כהן: "ישראל מפקירה את ציבור העצמאים והעסקים הקטנים, מאות אלפי עסקים נשארו ללא מענה"

עמרי מילמן 22:4413.04.20

היום התכנסו למחאה מספר ארגוני עצמאים באמצעות רכבים מחוף הצוק בתל אביב ויצאו לסיבוב מחאה דרך קריית הממשלה בת"א ובנק ישראל בתל אביב. זאת במחאה על צעדי הסיוע של האוצר לעסקים הקטנים.

 

 

עד כה נקבע כי יינתנו שני מענקים לעסקים שמחזור העסקים שלהם נפגע ביותר מ-25% ואולם הארגונים דורשים פיצויים שייגזרו בהתאם לגובה ההפסדים, כפי שמתרחש בעת מלחמה או מבצע צבאי באמצעות קרן מס רכוש.

 

 

לאחרונה אף העלו בלחץ הארגונים את תקרת הסיוע כך שגם מי שמחזור ההכנסות שלו ערב המשבר עמד על מיליון שקל בשנה יהנה ממענק, וכן העלו את תקרת המענק מ-8,000 שקל ל-10.5 אלף שקל, בהתאם לגובה דמי האבטלה המקסימלים.

מחאת העצמאים מחאת העצמאים צילום: טל קירשנבאום

 

יוע"מ ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בהפגנת העצמאים היום בתל אביב, קרא לאגף התקציבים של האוצר להתפטר: "אנחנו נמצאים במגה אירוע שהגורמים המקצועיים באוצר נכשלו לטפל בו...הם מכשילים את שר האוצר וגם את ראש הממשלה. לא מבינים את זה, שכשיסתיים המשבר הבריאותי, העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים הם אלה, שיכולים להחזיר את המשק לפעילות מלאה, אבל מה שאגף תקציבים עושה זה בדיוק ההפך. אתם לא יודעים להתמודד עם מגה אירוע כזה? תתפטרו! תנו לאנשי מקצוע, שמכירים את הכלכלה להוביל את זה. אתם לא ניהלתם עסק בחיים, לא מבינים שאתם מובילים אותנו לאסון.

 

"אני רואה איך מקצועית אנשי האוצר מובילים אותנו לאסון יום הכיפורים שלנו ואנחנו חייבים לעצור את זה עכשיו והיום, אחרת נגיע למצב, שלאף ילד במדינת ישראל לא יהיה מה לאכול. השכירים הם האחים שלנו, בני הזוג שלנו, יחד איתנו, איך נחזיר אותם לעבודה? יש מתווה פיצויים אחד מתווה מס רכוש וקרן הפיצויים ואנחנו מבקשים להפעיל אותו . כל מודל מיסוי אחר לא יעבוד".

 

 ירון גינדי נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי נשיא לשכת יועצי המס צילום: הרצל יוסף

 

נשיא להב עו״ד רועי כהן אמר בהפגנה "לוקחים את האחריות בידנו. לצערי שוב פעם בגלל שמדינת ישראל מפקירה את ציבור העצמאים והעסקים הקטנים, מאות אלפי עסקים נשארו ללא מענה על פיצוי וירידה בהכנסות. היום רתמנו למאבק את כל ארגוני העצמאים, ויחד אנחנו יוצאים כאגרוף אחד לומר לממשלת ישראל: עצמאים הם לא אזרחים סוג ב' ולא שקופים. אל תתנו שהמשבר הכלכלי יהיה גדול יותר מהמשבר הבריאותי. אנחנו דורשים מנגנון פיצוי של קרן מס רכוש, על בסיס ירידה במחזור. עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מידי ולא יישארו עסקים לפצות אותם. אני קורא לרוה"מ מספיק עם היחס המזלזל כלפי חצי מיליון משפחות".

 

אביר קארה, מייסד "אני שולמן" אמר היום כי: "המדינה חייבת להצהיר מיידית על שימוש בקרן מס רכוש, 100% מהעצמאים ומבעלי השליטה חייבים לקבל תמיכה עוד היום, ואחרי הקורונה נתחשבן איתכם, איך אתם הולכים לשנות בחוק את כל העיוותים והאפליה שיש נגד העצמאים והעסקים הקטנים, שהם רוב העסקים בישראל, והם אלה שמשלמים את המיסים. לא תבלבלו אותנו ולא תרדימו אותנו עם הצהרות פופוליסטיות בתקשורת ועם הבטחות סרק, אנחנו בעלי עסקים, אנחנו שולמנים, אנחנו שמים לב אם הצ'ק שהבטחתם לנו הלך לאיבוד בדואר כי לא נשלח מלכתחילה.תסתכלו לנו בעיניים ותבטיחו לנו, שלא תיתנו לכלכלת ישראל להתרסק, ונצא לפה כל שבוע, אחרת אין לישראל עתיד".

 

במקביל תומר דרור, מנהל קמפיינים ויועץ אסטרטגי העלה היום סרטון מחאה סאטירי על מצבם של העצמאים בארץ יחד עם אורי דרור, זמר ויוצר עצמאי. לדברי דרור, "המציאות החדשה מחייבת את כל העולם לעשות שינויים, עצמאיים בכל התחומים ממציאים את עצמם מחדש, אך נראה שיש דבר אחד שלא משתנה, היחס של המדינה לעסקים קטנים ולעצמאיים. יצרנו את הסרטון כדי לבטא את המחאה שלנו כנגד היחס של הממשלה למנוע הצמיחה הכי חשוב במשק".
x