$
בארץ

שאלות ותשובות

כל מה שצריך לדעת על חל"ת: שאלות ותשובות

משבר הקורונה מעורר שאלות רבות בנושאים כלכליים שונים. ריכזנו עבורכם שאלות בולטות בכל הנוגע ליציאה לחופשה ללא תשלום - מתוך קבוצת הפייסבוק של כלכליסט - "הקורונה והכיס"

אתי אפללו 13:0731.03.20

עם פרוץ משבר הקורונה, התעוררו שאלות רבות בנושאים כלכליים שונים, בדיוק בשביל זה הקים כלכליסט את קבוצת הפייסבוק – הקורונה והכיס, בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע רב ותשובות, בכל הנושאים הכלכליים הנוגעים לזכויות עבודה, פנסיה, פיננסים, והתנהלות כלכלית נכונה.

 

ריכזנו כאן עבורכם, שאלות בולטות בתחום היציאה לחל"ת, נושא שהטריד רבים מחברי הקבוצה:

 

הוציאו אותי לחל"ת ב-15 לחודש, אחרי שלושים יום – מתגבשת הזכאות לאבטלה. אבל את התשלום מקבלים גם על הימים רטרואקטיבית? או רק על ימי האבטלה מעבר ל-30 יום?

התשלום מתקבל על הימים רטרואקטיבית.

 

כדי לקבל דמי אבטלה בגין חל"ת בעקבות המצב, האם צריך להגיש את התביעה עד 31.3 או אפשר גם אח"כ?

ניתן להגיש את התביעה בכל עת, אך עד ה-7.4 ניתן להגיש גם עבור חודש מרץ.

 

שירות התעוקה בימי קורונה שירות התעוקה בימי קורונה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

הוצאתי לחל"ת ב-6 לחודש אבל מקום העבודה נתן לי טפסים רק ב-16 לחודש. באותו יום גם נרשמתי באתר ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה. ממתי יחושב לי החל"ת?

על מנת שהחל"ת יחושב מה-6 לחודש, יש לבקש מהמעסיק לרשום במכתב ההוצאה לחל"ת את התאריך המדויק.

 

אני עובדת מיקור חוץ בחברה גדולה. קיימים לי בערך 20 ימי חופש. עד כה הבוס שלי אמר להיות בחופש כל חשבון ימי החופש שלי עד אחרי פסח. היום התקשר ואמר לצאת לחל"ת מ-1.4 עד ל-1.5. האם עדיף לי לצאת לחופש לכל הימי חופש שיש לי ואז לצאת לחל"ת או לצאת עכשיו לחל"ת ולהשתמש בימי חופש לאחר שהתקופה תעבור?

על מנת להיות זכאית לדמי אבטלה, עלייך להשלים 30 יום חל"ת, אם תשתמשי בימי המחלה ורק לאחר מכן תצאי לחל"ת, תצטרכי להמתין מאותה עת 30 ימים עד שתתגבש הזכאות. עם זאת מותר למעסיק להחליט האם לבקש ממך לצאת לחופשה או לחל"ת בעת זו.

 

במידה שבזמן החל"ת אמצא עבודה איך עלי להתנהל מול המעסיק ומול ביטוח לאומי?

מול המעסיק: עליך להתפטר, שכן חל"ת לא מסיימת את יחסי העובד מעביד. מול ביטוח לאומי – אם לא עברו 30 יום מתחילת החל"ת, לא תהייה זכאי לדמי אבטלה.

 

הוציאו אותי לחל"ת ובמכתב מהמעסיק נכתב שעלי ליצור קשר עם קרן הפנסיה על מנת לשמור על רצף הפרשות. מה זה אומר?

בעת ההוצאה לחל"ת המעסיק מפסיק להפריש עבור העובד לתנאים סוציאליים – בכלל זה נפסקות ההפרשות לקרן פנסיה ולקרנות השתלמות. קרן פנסיה כוללת בתוכה מלבד החיסכון לגיל פרישה, גם כיסוי ביטוחי למקרה מוות ולמקרה של אבדן כושר עבודה. על מנת שכיסויים אלו יהיו בתוקף, העובד צריך להמשיך ולשלם את דמי הביטוח בעצמו. קרן הפנסיה שומרת באופן אוטומטי על הכיסוי הביטוחי ל-5 חודשים מיום ההפקדה האחרונה, ניתן להאריך את שמירת הכיסויים הביטוחיים לתקופה נוספת של עד 19 חודשים.

 

אני אמורה לחזור לעבודה ב-1 במאי, אחרי חל"ד שהארכתי (כלומר רשמית אני בחל"ת). בגלל המצב מקום העבודה שלי מפטר ומוציא חלק מהעובדים לחל"ת - האם הם יכולים להוציא גם אותי? או לפטר אותי?

כל פעולה בתקופה של 60 יום מתום חופשת לידה מחייבת אישור הממונה על העסקת נשים במשרד הכלכלה. עם זאת, עקב המצב, יש לקחת בחשבון שהאישורים ניתנים בקלות רבה יותר, בייחוד למקומות עבודה שסוגרים פעילות באופן כמעט מוחלט.

 

הוציאו אותי לחל"ת מהעבודה עד 8.4. עובדת בחינוך הבלתי פורמאלי. האם אני יכולה לעבוד בינתיים בעבודה אחרת ועדיין לקבל את הכסף מלשכת התעסוקה?

אם יש הכנסות אחרות בתקופת החל"ת, הן מקוזזות מהסכום שמועבר מביטוח לאומי.

 

אני עובד במקום העבודה האחרון רק חודשיים, והוציאו אותי לחל"ת – האם אני זכאי לדמי אבטלה?

על מנת שתהיה זכאות לאבטלה יש צורך בשישה חודשי עבודה בשנה וחצי האחרונים.

 

פוטרתי ממקום עבודתי ועד ל16/04 אני בהודעה מוקדמת. במסגרת עבודתה יש לי רכב ליסינג מהחברה, והתבקשתי להחזירו מיידית. אין לי בעיה לשלם את שווי מס הרכב לפי החוק עד לתאריך בו אסיים עבודתה בחברה. האם המעסיק יכול לדרוש את החזרת הרכב?

יש להפריד בין רכב שנמסר לעובד לצורכי עבודתו לבין רכב שנמסר לעובד כחלק מתנאי ההעסקה: רכב שנמסר לעובד לצורך עבודתו יכול המעסיק לדרוש את החזרתו בזמן תקופת ההודעה המוקדמת. רכב שנמסר לעובד כחלק מתנאי העסקה אמור להישאר אצל העובד. במידה והמעסיק בוחר לשלם בעבור ימי הודעה מוקדמת אזי אין חובה להשאיר אצל העובד גם רכב שנמסר כחלק מתנאי העסקה, כיוון שישנו סיום ליחסי העבודה.

 

האם עדיף קיצוץ משרה או יציאה לחל"ת?

אם המעסיק מאפשר בחירה, על העובד לעשות את השיקולים שלו – בכמה מקוצצת המשרה, האם יש חשש שלאחר החל"ת לא יהיה מקום עבודה לחזור אילו.

 

האם בתקופת החל"ת המעסיק משלם עבורי ביטוח לאומי? האם אני צריכה להחזיר לו?

בעבור החודשיים הראשונים של החל"ת – דמי הביטוח הלאומי משולמים על ידי המעסיק, עם זאת הוא ראשי לנכות אותם מכספים שמגיעים לעובד.

 

אני עובד בשני מקומות (עם תלוש), במקום אחד הוציאו אותי לחל"ת ובשני לא, האם אני זכאי לדמי אבטלה?

יש זכאות לדמי אבטלה יחסיים. 

 

יש לכם שאלות בנושאי זכויות עבודה, זכויות עצמאיים, פנסיה, משכנתאות, ביטוחים, הלוואות והתנהלות כלכלית נכונה?

 

בואו לשאול אותנו בקבוצת "הקורונה והכיס" של כלכליסט:

https://www.facebook.com/groups/1101331233555591

 

x