$
בארץ

דיווח שוטף

מספר חולי הקורונה בישראל זינק ב-244 ביממה ל-677

מתחם ה"דרייב אין" לבדיקות קורונה ייפתח מחר; מרץ השחור: 330 אלף מובטלים נרשמו עד כה החודש; חברות ההסעה קורסות ודורשות הקלות; החל מיום שני - צמצום משמעותי נוסף בשירותי התחבורה הציבורית; צעירים חרדים ששבו מניו יורק נלקחו למלון דן - על אף שלא אובחנו כחולים; מנכ"לית שדולת הנשים: "יש להקים מתחם בידוד מיוחד עבור נשים כדי להגן עליהן"; מלאנוקס תורמת מכונות הנשמה

כלכליסט ו-ynet 22:3119.03.20

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

משרד הבריאות עדכן כי אובחנו בישראל עוד 96 חולים בנגיף הקורונה, בכך עלה מניין הנדבקים בנגיף בארץ ל-529. בין החולים שישה במצב קשה, 13 במצב בינוני, 498 במצב קל ו-12 שהחלימו.

 

 

22:25 - זינוק במספר החולים: מספר חולי הקורונה בישראל עלה ביממה האחרונה ב-244 והוא עומד על 677 בני אדם. מצבם של שישה קשה, 13 במצב בינוני והיתר קל.

 

21:00 - עליית מדרגה במאבק בקורונה: הממשלה תאשר הלילה את הפיכת ההמלצות של משרד הבריאות לתקנות לשעת חירום, שיאסרו יציאה מהבית למעט יציאה לעבודה וחזרה, לקניית מזון ותרופות, לקבלת שירות רפואי או להליך משפטי. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "מטרתן של התקנות היא להבטיח שכמה שפחות אנשים יידבקו, ושכמה שפחות אנשים ידביקו. מדובר בהצלת חיים רבים. הצלה ממוות של משפחה, חברים ושכנים. אם מישהו חושב שאני מגזים, תסתכלו על התמונות מספרד או מאיטליה, תסתכלו על הצוותים שכבר לא מטפלים בחיים, הם מעמיסים את המתים בכלי רכב מיוחדים. אסור שזה יקרה כאן".

 

 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב צילום: יואב דודקביץ

  

 

20:40 - עוד 140 חולים: מספר חולי הקורונה בישראל עלה ביממה האחרונה ב-140 והוא עומד על 579 בני אדם. מצבם של שישה קשה, 13 במצב בינוני והיתר קל.

  

20:10 - לאחר עיכובים ממושכים – מתחם ה"דרייב אין" לבדיקות הקורונה בתל אביב ייפתח מחר. מגן דוד אדום קיבל את אישור משרד הבריאות להפעיל את פרויקט הבדיקות בחניון בפארק גני יהושוע, שצפוי להגדיל משמעותית את שיעור הבדיקות היומי. הפיילוט הראשוני יחל מחר בשעה 10:00 בבוקר, אליו יוזמנו 300 מבודדי בית שפיתחו תסמינים המחשידים להדבקה בקורונה. המוזמנים יצאו לבדם אל רכבם הפרטי כשהם ממוגנים, יסעו ישירות אל המתחם, יזוהו על ידי ברקוד, ויעברו את הבדיקה כשהם ישובים בכיסא הנהג. הבדיקה תיעשה על ידי דוגם מד"א ממוגן, דרך חלון הנהג.

אוהל הבדיקה אוהל הבדיקה צילום: נדב אבס

 

19:00 - מלאנוקס נרתמת לסיוע לבתי החולים. בחברת מלאנוקס מבקשים לעזור ולטפל במחסור הצפוי במכונות הנשמה בבתי החולים, לשם טיפול בחולי הקורונה הקשים. כך,

מלאנוקס רכשה ותתרום שמונה מכונות הנשמה לחמישה בתי חולים בארץ: איכילוב, רמב"ם, תל השומר, סורוקה ואסף הרופא. עלות כל מכשיר הנשמה היא 45 אלף שקלים, אולם הבעיה בהשגתם היום היא המחסור הקיים בעולם. המכונות נרכשו בגרמניה ובשוייץ, כשהחברה משתמשת בקשרים העסקיים שלה במדינות אלה על מנת לזרז את התהליכים. שתי מכונות כבר הגיעו לארץ.

(גולן חזני)

 

18:35 - מרחיבים את החיטוי: רשות כבאות והצלה מרחיבה את חיטוי המרחבים הציבוריים החשודים כנגועים והודיעה היום כי הצטיידה בעשרות מערפלי חיטוי ייעודיים לחללים סגורים (מכשירים המאפשרים חיטוי ללא פגיעה במכשירי חשמל, ציוד מחשוב ומכלולים אלקטרוניים). כמו כן הצטיידה הרשות בחומרי חיטוי ייעודיים לנטרול וירוסים ומחוללי מחלות כדוגמת נגיף הקורונה.

אתמול פעלו צוותי כיבוי לחיטוי בית הסוהר קציעות, ומחר בבוקר יחלו בחיטוי בבית החולים איכילוב בתל אביב. בנוסף, מתוך חשש להידבקויות מיותרות היכולות להגיע לכדי השבתת תחנות כיבוי ברחבי הארץ הנחה נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי על סגירת התחנות לאזרחים וגורמי חוץ ולוחמי האש הונחו לצאת אל מחוץ לתחנה רק לאירועים מבצעיים. בנוס, הודיעה הרשות כי במהלך הימים הקרובים יחוטאו המרחבים הציבוריים והרכבים המבצעיים בתחנות הכיבוי ברחבי הארץ. (עמיר קורץ)

 

18:05 - "יש להקים מתחם בידוד מיוחד עבור נשים כדי להגן עליהן". מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, עו"ד מיכל גרא מרגליות, ומנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית יעל שרר, פנו היום לשר הבריאות יעקב ליצמן, לשר לביטחון פנים גלעד ארדן ולשר העבודה והרווחה אופיר אקוניס ולמנכ"לי משרדיהם, התריעו על עלייה באלימות פיזית ומינית כלפי נשים בעת משבר הקורונה, ודרשו את התערבותם הדחופה בהגנה על הנשים החשופות לאלימות מעין זו.

 

"מאז תחילת המשבר מתקבלות אצלנו פניות רבות מנשים אשר נמצאות בבידוד והותקפו מינית או פיזית בידי בני זוג או קרובי משפחה, ואולם בשל האיסור להפר בידוד, הן אינן יכולות לעזוב את המקום", כותבות השתיים במכתבן. "יתרה מכך, פניות שנעשו למקלטי הנשים, מלמדות כי המקלטים אינם ערוכים לקבלת נשים שעליהן להישאר בבידוד ועל כן נשים אלו עומדות בפני שוקת שבורה בעת הכי קשה ורגישה".

 

הן ציינו במכתב שורה של אי בהירויות בנוגע לטיפול המערכתי בנשים שהותקפו בעת הזו ובפרט בנשים שחוו תקיפה מינית, וביקשו מהשרים "לפעול להקצאת משאבים נוספים לצורך פתרונות דיור ומקלט לנשים נפגעות תקיפה מינית ואלימות פיזית, לרבות הקמת מתחם בידוד מיוחד בעבור נשים בלבד". בנוסף הן ביקשו "לוודא שמרכזי ההגנה והחדרים האקוטיים בבתי החולים ממשיכים לפעול כרגיל ושהצוותים בהם ערוכים לקלוט נשים וקטינים שאינם בבידוד או שאינם חולים, נשים וקטינים בבידוד ונשים וקטינים שנמצאו כחולים במחלה וזקוקים לשירות ולסיוע". בנוסף הן מבקשות ממשרדי הבריאות והרווחה לפרסם הנחיות ביחס לחובת בידוד ודיווח על בידוד למי שנכפה עליה מגע מיני על ידי אדם זר וביחס לביצוע בדיקות לאיתור נגיף הקורונה בקרב נשים שנכפה עליהן מגיע מיני עם אדם זר.

(עמיר קורץ) 

 

18:00 - צעירים חרדים ששבו מניו יורק נלקחו למלון דן - על אף שלא אובחנו כחולים. קבוצה של עשרות צעירים חרדים בעלי אזרחות ישראלית, שחזרו הבוקר לארץ בטיסת אל על מניו מיורק, נלקחו עם נחיתתם ברכב מיוחד לבידוד במלון דן. מדובר בצעירים בני 18 עד 20 שהיו ב"שנת ישיבה" בישיבת קראון הייטס בניו יורק, בה התגלו חולי קורונה. הצעירים נשלחו למלון למרות שהמדינה ייעדה אותו לבידוד לחולי קורונה, והם לא אובחנו ככאלה. כעת נעשות להם בדיקות. יש לציין כי צוות האוויר שהיה על המטוס התבקש להישאר בביתו ולחכות להוראות. עוד טרם המראתו של המטוס מניו יורק הוחלט להחתים את נוסעיו על תצהיר לפיו לא התגלו אצלם תסמינים קודם לטיסה.

 

מחברת אל על נמסר בתגובה: "אל על פועלת בהתאם להנחיות משרד הבריאות והגורמים הרלוונטיים במדויק. הנחיית משרד הבריאות לטיסה זו הייתה להחתים כל נוסע, גם בעלי אזרחות ישראלית, על הצהרה לפיה לא בא במגע עם חולה קורונה ב-14 הימים האחרונים, אין לו חום או שיעול וכי הוא יודע שאי אמירת האמת תוביל לצעדים פליליים ותביעות נזקין. נציין כי ככל הידוע לנו, עד היום לא נדבק אף חולה בטיסה".

(נוית זומר)

 

17:45 - ליברה לא תגבה השתתפות עצמית בתקופה הקרובה על תביעות. ההטבה היא לכל מבוטחי החברה שבשליטת אתי אלישקוב זאת לאור משבר נגיף הקורונה. ההטבה הינה החל ממחר. למעשה, כל לקוחות החברה, החדשים והוותיקים שיגישו תביעה לא ישלמו את דמי ההשתתפות המחויבים בפוליסה. חשוב לציין כי עבור חברות הביטוח הסיכון ביחס לביטוחי רכב ירד משמעותית בשל הירידה החדה בתנועה, הסתגרות מבוגרים ומבודדים בבתיהם והפחתת הסיכון לתאונות. אלישקוב: "בשיחות שעשינו בימים האחרונים עם לקוחותינו, הבנו את הקשיים שהם מתמודדים איתם, וניסינו לחשוב איך באפשרותינו להירתם ולסייע להם בסיטואציה הקשה שנוצרה. מיום הקמתנו, אמרנו שאנחנו הולכים לשנות את סדרי ביטוח ולהפוך את לקוחותינו לשותפים לדרך. אנו מאמינים שדווקא בתקופה זו, בה העתיד הכלכלי לא בטוח, מחובתנו להקל על לקוחותינו לפחות בביטוח".

(רחלי בינדמן)

 

17:35 - חברות ההסעה קורסות: דורשות להוציא עובדים לחופשה ולקבל ביטוח זול לכלי רכב שהושבתו. יו"ר ארגון חברות ההסעה, ניסים סרוסי, פנה הבוקר לממונה על הביטוח בדרישה לקבל פוליסה ייעודית לכלי רכב שהושבתו. לדבריו חברות ההסעה תויגו כשירות חירום למפעלים חיוניים, מה שיצר מצב אבסורדי לפיו הם נאלצים להעסיק נהג לשעתיים עבודה ביום, כאשר שאר התשלומים על כלי הרכב (בלאי, ביטוח, דלק) נותרו גבוהים. לפיכך הדרישה היא להנפיק פוליסת ביטוח לרכב שהושבת מפעילות. "הכיסוי המשמעותי של תאונות כמו גם סכנות אחרות נעלמו ולכן יש להתאים את הפוליסה לאלתר", אומרים בארגון. במקביל נשלחה דרישה דומה למשרד התחבורה בבקשה להוציא עובדים שונים לחופשה ללא תשלום, גם אם הארגון כולו מוגדר כארגון חיוני למשק.

(ליאור גוטמן) 

 

17:20 - החל מיום שני - צמצום משמעותי נוסף בשירותי התחבורה הציבורית. רשות התחבורה הציבורית שבמשרד התחבורה פנתה היום לכלל החברות בדרישה לצמצם את מספר הנסיעות בצורה דרמטית, כבר מיום שני הקרוב.על פי התוכנית המסתמנת, החל מיום שני תדירות הקווים העירוניים בכל הארץ תרד ל-2 נסיעות בשעה לכל היותר; לחברות יותר שיקול דעת בכל הקשור להפעלה נקודתית של קווים עורקיים בערים הגדולות, בתדירות של 3 פעמים בשעה, כאשר הדגש יהיה על "מניעת צפיפות" ולא "רמת שירות"; במקביל מתוכננת הפחתת תדירות בקווים בינעירוניים תדירים ל-2-3 נסיעות בשעה.

(ליאור גוטמן)

 

16:40- אין מגבלות חניה לתושבי תל אביב. עיריית תל אביב הודיעה שלאור התפשטות נגיף הקורונה והקריאה לתושבים להישאר בבתיהם ולהמעיט ביציאה, ומתוך הבנה למצוקת התושבים בתחום החניה, הוחלט להקל על תושבי העיר בנושא חניית המכוניות. לפיכך, העירייה תאפשר לתושבים להחנות בחניות המיועדות להורדה והעלאת נוסעים בסמוך למוסדות חינוך, גם בשעות בהן מוגדר כי החניה אסורה. במקביל העירייה פותחת לציבור את מגרשי החניה של חלק מבתי הספר (גרץ, היובל, מוריה, תל נורדאו ומרכז חמד"ע), כמו גם תאפשר חנייה בחניונים של מבנים עירוניים תתאפשר ככל שמגרשים אלו אינם מגודרים וסגורים. לקינוח מבטיחים שם שחניה בחניוני "אחוזות החוף" תחויב על בסיס יומי ולא שעתי, זאת במטרה להפחית את עלויות החניה, כך שבפועל תושבים שיחנו בחניונים אלו ישלמו 6 שקלים על חניה של 24 שעות. הסדר חניוני "קרוב לבית" נשאר כשהיה.

(ליאור גוטמן) 

חניה בתל אביב חניה בתל אביב צילום: דוד הכהן

 

בתוך כך, יבואני הרכב הגדולים מתחילים לסגור אולמות תצוגה ברחבי הארץ. היום הופיעה הודעה באתרי האינטרנט של קבוצת כלמוביל, יבואנית יונאי, מיצובישי ומרצדס, לפיה "מתוך דאגה לשלום הציבור אולמות התצוגה סגורים זמנית - נשוב לפעול לפי הוראות משרד הבריאות". גם דלק מוטורס יבואנית מאזדה, פורד וב.מ.וו הופיעה הודעה דומה.  יש לציין כי אולמות התצוגה של יבואני הרכב הגדולים לא נסגרו זה שנים - גם לא בעיתות מלחמה. כפי שנחשף הבוקר ב"כלכליסט", משרד התחבורה התיר ליבואני הרכב להמשיך ולהפעיל מוסכים ומערכי שיווק חלפים ברחבי הארץ מתוקף היותם מוגדרים כמפעלי חירום. במהלך הימים הקרובים צפויים יבואני רכב נוספים להשבית את מערך אולמות התצוגה. חלקם יעברו לשיווק אינטרנטי. יש לציין כי למרות ההחלטה שהתקבלה על ידי היבואנים, בענף הרכב המשומש עדיין מתעקשים כי רוב אולמות המכירה ומגרשי המכירה פתוחים. לדברי גורם בענף: "מדובר בהחלטות אומללות שנובעות מגאווה וחוסר אכפתיות כלפי בריאות הציבור". יבואני הרכב הגדולים אמנם אינם מכינים בשלב זה תכניות לקיצוצים בהיקפי כוח האדם, אך כן נערכים לקראת מה שבענף מגדירים כ"תקופת מחנק", שתדרוש בין היתר מו"מ מול ספקים וקיצוצים של היקפי פרסום.

(תומר הדר ואודי עציון)

 

15:20 - הקורונה מפילה לחברת מישורים עסקה במיאמי. עסקה של חברת מישורים למכירת נכס במיאמי בוטלה, לאחר שהרוכש הודיע לה אמש, כי על רקע חוסר הודאות הכלכלית הקיימת בשווקים כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה הוא החליט לממש את זכותו לסגת ממנה. מדובר בחניון שהחברה סגרה מכירתו בינואר האחרון תמורת 30 מיליון דולר לאחר שרכשה אותו בסוף שנת 2018 תמורת 18 מיליון דולר. העסקה נמצאת עדיין תחת 60 יום בדיקת נאותות שהוקצו לה, והרוכש ניצל את השבוע האחרון שנותר לתקופה כדי לסגת ממנה. מישורים גייסה בסוף ינואר האחרון 50 מיליון שקל במניות ובסוף ספטמבר גייסה 50 מיליון שקל באג"ח בעיסקה פרטית, וההערכה היא כי בקופתה נמצאים כ-130 מיליון שקל.

(צלי גרינברג)

 

14:30 - לראשונה זה 21 שנה, רשתות המזון לא יחוייבו לסמן את המחיר על המוצרים הנמכרים מעל מדפי הרשת בגלל העומס. גם רשתות הפארם ייהנו מהפטור, אבל רק לגבי מוצרים שהנמצאים כעת בביקוש גבוה בגלל המשבר כמו אלכוג'ל, נייר טואלט וכו'. יש לציין כי הקלה זו לא חלה החנויות המקוונות באינטרנט.

 

חוק סימן מחירים נכנס לתוקפו ב-1991 וחייב את הרשתות להצמיד תווית מחיר למוצר עצמו ולא רק על המדף, במטרה להטיב עם הצרכן ולהבטיח כי הוא מודע למחיר המוצר. משך שנים מנסות הרשתות, ללא הצלחה בגלל התנגדות הצרכנים, לבטל את הוראת סימון המחירים שנעשית ידנית על ידי הדבקת תווית המחיר למוצר, כעת עקב העומס האדיר שנוצר על רשתות השיווק הן בחנויות הפיזיות והן בפעילות האון ליין שלהם והמחסור בכוח אדם, באופן חריג, הרשות להגנת הצרכן הוציאה "הנחיית אי אכיפה על הצגת מחירים בחנות – מגפת קורונה".

(נווית זומר)

 

13:00 - "חודש מרץ השחור" בשוק התעסוקה. כבר עכשיו ברור שחודש מרץ צפוי להיות כנראה החודש הגרוע בתולדות שוק העבודה הישראלי. מתחילת החודש ועד היום בבוקר נרשמו 330 אלף דורשי עבודה בשרות התעסוקה, פי 13 מאשר בחודש פברואר. במקביל מתגבר קצב הנרשמים בשירות התעסוקה. אם במהלך רוב אתמול הקצב עמד על כ-5,000 לשעה הרי במהלך הלילה נרשמו 96 אלף ב-14 שעות כלומר 7,000 בשעה. במהלך מחר סביר שהמספר הכולל יגיע לחצי מיליון.

(שחר אילן)

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

12:45 - הכנסת ובתיהמ"ש יוחרגו מהתקנות לשעת חירום, אך לא ההייטק והיצואנים. הממשלה צפויה לדון ולאשר היום את הנוסח הסופי של התקנות לשעת חירום המגבילות את מספר העובדים שרשאים לשהות בו זמנית במקום עבודה, זאת בעקבות משבר הקורונה. מטיוטה לא סופית שהגיעה לידי כלכליסט עולה כי התקנות לא יחולו על הכנסת, בתי המשפט, משרד מבקר המדינה ובית הנשיא. ובמילים אחרות, ועדות ומליאת הכנסת יוכלו להתכנס וכך גם בתי המשפט. עוד עולה מהטיוטה כי בשלב זה עמדתה של התאחדות התעשיינים לא התקבלה וכי ענף ההייטק והיצואנים לא יוחרגו. על כך אומר לכלכליסט ד"ר רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים: "אם אכן יעצרו את התעשיות המייצאות, מדובר באובדן עשתונות של המערכת".

(אמיתי גזית)

 

12:30 -  כל הבחינות של מועצת רואי החשבון שהיו אמורות להתקיים במאי נדחות למועד מאוחר יותר. בהתאם להנחיות משרד הבריאות, משרד המשפטים מודיע על דחיית בחינות שהיו מתוכננות להתקיים בתקופה הקרובה. דחיית הבחינות נעשית במטרה לשמור על בריאותם של הנבחנים ולאפשר להם ללמוד לבחינה בזמן שגרה. כאשר הדבר יתאפשר, ייקבעו מועדים חדשים והם יפורסמו זמן סביר לפני מועדי הבחינות החדשים. מלבד בחינות מועצת רואי החשבון נדחות גם הבחינה בנושא 'גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין', מועד ראשון 2020, שהייתה אמורה להתקיים ב-23.4, נדחית למועד מאוחר יותר.

 

12:20 - החברות הציבוריות ממשיכות להדק חגורה. עוד חברות חותכות בשכר הבכירים, עוצרות דיבידנדים, מוציאות עובדים לחל"ת וסוגרות פעילויות כדי לצמצם בהוצאותיהן לאור הפגיעה הצפויה בהכנסותיהם לרבעונים הראשון והשני השנה . כך לדוגמא אלרוב נדל"ן, הנסחרת בבורסה בתל אביב, דיווחה אתמול בלילה (ה'), כי תסגור את המלונות שלה בישראל, פריז ואמסטרדם, בעקבות משבר הקורונה. גם שיכון ובינוי ואינרום דיווחו אתמול על הוצאת עובדים לחל"ת, ושיכון ובינוי הודיעה עוד כי תבטל הנפקת האג"ח שתכננה.

 

חברת משאבי האנוש למגזרי הסיעוד והבריאות דנאל, וחברת הנדל"ן בראק אן וי, דיווחו כי ידחו את הדיבידנדים שתכננו לחלק, ובראק אן וי ציינה עוד כי תפעל להורדת מינוף. חברת המלונות פתאל, שכבר החלה בצעדי צמצום הוצאות מעמיקים, דיווחה כי הצטרפה לאל על וחברת הדירוג מציב אותה ואת האג"ח שהנפיקה תחת בחינה עם השלכות שליליות, בעקבות משבר הקורונה.

(צלי גרינברג)

 

12:15 - בעקבות סגר הקורונה: משרד התחבורה מרחיב את תנועת המשאיות לעזה. לאור הנחיית הממשלה לסגור את כל מוסדות החינוך בארץ ולצמצם משמעותית את הפעילות במקומות העבודה, החליט המפקח הארצי על התעבורה קובי בליטשטיין, בתיאום עם משטרת ישראל וראש המועצה האזורית אשכול, להתיר תנועת משאיות בדרום עד למועד החזרה ללימודים בשעות הבוקר. נכון להיום הבאת סחורה לעזה התאפשרה רק בלילה. לפיכך, מיום ראשון תותר תנועת משאיות בכבישים המובילים לרצועת עזה, בכל שעות היום והלילה.

 

כזכור, לפני כשנה וחצי החליט משרד התחבורה לאסור תנועת משאיות וכלי רכב כבדים מעל 12 טון בכבישים 232 (מסוף כרם שלום), 241 (קיבוץ מגן עד אופקים) ו-234 (צאלים צומת רעים). האיסור חל בזמנו בין השעות 07:30 ל-09:00 בבוקר ובין השעות 15:30 ל-16:30 אחר הצהרים. ההגיון בסגירת הכבישים נומק בצורך להגביר את בטיחותם של תלמידי בתי הספר ותושבי האזור הנוסעים לעבודה וממנה מדי יום.

(ליאור גוטמן)

 

11:30 - ראשי ענף האופנה מצפים לפטור מתשלום ארנונה לרשויות. ראשי מגזר האופנה נפגשו הבוקר לישיבת חירום במשרד הכלכלה עם שר הכלכלה, אלי כהן. בפגישה נכחו הראל ויזל מנ"כל קבוצת פוקס, רוני אירני הבעלים של פקטורי 54, גדעון מוליוב מבעלי חברת MGS, ויעקב פרץ מבעלי אינטר ג'ינס.

 

בפגישה הבטיח שר הכלכלה לראשי הענף כי יפעל בתיאום עם שר הפנים אריה דרעי, שנמצא כעת בבידוד, כדי לפטור עסקים שיהיו סגורים בשל הנחיות הממשלה, מתשלום ארנונה, והרשויות יקבלו שיפוי מהמדינה. בתגובה לדברים אמר ויזל: "אנו מודים על ההודעה החשובה. ככה לדעתנו צריך לנהל משבר".

 

מאז תחילת המשבר פנו רשויות מקומיות למשרד הפנים בבקשה לקבל אישור להוריד ארנונה לעסקים, בניסיון לעזור לבעלי העסקים. על פי חוק, רשות מקומית איננה יכולה להוריד ארנונה על דעת עצמה.

(אורנה יפת)

 

11:00 - מיום א' – בדיקות קורונה גם למי שלא בבידוד. משרד הבריאות אישר לקופות החולים להתחיל בבדיקות קורונה לאנשים שאינם בבידוד. הבדיקות ייעשו במרפאות ייחודיות, לאלה הסובלים מתסמינים העלולים להחשיד למחלת הקורונה.

 

על פי ההנחיות, הוקמו בשבוע האחרון "מרפאות זקיף", בהן ייבדקו אלה הסובלים מחום ותסמינים נשימתיים כמו כאבי גרון, קוצר נשימה או שיעול. המרפאות ממוגנות, ומטרתן שלא לחשוף מטופלים אחרים לנגיף הקורונה. הפנייה למרפאות תיעשה עצמאית או בהפניה של הרופא בקופות, בשירותי האונליין.

 

המטופלים יוכלו להגיע למרפאות אלה ברחבי הארץ, והרופאים יורשו ליטול דגימה לאחר אישור משרד הבריאות. על פי ההערכות, הדגימות יסייעו לאתר עוד אלפי חולי קורונה שעלולים להדביק את סביבתם וצריכים להיות בבידוד.

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: formic.net

 

9:45 - ישראכרט מוציאה 50% מהעובדים לחופשה. הנהלת ישראכרט בראשות המנכ"ל רון וקסלר והיו"ר אייל דשא החליטו להוציא כ-40%-50% מהעובדים לחופשה עד סוף מרץ על חשבון ימי החופשה שלהם ועד סוף אפריל העובדים הללו יעברו למתכונת של חופשה ללא תשלום.

 

בתןך כך, ההנהלה החליטה לחתוך 20% משכרה למשך שלושה חודשים. החלטות אלו עשויות להשתנות בהתאם להתפתחות המשבר.

 

במקס, המתחרה, נוקטים בשלב זה בצעדים פחות חריפים. ההנהלה יחד עם ועד העובדים יציעו לכשליש מעובדי החברה לצאת לחופשה עד סוף אפריל, כאשר מחציתה תהיה בתשלום מלא על ידי החברה והשאר על חשבון ימי החופשה של העובדים. אותם עובדים יוכלו לבחור באופציה של יציאה לחל"ת, בהתאם להנחיות שייקבעו על ידי המדינה ותוך שמירה על זכויות סוציאליות וותק.

 

(רחלי בינדמן)

 

רון וקסלר מנכ"ל קבוצת ישראכרט רון וקסלר מנכ"ל קבוצת ישראכרט צילום: עמית שעל

 

 

9:30 - המוסד הביא 100 אלף בדיקות. במבצע מורכב אנשי המוסד הצליחו הלילה להביא לישראל 100 אלף ערכות בדיקה לנגיף הקורונה, ובקרוב הם צפויים להביא עוד מיליונים. המוסד, שאינו מעורב בדרך כלל רכש, נרתם לנושא בשל המחסור הקריטי בערכות ולקח על עצמו את המשימה הזו. אנשי הארגון חיפשו ערכות בכל מקום אפשרי, והביאו ערכות מלאות משתי מדינות שונות.

 

גרף חולים בישראל

 

 

 

 

 

 

9:00 - מסתמן שמוסכים וחברות ליסינג יוכרו כמפעלים חיוניים לשעת חירום.  ל"כלכליסט" נודע כי במהלך השבוע בוצעו פניות למשרד התחבורה במהלכן התבקש

המשרד להכיר בבוא היום במספר גורמים בענף הרכב כמפעלים חיוניים למשק, וזאת למקרה של סגר מלא שיאכף על ידי כוחות הביטחון. כך, נציגי איגוד יבואני הרכב כבר פנו למשרד התחבורה בבקשה להכיר במוסכים ובמערך החלפים של יבואני הרכב כמפעלים לשעת חירום, בין היתר כדי לספק שירתי תיקון לרכבים של כוחות הביטחון או לסירוגין של אזרחים שיוחרגו מהתקנות וזקוקים לרכב.

 

בנוסף, גם חברות הליסינג וההשכרה פנו למדינת ישראל בבקשה לקבל היתר כמפעל חיוני לשעת חירום. במקרה של חברות הליסינג, מדובר בגופים המונים עשרות אלפי מכוניות, שחלק גדול מהן מוצמד לאנשי כוחות הביטחון לנוכח העובדה שגם משטרת ישראל וגם צה"ל עושים שימוש במכוניות חכורות. מעבר לכך, גם חברי הכנסת נוסעים במכוניות חכורות.

(תומר הדר ואודי עציון)

 

מפת חולים בישראל

 

 

מצב החולים בישראל

 

 

 

היכן הם מטופלים

 

 

 

 

x