$
בארץ

נגיף הקורונה

עכשיו זה רשמי: כל ישראלי ששב החל מהערב מחו"ל - ייכנס לבידוד ביתי

ההחלטה - החל מהערב ב-20:00, ולא תחול רטרואקטיבית; לפי שעה מדובר בבידוד של שבועיים; לזרים שייכנסו לישראל הבידוד יחל תוך 72 שעות; נתניהו: "זו החלטה קשה, אבל היא חיונית כדי לשמור על בריאות הציבור - ובריאות הציבור קודמת לכל"

אדריאן פילוט ו-ynet 20:0209.03.20

עכשיו זה רשמי: כל ישראלי ששב מחו"ל החל מהיום (ב') ב-20:00 חייב בבידוד של 14 יום כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. אחרי דיונים שבהם התגלעו מחלוקות לא פשוטות בין אנשי משרד הבריאות לבין אנשי המשרדים הכלכליים, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו  לחייב מי כל שב מחו"ל - להיכנס לבידוד. ההחלטה לא תחול רטרואקטיבית. בנוסף, לזרים שייכנסו לישראל הבידוד יחל תוך 72 שעות.

 

"אחרי יממה של דיונים מורכבים קיבלנו החלטה: כל מי שיגיע לישראל מחו"ל ייכנס לבידוד של 14 יום", הודיע ראש הממשלה.

  

 

 

 

לדבריו "זו החלטה קשה, אבל היא חיונית כדי לשמור על בריאות הציבור - ובריאות הציבור קודמת לפני הכל". נתניהו הוסיף כי ההחלטה תהיה בתוקף לשבועיים, כאשר "במקביל אנחנו מקבלים החלטות כדי לשמור על כלכלת ישראל".

 

בדיונים השתתפו שרי הבריאות, האוצר, הפנים, הכלכלה, התיירות, התחבורה, החקלאות והעבודה והרווחה, וכן מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, גורמים ממשרד הביטחון, מנהל המכון הביולוגי, המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, יו"ר רשות החדשנות וגורמים נוספים. 

 

 

נתב"ג (ארכיון) נתב"ג (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

בדיונים הבהיר שר הפנים אריה דרעי שאם יוחלט על חובת בידוד על כל הבאים לארץ רטרואקטיבית - המשמעות תהיה הכנסתם לבידוד של יותר 200 אלף ישראלים ובסך הכל כ-300 אלף (כבר כעת עשרות אלפי ישראלים נמצאים בבידוד בביתם). נציגי משרד הבריאות הציגו בדיון תרחישים דרמטיים שלפיהם עשרות אלפי ישראלים יידבקו בנגיף הקורונה, ואמרו שהנגיף מתפשט בכל העולם.

 

הדיון נמשך כמעט ארבע שעות והסתיים בתיקו בין השרים: שר הבריאות יעקב ליצמן, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', שר האוצר משה כחלון והשר צחי הנגבי היו בעד חובת בידוד לכל השבים לישראל. השר כחלון תמך בעמדת משרד הבריאות בניגוד לעמדת נציגי האוצר, שהתנגדו בתוקף להצעת משרד הבריאות והזהירו מההשלכות הכלכליות שלה. אנשי משרד האוצר העריכו בדיון כי הנזק על ביטול טיסות וסגירת נתב"ג יעמוד על כ-4.9 מיליארד שקל לחודש. 

 

השרים שהתנגדו הם שר הפנים אריה דרעי, שר הכלכלה אלי כהן, שר התיירות יריב לוין ושר המדע אופיר אקוניס. הם התנגדו מחשש לפגיעה קשה בכלכלה ובתיירות ואף מחשש שההחלטה תגרום נזק בלתי הפיך (בטענה שחברות תעופה עלולות להעדיף יעדים אחרים ולא לחזור לישראל בעתיד, גם לאחר שמשבר הקורונה יחלוף).

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר הערב: "החלטנו לאחר שורה ארוכה של דיונים שעל מנת שאנחנו נוכל להמשיך את מה שאנחנו קוראים 'מדיניות ההכלה', מדיניות השליטה שלנו במספר הנדבקים. אנחנו צריכים לעלות מדרגה בצעדים שאנחנו נוקטים ולכן ההחלטה היא שמעתה ואילך כל מי ששב לישראל מכל מדינה שהיא ייכנס לבידוד במשך 14 יום.

 

"לגבי האנשים שחזרו ב-14 יום האחרונים: אנחנו החלטנו שהם לא ייכנסו לבידוד אבל אם הם לא חשים בטוב, אם יש להם את אחד הסימפטומים של המחלה, חום, שיעול, כאב גרון, תסמינים נשימתיים - הם צריכים באופן מידי להיכנס לבידוד ולהתקשר למד"א ואנחנו נבוא אליהם וניקח בדיקה. מכיוון שמדובר במספר גדול של אנשים ייתכן שייקח לנו מעט זמן להגיע לאותם אנשים שמרגישים לא טוב ולכן הם מחויבים להקפיד על כללי הבידוד והכללים האלה יחולו, כמו שעשינו אותם לגבי מדינות אחרות גם לגבי אנשים שאינם תושבי ישראל".

 

מלשכת שר הפנים דרעי נמסר כי "הבידוד לישראלים הוא  מיידי. לזרים שייכנסו לישראל הבידוד יחל תוך 72 שעות. הזרים יחויבו להוכיח שיש להם יכולת להיכנס לבידוד".

x