$
דעות

הקורונה לא תרחם גם על מחירי הדירות

למרות הירידה הצפויה בהיצע הדירות, כדאי לשפוך מים קרים על התחזיות האינטרסנטיות לעלייה במחיר. די בהאטה כלכלית של כמה חודשים כדי לשכנע את הקבלנים דווקא להוריד מחירים בניסיון לגרד איכשהו קונים

דרור מרמור 09:1309.03.20

בימים האחרונים, אנשי נדל"ן וסתם מומחים מטעם החלו לטפטף שהקורונה תקפיץ בקרוב את מחירי הדירות בישראל. מרבית העיניים נשואות למשבר התיירות והתעופה, אבל גם ענף הנדל"ן אינו יכול לעבוד מהבית, וזקוק מדי יום לעשרות אלפי עובדים. אלה עלולים מחר בבוקר להיכנס לבידוד או סתם להיתקע מחוץ לגבול.

כבר כיום, טונות של חומרי גלם לענף הבנייה — מעליות, חיפויים, מדרגות, אינסטלציה - תקועים בהזמנות בסין. אם לא יגיעו, הם עלולים מאוד מהר לתקוע את שרשרת הייצור באתרים רבים. כשההיצע יורד, ואין ספק שאתרי הבנייה אינם עובדים כרגיל, קל למכור לציבור שהמחירים יעלו. גם הבריחה של הציבור הרחב מהבורסות ומאגרות החוב עשויה להחזיר משקיעים רבים לחיקו החם של הנדל"ן, שמרגיש כמו השקעה בטוחה בתקופה סוערת זו.

 

 

 

 

בניין בבנייה בניין בבנייה צילום: דוד הכהן

 

אז זהו, שלא ממש. למרות הירידה הצפויה בהיצע הבנייה, כדאי לשפוך מים קרים על התחזיות האינטרסנטיות לעלייה במחירי הדירות. די בהאטה כלכלית שתימשך כמה שבועות או חודשים — תרחיש ריאלי מאוד כרגע - כדי לשכנע את הקבלנים דווקא להוריד מחירים, בניסיון לגרד איכשהו כמה קונים. כשעשרות ואולי מאות אלפי ישראלים חרדים למקום עבודתם, וכשברור שפגיעה בכלכלה הריאלית מהר מאוד תדביק מעגלי תעסוקה נוספים, צריך כבר עתה תמריץ גדול במיוחד כדי לשכנע מישהו לרכוש דירה ולהיכנס להתחייבות משכנתא של עשרות שנים.

 

מעבר לכך, כששוק ההון והאשראי הופכים בשבועות האחרונים להרבה פחות ידידותיים לקבלנים ולבעלי חוב אחרים, וכשלא מעט קבלנים תקועים עם הוצאות עתק, עם אי־ודאות שגדלה מיום ליום ועם מלאי דירות לא מכורות, הם ישמחו למכור דירה חדשה בתנאים מפליגים, ולו בשביל להראות לבנק שפה ושם גם נכנסים להם לחשבון קצת מזומנים.

 

בשורה התחתונה, אם גם בשיחות הסלון שלכם כבר מזמן לא דיברו על מחירי הדירות ועסקו בעיקר במגיפות ובפוליטיקה, סימן שהכוח בענף הנדל"ן עבר סוף סוף לידי הקונים.

x