שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

סלובקיה רוכשת טילי נ"ט ספייק מרפאל בעשרות מיליוני דולרים

מדובר בטילי ספייק מדגם LR2 מהדור החדש, שהטווח שלו עומד על 5.5 ק"מ; רוב הייצור יתבצע באירופה בידי החברה הבת יורוספייק, וסלובקיה הופכת למדינה ה-34 בעולם שרוכשת את הטיל

אודי עציון 13:3107.03.20

סלובקיה תהיה המדינה ה-34 בעולם שרוכשת את טילי הספייק ("גיל") של רפאל הישראלית, נגד טנקים ומטרות יבשה.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים נחתמה עסקה בין משרד ההגנה בברטיסלבה לחברת יורוספייק, חברה בת של רפאל, לרכישת טילים מהדור החדש, ה-LR2, ומשגרים נישאים עבורם. לפי מקורות זרים, עומד שווי העסקה על כמה עשרות מיליוני דולרים.

ספייק ספייק צילום: רפאל

 

הטילים ייוצרו בידי יורוספייק, שבה שותפה רפאל לריינמטל ו-DIEL הגרמניות, כאשר כ-30% מהעבודה תבוצע בישראל.

 

סלובקיה תהיה חברת נאט"ו השלישית שרוכשת את הטיל החדש, אחרי גרמניה ולטביה. ב-1993 זכתה לעצמאות לאחר פירוק צ'כוסלובקיה, וב-2004 הצטרפה לנאט"ו. המדינה מחזקת כיום את הצבא הקטן שלה כחלק מהמחויבות שלה לברית הצפון אטלנטית, וכתגובה למדיניות החוץ האגרסיבית הרוסית. הצבא הסלובקי ישתמש בטיל לשיגור בידי לוחמי חי"ר ומכלי רכב.

 

גיל-2 הוא טיל נ"ט מדור חמישי, רב משימתי, לטווח של 5.5 ק"מ. ניתן לשגר אותו והוא יפגע במטרה ללא הנחייה אנושית, אך המפעיל יכול גם לעדכן את מיקום המטרה תוך כדי מעופו. לטיל מערכת ניווט מובנת המאפשרת שיגור לנקודת ציון גם מבלי שיש לו קו ראייה עם המטרה בתחילת מעופו.

 

הדגם הראשון של הספייק נכנס לשירות בסודיות רבה בצה"ל באמצע שנות ה-80. בהמשך קיבלה רפאל אישור להתחיל לייצא אותו, ועד היום היא סיפקה לצה"ל ולמדינות זרות 33 אלף טילים. מדינות רבות שרכשו את הדורות הקודמים של הטיל צפויות לרכוש את הטיל החדש, שהמטרה להוזיל את עלות רכישתו, התאימה אותו רפאל לשימוש במערך המשגרים של הדורות הקודמים.

x