$
בארץ

פרשנות

מה צריך לקרות עכשיו כדי שהחוק שימנע מנתניהו להרכיב ממשלה יעבור?

קידום הצעת החוק שנועדה למנוע ממי שהוגש כנגדו כתב אישום להרכיב ממשלה תחכה ל-16 במרץ - מועד השבעת הכנסת. מה יקרה אם נתניהו יקבל את המנדט להרכבת הממשלה, ומה אם גנץ?

צבי זרחיה 15:1205.03.20

הודעתו בצהריים של יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן על תמיכתו ב"חוק נתניהו", מספקת "על הנייר" רוב של 62 חברי הכנסת ה-23 בעד המהלך. קידומה של הצעת החוק שנועדה למנוע ממי שהוגש כנגדו כתב אישום בעבירה שיש עמה קלון (כגון שוחד ומרמה והפרת אמונים)  - יחכה עד להשבעתה של הכנסת ה-23 ב-16 במרץ.

 

כיום, 11 יום לפני כינון הכנסת הבאה, לא ניתן להעלות הצעות חוק פרטיות.

 

 

 

לאחר ה-16 במרץ 2020, יהיה צורך לא רק בהנחתה של הצעת החוק הפרטית על שולחן הכנסת, אלא גם בהקמתה של הוועדה המסדרת שתדון בהצעת החוק הזו.

 

המהלכים לקידומה של הצעת החוק הזו למרות הרוב הצפוי אינם פשוטים. ראשית, ליברמן דורש לחוקק במקביל את החוק להגבלת כהונתו של ראש הממשלה לשתי קדנציות.

 

מהצד השני, הרשימה המשותפת דורשת לחוקק את ה"חוק לביטול חוק קמיניץ", שהחמיר את הענישה על עברייני בנייה בסקטור הערבי והחקלאי.

 

נתניהו וגנץ נתניהו וגנץ צילום: AFP

 

בהסתמך על ההתניות של ליברמן והרשימה הערבית אזי רק לאחר חקיקת שני החוקים הללו יהיה ניתן לחוקק את "חוק נתניהו".  בכל מקרה, החוק מיועד להיכנס בתוקף בכנסת הבאה, באופן שימנע מנתניהו להכריז על בחירות חדשות אם לא יעלה בידו להרכיב ממשלה כעת.

 

אם כל אלה יקרו: הרי שחקיקתה של הצעת "חוק נתניהו" תלויה בסוגיה מי יהיה יו"ר הכנסת ומי יהיה יו"ר הוועדה המסדרת.

 

אם גנץ יקבל בתוך שבועיים את המנדט להרכבת ממשלה מהנשיא ראובן ריבלין אזי יידרש רוב להחלפתו של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד). לצורך כך דרוש רוב רגיל, אלא שבלעדי ליברמן שבאחרונה התנגד להדחתו של אדלשטיין יש למחנה המרכז שמאל ערבים רק 55 חברי כנסת מול 58 לימין בראשות נתניהו. אם ליברמן לא יסכים לתמוך בהדחת אדלשטיין לא יהיה ניתן להביא להחלפתו, ולא יהיה אפשר להריץ את החוק כי אדלשטיין לא יאפשר להעלות את החוק על סדר יומה של מליאת הכנסת.

 

אם הנשיא ריבלין יטיל את המנדט על נתניהו אזי יו"ר הוועדה המסדרת שתדון בחוק יהיה נציג הליכוד ח"כ מיקי זוהר שלא יאפשר את העלאת החוק לדיון.

 

לפיכך, כדי שהחוק יקודם צריכים בכחול לבן לקבל את המנדט ראשונים או לקוות שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה (אם הוא יקבל את המנדט קודם לכן), ולגייס רוב בעד החלפת אדלשטיין.

 

ובכל זאת: גם אם כל זה יקרה במפלגת כחול לבן חוששים מהבאות. מאחר שהחוק נועד להיכנס לתוקף רק לאחר הבחירות הבאות (אולי ייערכו בחירות רביעיות בספטמבר?) אזי אם יחוקק ונתניהו לא יוכל להיות ראש הממשלה, ליברמן יוכל להצטרף לממשלה בראשות נציג אחר של הליכוד.

 

מצד שני, חקיקת החוק מהווה איום על נתניהו שיסכים להצטרף לממשלת אחדות בראשות גנץ, עם רוטציה שאליה יכנס בעוד שנתיים בהתאם להתפתחויות במשפטו.

x