בארץ

עובדי בזק נוקטים עיצומים: "ההנהלה ניתקה מגע"

לפני כשבוע וחצי הכריז הוועד כי יתחיל לנקוט עיצומים - אך אלה הוקפאו; בין השאר, הנפקת חשבוניות הטלפון ללקוחות פרטיים תיעצר, ובימי שישי לא יישארו טכנאים תורנים לתיקונים והתקנות

אביאור אבו 17:1601.03.20

עובדי בזק שבו היום לעיצומים, שהוכרזו לפני שבוע וחצי אך הוקפאו. ברקע: הסחבת המתמשכת, לטענתם, במו"מ בנוגע לכניסת בעלי השליטה החדשים בחברה - קרן סרצ'לייט.

 

כחלק מהעיצומים, העובדים עצרו את תהליך הכנת הדו"חות הכספיים השנתיים, כמו גם את הכנת התשקיף; הנפקת חשבוניות הטלפון ללקוחות פרטיים תיעצר; פיתוח פרויקט הסיבים האופטיים יושהה – צעד העלול לפגוע בלקוחות עסקיים; ובימי שישי לא יישארו טכנאים תורנים לתיקונים והתקנות.

 

כאמור, לפני כשבוע וחצי הכריזו העובדים כי יתחילו לנקוט עיצומים; ההנהלה פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בטענה כי ישנו הסכם קיים וכי מתנהל מו"מ, וביקשה תקופת שקט של חודש לסיים את השיחות. ביה"ד הציע פשרה שהתקבלה על ידי הצדדים, שלפיה העובדים לא ינקטו עיצומים עד 1 במרץ. עם זאת, הצדדים לא ניהלו מו"מ, ולאור זאת חזרו היום העובדים לנקוט עיצומים בגיבוי ההסתדרות. בבזק כ-5,000 עובדים, אשר רובם מאוגדים בהסתדרות הכללית.

 

שלמה כפיר שלמה כפיר צילום: צביקה טישלר

 

הוועד הגיע בתחילת החודש להבנות עם הנהלת החברה על הסכם שכר חדש, ואולם דירקטוריון בזק לא אישר זאת והחליט להשאיר את ההסכם הקיים. ההסכם החדש כלל את הורדת מספר המפוטרים מדי שנה מ־200 ל־100 והסכם חדש לחמש שנים במקום זה שמסתיים ב־2021.

 

"ההנהלה קיבלה הנחיה מהדירקטוריון לנתק מגע עם העובדים", אמר ל"כלכליסט" שלמה כפיר, יו"ר הוועד. "ארגון עובדי בזק עומד על כך שיובטחו האיתנות הפיננסית של החברה, שמירה על זכויות עובדיה על ידי הארכת הסכמי העבודה הקיבוציים ושיתוף העובדים בפירות החברה".

 

ההסתדרות הודיעה היום כי היא מגבה את עובדי בזק במאבקם נגד ההנהלה.

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, מסר: "בזק היא ספינת הדגל של ענף התקשורת במדינה ומערכת יחסי העבודה הטובים בה שימשה תמיד כמקור לגאווה. אני מצר על כך שחברי הדירקטוריון לא אישרו את החלטת ההנהלה ולא הביעו תמיכה בלתי מסויגת בשמירה על זכויות עובדי בזק המסורים. ההסתדרות תעמוד כמו תמיד מאחורי ארגון עובדי בזק ותתמוך בכל עובדי החברה".

 

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי, מסר: "לא יעלה על הדעת שארגון עובדים מגיע להבנות עם הנהלת חברה בעניין הביטחון התעסוקתי של עובדיה לאחר רכישת שליטה, והדירקטוריון לא מאשר זאת. עובדי בזק מרגישים שהחברה הולכת לקראת שינויים מרחיקי לכת שרוכשי גרעין השליטה מתכננים לבצע בתרבות העבודה בחברה, לרבות צמצום כוחה של העבודה המאורגנת, פגיעה בביטחון התעסוקתי של העובדים ופגיעה באיתנות הפיננסית של בזק. לא נסכים לכך ונעמוד מאחוריהם".

x