$
בארץ

מעקב כלכליסט

11 אלף משפחות נתמכות טרם קיבלו את תלושי המזון

שר הרווחה הודיע לפני כמעט שבועיים שיוקצו 6 מיליון שקל למיזם הביטחון התזונתי. על אף האישורים, מרוב הליכים הכסף עדיין לא הגיע

שחר אילן 08:4820.02.20

למרות ההבטחות וההודעות שמשבר הביטחון התזונתי נפתר, 11 אלף המשפחות העניות במיוחד עדיין לא קיבלו את הסיוע של חודש פברואר. משרדי הממשלה ממשיכים בחילופי ההאשמות בנושא. השבוע אישרה ועדת החריגים של משרד האוצר את ההוצאה החריגה, אבל למרות זאת ההליכים הבירוקרטיים נמשכים והכסף טרם הועבר.

 

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הודיע ב־6 בחודש כי סיכם על הקצאת 6 מיליון שקל למימון הסיוע במזון ל־11 אלף משפחות הנתמכות על ידי מיזם הביטחון התזונתי. הסיוע הופסק בגלל המצב התקציבי שבו הממשלה פועלת לפי תקציב המשכי שבו המיזם אינו נכלל. גם לפי השר אקוניס, המימון הזה יספיק רק עד אפריל. אלא שעברו שבועיים, החודש עומד להיגמר, והכסף טרם הגיע לעמותות המפעילות את המיזם ומהן למשפחות.

 

לזכות משרד העבודה והרווחה ייאמר שהוא העביר את המיזם בוועדת המכרזים בהליך מזורז והוא אושר, כפוף לאישור ועדת החריגים. אלא שממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "ועדת החריגים אישרה אה הבקשה ביום שני ה־17.2 והודעה על כך נמסרה למשרד העבודה והרווחה".

 

חלוקת מזון לנזקקים של עמותת פתחון לב (ארכיון) חלוקת מזון לנזקקים של עמותת פתחון לב (ארכיון) צילום: אביגיל עוזי

במשרד העבודה והרווחה מסרו לעומת זאת כי "מרגע אישור התקציב למיזם הביטחון התזונתי הגיש משרד העבודה והרווחה את הבקשה לאישור ועדת החריגים של החשב הכללי באוצר, והאישור לבקשה התקבל מהאוצר רק אתמול. לאור האישור יועברו בהקדם שוברי המזון לזכאים". עכשיו נותר רק לקוות שלא יידרשו עוד הליכים נוספים.

 

בחודש שעבר פרסם "כלכליסט" כי המדינה הפסיקה בראשית השנה את המימון בסך 20 מיליון שקל לשנה לפרויקט הביטחון התזונתי ל־11 אלף משפחות מ־46 יישובים הנמצאות בסכנת רעב. במסגרת הפרויקט הן מקבלות סיוע בשווי 500 שקל לחודש, חציו בכרטיסי חיוב וחציו במוצרים. מדובר במיזם משתלם במיוחד מבחינת המדינה משום שרוב המימון לא הגיע ממנה. המיזם שפעל מ־2016 הוגדר לאורך כל הדרך כניסוי. בגלל מערכות הבחירות לא יצא מכרז חדש להפעלתו וכתוצאה מכך הפרויקט לא תוקצב ב־2020 והפעלתו הופסקה.

 

את המיזם מפעילים הארגונים אשל ירושלים ולקט ישראל. מנכ"ל אשל ירושלים מנדי ברוד סיפר כי שוחח לפני שבוע עם שר האוצר משה כחלון שאמר שיקדם את הנושא כמיטב יכולתו. ברוד התחייב שברגע שיידע שהתקציב אושר יעביר את הכסף ולא ימתין לחתימת חוזה. לדבריו, אם לא יועבר הכסף, יבצעו הארגונים המפעילים את הפרויקט בשבוע הבא חלוקה חלקית של סיוע בסך 350 שקל לחצי מהמשפחות בלבד, ביישובים שבהם הרשות המקומית הסכימה להגדיל את הסיוע מטעמה.

מנכ״ל לקט ישראל גידי כרוך אמר כי "זה אבסורד שהנתמכים לא מקבלים את הסיוע בשל בירוקרטיות. מקרה כזה מצדיק טיפול ברגישות ובדחיפות גבוהות מהרגיל. הדעת לא סובלת שאת מחיר הדמוקרטיה ישלמו מי שנמצאים גם כך בתחתית הסולם בעוד מי שצריך לעזור להם עסוק בניירת״.

x