$
בארץ

פרסום ראשון

מטופלי הקנאביס הרפואי לבג"ץ: "הארך את האסדרה הישנה עד ל-30 בספטמבר 2020"

אם בג"ץ ייענה לבקשת העמותה ייאלצו חברות הקנאביס להמשיך למכור קנאביס רפואי במחיר של 370 שקל לכל כמות מונפקת. דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי: "צו הביניים של בג"ץ הופר מאז ניתן. הסיבות בגינן ניתן עדיין תלויות ועומדות"

צלי גרינברג 17:4718.02.20

עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי מבקשת מבג"ץ להאריך את תוקף האסדרה הישנה - מצב במסגרתו נמכרים מוצרי קנאביס רפואי שלא באמצעות בתי המרקחת ובמחיר של 370 שקל לכל כמות קנאביס רפואי המונפקת במסגרת מרשם שהתקבל מהרופא המטפל - בחצי שנה נוספת.

 

כך בתגובה שהגישה היום (ג') העמותה לבג"ץ. זאת לאחר שבג"ץ כבר האריך את האסדרה הישנה בחצי שנה עד ה-31 במרץ 2020, בצו ביניים שהוציא ב-6 באוקטובר 2019. הצו הוצע אז גם כדי לאפשר למשרד הבריאות להיערך לרפורמת הקנאביס הרפואי - המחייבת מעבר תקינה למוצרי הקנאביס הרפואי ומכירתם במסגרת בתי המרקחת.

 

 

 

העמותה כתבה בתגובה, כי היא מבקשת את "הארכת צו הביניים מה-6 באוקטובר 2019, אף לנוכח כל הפרתו משך זה למעלה מארבעה חודשים, לתקופה נוספת של 6 חודשים, או כסייג מקביל ולא חופף עד לכשיוסבו כלל רישיונות המטופלים בקנאביס רפואי ביוזמתם או ביוזמת רופאם המטפל למוצר הטיפול הנדרש להם במסגרת האסדרה החדשה. הרפורמה כפי שהיא, אינה בשלה ליישום והיא מהווה פגיעה בלתי מידתית בחולים".

 

קנאביס קנאביס צילום: שאטרסטוק

 

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, אמרה לכלכליסט, כי "צו הביניים הופר מאז ניתן והתרענו על כך. וחשוב מכך, הסיבות בגינן הוא ניתן תלויות ועומדות עדיין. האסדרה החדשה קטעה את הרצף הטיפולי של אלפי חולים, הורידה מהמדפים את הזנים עימם החולים מטופלים, וגרמה לחוסר נגישות כלכלית לטיפול. הכלל ללא צפי לפיתרון. כולנו תקווה כי צו הביניים יוארך, וכי הפעם גם יכובד, כדי שעשרות אלפי החולים המטופלים כיום בקנאביס רפואי לא ייפגעו".

 

יצרני וספקי הקנאביס הרפואי יוצאים מאוחדים כנגד הבקשה וטוענים כי אם תאושר בקשת העמותה להארכת האסדרה הישנה, הדבר יוריד באופן משמעותי את שולי הרווח של החברות, שנדרשות לייצר לפי תקני רפורמת האסדרה החדשה, אך למכור במחירי האסדרה הישנה.

 

המטרה של בג"ץ בצו הביניים שהוציא באוקטובר האחרון הייתה לבחון כיצד משרד הבריאות מתכנן להכניס את המטופלים באופן הדרגתי לרפורמת האסדרה החדשה, תוך בדיקת תביעת העמותה, ממרץ 2019, כי הרפורמה פוגעת באיכות הטיפול וברצף הטיפולי של המטופלים ולכן יש לבטלה.

 

בעוד על הפגיעה באיכות הטיפול עדיין מתנהל ויכוח, בג"ץ חייב את משרד הבריאות לטפל בהיבטי המחיר, שהרפורמה העלתה בפי 2 לממוצע של כ-20 שקל לגרם קנאביס לעומת ממוצע של כ-10 שקל לגרם טרום תחילתה.

x