$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הצנזורית הצבאית הראשית ביקשה להקדים פרישה מצה"ל על רקע תפקיד שהוצע לה ב־NSO

תא"ל אריאלה בן-אברהם במו"מ להתמנות למנהלת קשרי הציבור של חברת הסייבר השנויה במחלוקת, שעל פי הנטען מוצריה שימשו בין היתר לריגול אחר מתנגדי משטרים דיקטטוריים. דובר צה"ל: "היא סוכמה לפרישה לאחר 32 שנים בשירות צה"ל"

גולן חזני 06:4505.01.20

הצנזורית הצבאית הראשית תא"ל אריאלה בן־אברהם ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל ומנהלת משא ומתן על הצטרפות לחברת הסייבר הישראלית NSO בתפקיד בכיר — כך נודע ל"כלכליסט". בן־אברהם (50) צפויה להשתחרר מצה"ל ביוני אך ביקשה להקדים את פרישתה כבר לחודש מרץ, צעד שאם יאושר, יאפשר לה לעבור למשרה בשוק הפרטי כבר בשבועות הקרובים. 

ההצעה שקיבלה בן־אברהם היא לתפקיד מנהלת קשרי הציבור והרגולציה של NSO, שלפי טענות שפורסמו בכלי התקשורת, מוצריה שימשו לריגול אחר מתנגדי משטרים דיקטטוריים. בן־אברהם טרם השיבה בחיוב ובוחנת הצעות נוספות, אך מקורבים למגעים מעריכים כי הסיכוי להשתלבותה גבוה. בן־אברהם שימשה כצנזורית הראשית בארבע וחצי השנים האחרונות ובעבר כסגנית דובר צה"ל וראש מחלקת תקשורת בדובר צה"ל.

 

הצנזורית הצבאית הראשית תא"ל אריאלה בן אברהם הצנזורית הצבאית הראשית תא"ל אריאלה בן אברהם

 

NSO נוסדה ב־2010 בידי שלו חוליו ועמרי לביא ומפתחת מוצרי סייבר התקפי. מוצר הדגל שלה הוא תוכנת פגסוס המסווגת ככלי ביטחוני, ולדברי החברה נועדה לסייע לממשלות ולארגוני ביון למנוע פעולות טרור. עם זאת, תחקירים שפורסמו בתקשורת העולמית העלו טענות כי פגסוס שימשה משטרים דיקטטוריים למעקב אחר מתנגדי משטר שבהמשך ננקטו נגדם צעדים אלימים. עד כה נעשה שימוש בפגסוס בכ־45 מדינות, בהן מקסיקו, בחריין, מרוקו, סעודיה ואיחוד האמירויות.

 

בחודשים האחרונים הוגשו נגד NSO שתי תביעות על רקע שימוש בעייתי במוצריה. כך, פייסבוק תבעה את NSO בבית משפט בקליפורניה בטענה כי ניצלה חולשת אבטחה בתוכנית המסרים המיידיים ווטסאפ ופרצה לשרתיה כדי לרגל אחר משתמשים. במקביל עתר ארגון זכויות האדם אמנסטי לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה לבטל את רישיון היצוא של NSO, בטענה כי היא מפעילה רשת ריגול בינלאומית וכי אמצעי הבטיחות הפנימיים שלה לשמירה על זכויות אדם אינם יעילים.

 

מדובר צה"ל נמסר: "תא"ל בן־אברהם סוכמה לפרישה לאחר כ־32 שנים בשירות צה״ל ומעל לארבע שנים בתפקיד הצנזורית הראשית ועתידה לסיים את תפקידה במהלך שנת 2020".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x