שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המועצה האזורית רמת הנגב תשקיע כחצי מיליון שקל בשנה בפיתוח קנאביס רפואי

זאת באמצעות חברת מו"פ רמת הנגב שבבעלותה (מרכז ניסויים לחקלאות מדברית) בשיתוף עם חברה פרטית - GMA, שתשקיע 5 מיליון שקל בפיתוח הזן; ערן דורון, ראש המועצה: "אנו רואים בפיתוח זני הקנאביס אמצעי הכנסות בעתיד למועצה"

צלי גרינברג 10:3019.12.19

מועצה אזורית רמת הנגב, הסמוכה לשדה בוקר, תשקיע חצי מיליון שקל בשנה בפיתוח זן קנאביס ייעודי להתוויות רפואיות שונות, באמצעות חברת 'מו"פ (מרכז ניסויים לחקלאות מדברית) רמת הנגב', הנמצאת בבעלותה.

 

 

 

מו"פ תשתף פעולה עם חברה פרטית בשם GMA, שתשקיע 5 מיליון שקל בפיתוח הזן, בתוספת להשקעה השנתית של המועצה. בכך תהפוך 'רמת הנגב' לרשות המקומית הראשונה המצטרפת לקיבוצים ומשקיעה בקנאביס.
קיבוץ שדה בוקר קיבוץ שדה בוקר צילום: מועצה אזורית רמת נגב

 

המועצה מוכרת בעיקר בגידולי עגבניות שרי, וכ-85% מגידולי העגבנייה הקטנה מתבצעים בתחומה, לאחר שמו"פ ערכה בעבר ניסויים בהם נמצא כי מים מליחים, בצירוף עם האקלים הצחיח, מסייעים לטיבן ופריונן.

 

ערן דורון ראש המועצה, אמר ל'כלכליסט', כי "עיקר ההכנסות של המועצה נובעות מהארנונה של בסיסי הצבא ומתקני השב"ס. לאחר תיקוני החקיקה בחוק הסדרים במשק המדינה ההכנסות מהארנונה ירדו באופן משמעותי בכ-35% בערך. כתוצאה מכך התחלנו מהלך של ייזום הגדלת הכנסות בתיירות, במסחר, בתעשייה, באשפה ובחקלאות, ואז חשבנו גם על מרכז המחקר החקלאי שלנו כתוספת להגדלת ההכנסות. במסגרת זו מצאנו שיש לנו יכולת לייצר ערך מוסף לתחום הקנאביס. יש כבר חווה שקיבלה בתחומי המועצה אישור היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) לפעול בתחום, שמופעלת על ידי חקלאי שגידל ירקות הודיים ואקזוטיים, וכעת נסע לקולורדו ארה"ב ללמוד את תחום הקנאביס".

 

רמת הנגב תהיה המועצה הראשונה שפועלת באמצעות חברה שבבעלותה (מו"פ) לקידום תחום מחקר ופיתוח הקנאביס, כאשר הקיבוצים, שהם יישות מקומית שונה, משקיעים בעיקר בגידולים חקלאיים ומפעלי ייצור.

 

ערן דורון, ראש מועצה אזורית רמת הנגב ערן דורון, ראש מועצה אזורית רמת הנגב צילום: מועצה אזורית רמת נגב

 

מספר חברות כבר החלו לפעול בישראל בתחומי פיתוח זני קנאביס, ושניים שהוזכרו לאחרונה בתחום הם: 'קנאבריד', המבקשים להתמזג עם החברה הציבורית 'ג'רוסלם השקעות בטכנולוגיה'; R.C.K. שנכשלה במיזוג עם תמדא הציבורית שנמחקה מאז ממסחר, ו"גינוסר אגרו", המובלת על ידי השר לשעבר שלום שמחון, והקימה מעבדת מו"פ לקנאביס בבנימינה יחד עם מגדלת הקנאביס הרפואי "דרך לחיים", המנוהלת על ידי איריס ורמוט.

 

מועצה אזורית רמת הנגב היא המועצה בעלת השטח הגדול ביותר בישראל ומשתרעת על 4.3 מיליון דונם, שהם כ-22% משטח מדינת ישראל. האוכלוסייה שלה מונה כ-8,000 תושבים המתגוררים ב-20 יישובים שונים ולהם מתווספים כ-23 חוות בודדים.

 

האזור מוכר בעיקר למטיילים ותיירים המגיעים לתייר באזורי העתיקות של עבדת, שבטה, ניצנה וחלוצה, ובנופי המדבר והמכתשים השונים.

 

x