$
בארץ

הלמ"ס: שיפור במצב מחפשי העבודה ברבעון השני

על כל משרה פנויה במשק התמודדו בממוצע 3.2 מחפשי עבודה, לעומת 3.7 מחפשי עבודה בממוצע ברבעון הראשון. באילו מקצועות ההיצע עולה על הביקוש - ובאילו להיפך?

בילי פרנקל 13:0029.10.19

היחס בין מספר מחפשי העבודה למספר המשרות הפנויות במשק הצטמצם ל-3.2 ברבעון השני של 2019, כלומר על כל משרה מתמודדים 3.2 מחפשי עבודה. זאת לעומת יחס של 3.7 מתמודדים על כל משרה, שנרשם ברבעון הראשון של השנה. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). המשמעות של הנתון היא ירידה במספר האנשים שמחפשים עבודה ביחס למספר המשרות שיכולות לקלוט אותם.

 

 

נתון זה הינו חיובי ביחס לדיווח של הלמ"ס מוקדם יותר השבוע, לפיו מספר המשרות הפנויות במשק הצטמצם ברבעון השלישי של 2019 ב-2.2%, דבר שעלול לאותת על ירידה בביקוש לעובדים ועשוי להוות אינדקטור מקדים לעלייה צפויה באבטלה.

 

הנתון המתפרסם היום, המתפרסם אחת לרבעון, מתקבל מהשוואה בין היצע כוח העבודה, הכולל את מספר מחפשי העבודה במהלך 12 החודשים האחרונים, לבין מספר המשרות הפנויות, המשקפות את הביקוש מצד המעסיקים לעובדים. היחס בין הנתונים מניב את היחס בין מחפשי העבודה לבין מספר המשרות הפנויות הממתינות עבורם במשק.

 

שירות התעסוקה. ארכיון שירות התעסוקה. ארכיון צילום: ישראל יוסף

 

 

בנוסף, מפרסמת הלמ"ס מדי חודש סקר שבוחן אך ורק את מספר המשרות הפנויות הממתינות לאיוש במשק, כפי שפורסם מוקדם יותר השבוע בהתייחס לרבעון השלישי של השנה. לפי הנתונים מהיום, סך המשרות הפנויות עלה ברבעון השני של השנה ל-100.9 אלף משרות, לעומת 96.3 אלף ברבעון הראשון. היחס בין ההיצע לביקוש ברבעון השני של 2019 בקרב משלחי יד ידועים ירד מ-3 ברבעון הקודם ל-2.8. בקרב מחפשי העבודה (היצע עבודה) ישנם כ-16% שמשלח היד שהם מחפשים לעבוד בו אינו ידוע.

 

בין המקצועות שבהם מספר המשרות הפנויות עולה על מספר המבקשים לעבוד: מפתחי תוכנה ונהגי משאיות כבדות ואוטובוסים. מנגד, בין המקצועות שבהם מספר המבקשים לעבוד גבוה בהרבה ממספר המשרות הפנויות, נמנים מנהלי ייצור ומנהלים בתחום השירותים המקצועיים, מזכירות מינהליות ומזכירות בתחומים ייעודיים, ופקידים כלליים וקלדנים. 

 

 

 

היחס בין היצע לביקוש לפי משלחי יד היחס בין היצע לביקוש לפי משלחי יד מקור: הלמ"ס

 

 

עוד עולה מהנתונים, כי נרשמה ירידה בביקוש למנהלים, כאשר מספר המשרות הפנויות ירד מ-1,810 משרות בממוצע בחודש ברבעון הראשון ל-1,780 משרות בממוצע בחודש ברבעון השני. היחס בין ההיצע לביקוש למנהלים עלה ל-5.2, לעומת 4 ברבעון הקודם. בקרב קבוצה זו, הביקוש הגדול ביותר היה למנהלים אדמיניסטרטיביים ומנהלי מכירות, שיווק ופיתוח, עם 42% מהביקושים, מתוכם בעיקר למנהלי מכירות ושיווק.

 

מספר המשרות הפנויות לאקדמאים טיפס ל-19,700 משרות בממוצע לחודש ברבעון השני, לעומת 19,500 ברבעון הראשון, והיחס בין ההיצע לביקוש ירד מ-3.8 ל-3.7. כמעט מחצית מהביקוש בקבוצה זו (47%) היה לבעלי משלח יד בענפי טכנולוגיות המידע (ICT), ובעיקר למפתחי תוכנה.

 

גם בקרב הנדסאים, טכנאים, סוכנים ובעלי משלח יד נלווה נרשמה עלייה במספר המשרות הפנויות וירידה ביחס בין ההיצע לביקוש, מ-5.5 ל-4.9. בקבוצה זו הדרישה הגדולה ביותר היתה לעובדים בתחומי עסקים והמינהל - עם כמעט 40% מהביקושים, ואחריה לעובדים בתחומי המשפט, החברה והתרבות עם רבע מהביקושים, בעיקר לעובדי ספורט וכושר.

 

תחומים נוספים שבהם נרשמו עליות במספר המשרות הפנויות לצד ירידה ביחס שבין ההיצע לביקוש הם פקידים כלליים ועובדי משרד, עובדי מכירות ושירותים, ועובדים מקצועיים בתעשייה ובבינוי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x