$
בארץ

המבקר התערב - וחסך לליכוד מבוכה בתקופת הבחירות

דו"חות גירעון המדינה ומחיר למשתכן היו אמורים להתפרסם בספטמבר, אך מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מעכב את פרסומם למועד בלתי ידוע. הדבר מנע עיסוק רחב במסקנות הדו"חות במהלך מערכת הבחירות

שחר אילן 06:5302.09.19

החלטת מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לעכב את פרסום הדו"חות שהוכנו בתקופת קודמו, יוסף שפירא, מנעה את פרסומם של שני דו"חות רגישים ביותר מבחינה פוליטית בתקופת הבחירות או סמוך להן. מדובר בדו"חות שעוסקים בטיפול בגירעון התקציבי ובתוכנית מחיר למשתכן. שני הדו"חות היו אמורים להתפרסם במהלך ספטמבר, ובין אם היו מתפרסמים לפני או אחרי הבחירות, היה מתפתח סביבם שיח ציבורי בעייתי מאוד מבחינת הליכוד כבר לפני הבחירות.

 

משרד מבקר המדינה התכוון לפרסם שני דו"חות בספטמבר, אחד מהם הוא הדו"ח הכלכלי. מדובר בדו"ח גדול שהוא בעצם החלק הראשון של הדו"ח השנתי והוא מתפרסם מדי ספטמבר; השני הוא דו"ח מיוחד של המבקר שבדק האם פורסמו נתוני גירעון מטעים במהלך מערכת הבחירות הקודמת.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מבקר המדינה מתניהו אנגלמן צילום: עמית שאבי

 

 

אך עם כניסתו לתפקיד בראשית יולי, החל אנגלמן להחזיר דו"חות לחטיבות המשרד בדרישה לבצע בהם שינויים, ולהוסיף משוב חיובי. הבקשות לשינויים יצרו שתי בעיות: האחת היא דחיה בפרסום; השנייה היא שהעיסוק בהם מונע את תחילת העבודה על הדו"חות הבאים.

 

מבקר המדינה אלעזר גולדברג קבע ב־1999 שעל דו"חות ביקורת להתפרסם מיד כשהם מוכנים, ללא קשר למועדי הבחירות. זאת, כיוון שכל התנהגות אחרת היא התערבות פוליטית.

 

הסטת תשומת הלב מהדו"ח

 

בסוף 2018 עלו טענות שהאוצר בראשות השר משה כחלון, אז בכולנו והיום בליכוד, ביצע תרגילים חשבונאיים להסתרת נתוני הגירעון, לקראת הבחירות של אפריל 2019. המבקר באותו זמן פתח בחקירה של הנושא, והדו"ח, שכמעט הושלם, היה מיועד להתפרסם בספטמבר, ובמשרד המבקר העריכו שעדיין ניתן לפרסמו לפני הבחירות המוקדמות. בפועל, לא רק שהפרסום אינו צפוי בקרוב אלא שאנגלמן הבהיר שהוא מתנגד לפרסום דו"חות מיוחדים. זאת למרות, ואולי בגלל, שדו"חות כאלו מושכים תשומת לב ציבורית מיוחדת. ההערכה במשרד המבקר היא שהדו"ח יהיה חלק מהדו"ח הכללי שפרסומו צפוי בפברואר.

 

בנוסף, היה מתוכנן לפרסום בספטמבר הדו"ח הכלכלי, שכולל פרקים רבים והוא החלק הראשון של הדו"ח השנתי. בעקבות הדחיות מעריכים במשרד מבקר המדינה שפרסום הדו"ח הכלכלי צפוי להתפרסם לכל המוקדם בדצמבר. הדבר יוצר בעיה לא פשוטה משום שבדצמבר נהוג לפרסם את החלק השני של הדו"ח השנתי - הדו"ח הביטחוני. עיכוב זה עלול לגרום לאחת משתי תוצאות: דחיית הדו"ח הביטחוני, או פרסום משותף שיפגע בתשומת הלב שיקבלו שני הדו"חות. "יכול להיות שאנגלמן רוצה להרוג את הדו"חות של שפירא ולהתחיל דף חדש", אמר בכיר במשרד.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אוראל כהן

 

 

בדו"ח הכלכלי בולט במיוחד הפרק על ביצוע תוכנית מחיר למשתכן שהיא תוכנית הדגל של כחלון. דחיית פרסום שני הדוחות חסכה ממבוכה רבה לליכוד ובעיקר לכחלון.

 

פרק חשוב נוסף שפרסומו צפוי בדו"ח עוסק בדרך בה מנהל משרד התשתיות את משאבי הטבע של המדינה, ובייחוד הגז הטבעי והכימיקלים בים המלח. נושאים נוספים: הרפורמה במשק החשמל, תאגידי מים וכפל ביטוחי בריאות.

 

צעדים מעוררי מחלוקת

 

צעדיו והתבטאויותיו של מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן מעוררים מאז כניסתו לתפקיד מחלוקות רבות. מהלך אחד היה החלפת כל חברי ועדת ההיתרים שליד משרד המבקר - ועדה שקבעה שראש הממשלה בנימין נתניהו אינו יכול לקבל תרומות למימון הגנתו מבעלי הון מקורבים. אנגלמן גם הפסיק את כהונתו של יועץ המבקר לענייני שחיתות, והבהיר שהוא שוקל להפסיק את העיסוק של האגף לעניינים מיוחדים במשרדו בנושאי טוהר המידות.

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "את החודשיים מאז כניסתו לתפקיד הקדיש המבקר אנגלמן ללמידה מעמיקה של עבודת המשרד, עם הצוותים המקצועיים". זאת במטרה "לגבש את המתווה ל'רפורמה לביקורת בונה', שמאמצת מודלים מתקדמים של ביקורת בינלאומיים לצד חיזוק הפן החברתי. בהתאם לכך המבקר ביקש ללמוד לעומקם את הדוח"ות שהיו בשלבי כתיבה שונים, להתאימם לרפורמה ובמקרה הצורך לבצע השלמות. יודגש כי עבודת הביקורת בהובלת המבקר אנגלמן, תעסוק ביעילות, מועילות, טוהר המידות ומנהל תקין והכל בדרך מכבדת ומכובדת ובהתאם ללשון החוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x