שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות החרים את כל מוצרי הקנאביס הקיימים בשוק

היחידה לקנאביס רפואי במשרד שלחה מסמך "הנחיות והבהרות" למגדלים וליצרנים, לפיו בהמשך יוחלט אילו מוצרים ישוחררו בחזרה לשוק - ומה יעבור להשמדה. יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי: "המהלך סותר את הבטחת המדינה לאפשר רכישת מוצרי קנאביס רפואי באסדרה הישנה עד סוף השנה"

צלי גרינברג 09:4129.08.19

היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) שלחה אתמול (ד') בערב מסמך "הנחיות והבהרות לעיסוק בקנאביס" לכלל הספקים, המגדלים והיצרנים של הקנאביס הרפואי בישראל, ובו הודיעה להם כי כל הקנאביס הרפואי ומוצריו המאוחסנים אצלם עת קבלת ההודעה נחשב כ'תפוס', בהתאם להוראות האמנה לסמים נרקוטייים.

 

 

חממת קנאביס רפואי חממת קנאביס רפואי

 

במסמך, שהגיע לידי "כלכליסט", נכתב עוד כי התוצרת תשוחרר רק לאחר ש"תנוח דעת היק"ר כי אכן השחרורים ליעדים, בשיעורים ובכמויות שיתבקשו, סביר וראוי". הנחיות היק"ר מתפרסמות כחלק ממאבק משרד הבריאות בספקיות הקנאביס הרפואי, שאינן משתפות פעולה במסגרת האסדרה החדשה להכנסת תוצרת של קנאביס רפואי לבתי המרקחת.

 

היק"ר גם הנחתה את המגדלים והיצרנים כי עליהם לעמוד בתקינה החדשה (IMC-GAP/GMP) החל מה-1 לספטמבר השנה, והודיעה כי סחורה שלא תעמוד בתקינה החדשה תושמד. עוד הודיעה היק"ר, כי כל חומר גלם שבידם, שאינו עומד בתקינה החדשה, נדרש להשמדה, וכי שימוש כלשהו בו יוכל להיעשות רק לאחר בדיקות מעבדה המאשרות שימוש ולאחר קבלת אישור מהיק"ר. יש לציין כי עמידה בתקינה החדשה נדרשת לטובת הכנסת התוצרת לבתי המרקחת.

 

גורמים בשוק הקנאביס מעריכים כי המגדלים והיצרנים מחזיקים יחד כ-7 טון של תוצרת קנאביס רפואי שאינה עומדת בתקינה החדשה, בשווי כולל של עד 60 מיליון שקל. אותם גורמים טוענים כי "כל מחזור גידול אורך כחצי שנה. אם כל השוק מוציא את ה-7 טון היום, תוך חודש לא תהיה סחורה. מה יהיה עד סוף השנה עת הקציר הבא?".

 

מטופלים בקנאביס רפואי שקיבלו לידיהם את ההנחיות לספקים הזדעקו, לאחר שהובטח להם על ידי משרד הבריאות - כולל בהצהרה ציבורית של מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב - כי מכירת תוצרת במסגרת האסדרה הישנה (טרום הרפורמה) תתאפשר עד סוף השנה.

 

עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי החלה לפעול באופן משפטי על מנת לעצור את ההנחיה. דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, אמרה ל"כלכליסט" כי "ההנחיה הזו סותרת את הבטחת המדינה לאפשר רכישת מוצרי קנאביס רפואי באסדרה הישנה עד סוף השנה, החלטה שקיבלה תוקף של החלטה שיפוטית בבג"ץ".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x