$
בארץ

העליון הכריע: גופשטיין ומרזל פסולים מלהתמודד בבחירות

שניים ממועמדי מפלגת "עוצמה יהודית" נפסלו מהתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת, במסגרת דיון בערעורים על החלטת ועדת הבחירות המרכזית. מועמדותו של ראש הרשימה איתמר בן גביר אושרה, וכן התמודדות הרשימה עצמה ו"הרשימה המשותפת"

ynet 22:0825.08.19

בית המשפט העליון פסל הערב (ראשון) את מועמדי מפלגת "עוצמה יהודית" ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מהתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת ה-22. זאת במסגרת דיון בערעורים שהוגשו בעקבות החלטת ועדת הבחירות המרכזית.

 

העליון קיבל פה אחד את הערעור בעניין גופשטיין וברוב דעות את הערעור בעניין מרזל, וקבע כי שניהם מנועים מלהתמודד בגין הסתה לגזענות. במקביל, בית המשפט דחה פה אחד את הערעור בכל הנוגע לראש רשימת "עוצמה יהודית", עו"ד איתמר בן גביר, וכן את הערעור הנוגע לאי-פסילתה של רשימת " עוצמה יהודית" בכללותה. כמו כן נדחה פה אחד הערעור על החלטת ועדת הבחירות שלא לפסול את "הרשימה המשותפת" מלהתמודד בבחירות.

 

 

 

 

מימין ברוך מרזל, בנצי גופשטיין ואיתמר בן גביר מימין ברוך מרזל, בנצי גופשטיין ואיתמר בן גביר צילום: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם

 

 

מפלגת "ימינה" מסרה בתגובה כי "שוב מסתבר שהגנה על מיעוט, ערך השוויון והזכות לבחור ולהיבחר שמורים רק לחברי הכנסת הערבים שונאי ישראל ותומכי טרור. זהו תיאטרון האבסורד בהתגלמותו וכמו בפסילת בן ארי, שופטי בג"ץ לא מפספסים הזדמנות להוכיח עד כמה הם מנותקים מהציבור. בקדנציה הבאה ימינה תמשיך לאזן את בג"ץ ותתקן את מערכת המשפט".

 

המרכז הרפורמי לדת ומדינה מסר בתגובה כי מדובר ב"צעד משמעותי במלחמה הבלתי מתפשרת בתופעות הגזענות וקריאה לאלימות. נמשיך לפעול נגד תופעות בזויות אלו ולהדגיש כי גזענות היא לא חלק מהיהדות".

 

עורכי הדין אורלי ארז לחובסקי, מיטל ארבל ואורי נרוב מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהגיש את העתירה לפסילתם של גופשטיין ומרזל, אמר: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון לפסול את המועמדות של ברוך מרזל ובנציון גופשטיין בבחירות לכנסת ה-22. פסילה זו מצטרפת לפסילותו של בן ארי מהתמודדות לכנסת ה 21 ומעבירה מסר ברור ולפיו מי שמסית באופן עקבי וחמור לגזענות ומחרחר אלימות אינו ראוי להיות מועמד לכנסת".

 

בשבוע שעבר קיים בית המשפט העליון דיון סוער בהרכב של תשעה שופטים בערעור שהגישו כחול לבן, מפלגת העבודה ורשימת המחנה הדמוקרטי נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת לאשר את התמודדות "עוצמה יהודית" בבחירות הקרובות לכנסת ה-22, ולאחר מכן דן בערעור של עוצמה יהודית על ההחלטה לאשר את התמודדות הרשימה הערבית המשותפת. הדיונים לוו בצעקות והתפרצויות משני הצדדים.

 

כשחברי הכנסת מהרשימה המשותפת - אחמד טיבי, אוסאמה סעדי, עופר כסיף ועאידה תומא סולימאן הגיעו לבית המשפט ביום חמישי האחרון, בחוץ חיכו להם חמישה פעילי עוצמה יהודית שקראו לעבר טיבי - "מהלל השהידים רץ לכנסת ישראל". טיבי השיב - אני בעל הבית פה", ובתגובה השיבו לו פעילי עוצמה יהודית "תחזור למצרים ולסוריה".

 

בערעור נגד "עוצמה יהודית", שגובש על ידי המרכז הרפורמי לדת, נטען כי ועדת הבחירות המרכזית לא שקלה את הטענות שהוצגו הכוללת עשרות "התבטאויות גזעניות חמורות" של מועמדי המפלגה - איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין: "התבטאויות הנהגת עוצמה יהודית, כמו גם מצעה והקמפיין הגזעני שניהלה מצדיקים גם את פסילת הרשימה. תשתית זו היא בבחינת אותה 'מסה ראייתית קריטית' אשר נדרשת לצורך פסילת מועמדים ורשימות".

 

עו"ד בן גביר שמייצג את ברוך מרזל אמר אז בדיון: "אם בית המשפט אישר את זועבי אין סיבה שלא יאשר את מרזל. מעשיה של זועבי לא מתקרבים למעשיו של מרזל. מרזל כשל בלשונו. גם אם הייתה גזענות זה לא מגיע לרמה של זועבי. זועבי רצתה לפגוע בחיי אדם, זה יותר חמור מגזענות".

 

בהמשך דנו השופטים גם בערעור של עוצמה יהודית על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לאשר את התמודדות הרשימה הערבית המשותפת. לערעור הצטרפו חברי ועדת הבחירות מטעם הליכוד ובהם ח"כ דוד ביטן. הערעור כולל טענות נגד חברי הכנסת הערבים שלפיהן הם תומכים בטרור. בין השאר כללו העותרים טענות על ביקור ח"כים מכהנים מהמפלגות המרכיבות את הרשימה משותפת אצל מחבלים היושבים בבתי הכלא.

 

אחת הטענות המרכזיות בערעור מופנית כלפי ראש הרשימה, ח"כ איימן עודה, שהביע תמיכה באיראן בריאיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית. עודה הגדיר את מהלך ביטול הסכם הגרעין עם איראן כמהלך "שיכול להוביל את ישראל לעבר החלטות היסטוריות נגד האינטרסים של עמנו".

 

עו"ד בן גביר אמר לבית המשפט ש"הם (הרשימה המשותפת) מרשים לעצמם לזלזל לא רק בועדת הבחירות אלא בבית המשפט העליון". הוא ציין כמה דוגמאות הקשורות בח"כ היבא יזבק (בל"ד) שהיללה שהידים בפייסבוק, בין היתר את סמיר קונטר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x