$
בארץ

הפתרון של שקד ובנט לבעיית הדיור: 113 אלף דירות בשומרון

חברי מפלגת ימינה הציגו במסיבת עיתונאים את תוכניתם להורדת מחירי הדיור, במסגרתה ייבנו עשרות אלפי יחידות דיור באזור השומרון - אותן יאכלסו כחצי מיליון ישראלים; בנוסף, "הרכבת הקלה תוארך עד לצומת תפוח". מחיר דירה יעמוד על 950 אלף שקל. התוכנית לא כוללת בנייה באיזור המרכז

צבי זרחיה 15:2021.08.19

מפלגת הימין החדש בראשות איילת שקד הציגה היום (ד') במסיבת עיתונאים תוכנית להורדת מחירי הדיור, במסגרתה ייבנו 113 אלף דירות בשומרון בהן יתגוררו כחצי מיליון ישראלים. התוכנית לא כוללת בניית דירות בגוש דן.

 

 

במסיבת עיתונאים משותפת בהשתתפות שקד, שר החינוך רפי פרץ, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט, הוצגה התוכנית הכוללת בנייה ב-35 אלף דונם של אדמות מדינה, לא כולל שטחי A ו-B ושמורות טבע, מהן ניתן לפתח כ-50% למטרת מגורים. לטענתם, מטרת התוכנית היא הורדת מחירים דרסטית במחירי הנדל"ן באיזור - כאשר מחיר דירה יעמוד על 950 אלף שקל; זאת, בהשוואה ל-1.7 מיליון שקל באיזור גוש דן.

איילת שקד ורפי פרץ איילת שקד ורפי פרץ צילום: רויטרס, צביקה טישלר

 

לפי התכנון, ביצוע התוכנית יארך כ-5 שנים, בקצב בנייה של 22 אלף יחידות דיור בשנה. תוקם מנהלת ייעודית לפרויקט, תקצוב ממשלתי לפיתוח תשתיות וקידום הנושא בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

 

במסיבת העיתונאים נאמר כי התוכנית נהגתה על בסיס תחזיות לפיהן בעשורים הקרובים תוכפל אוכלוסיית מדינת ישראל, העומדת כיום על כ-8 מיליון תושבים, לצד צמיחה במדד הצפיפות לנפש, שנמצא אף הוא בעלייה מתמדת ונחשב כיום לגבוה ביותר מבין מדינות ה-OECD - כ-7,958 תושבים לקמ"ר. 

 

שקד אמרה כי: "ה'קסמים' השונים שראינו בשנים האחרונות פשוט לא עובדים. הפיתרון הוא פשוט ומבוסס על היגיון בריא ועל כלכלה נכונה, כדי להוריד מחירים אנחנו מאמינים בפיתרון אחד - הגדלת ההיצע. שום קסם לא יפתור את הבעיה. רק עבודה רצינית, יסודית ומעמיקה. גוש דן צפוף כמעט כמו עזה ויקר כמו ניו ניו יורק, והגיע הזמן לשנות".

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הכריז כי "הרכבת הקלה תוארך עד לצומת תפוח", שר החינוך רפי פרץ הוסיף: "כדי לגור פה בגיל 30 צריך לטייל בגיל 16, לכן במסגרת תוכנית הלימודים תלמידים יטיילו באתרי מורשת ברחבי יהודה ושומרון. היום אנו באים עם בשורה: השומרון הוא הפתרון למצוקת הדיור והמחייה. נבנה פה אלפי יחידות דיור יחד עם בתי ספר מצוינים".

 

לדבריו סמוטריץ', קו הרכבת הקלה יתוכנן בנוסף להכפלת כביש 5 והפיכתו לכביש דו מסלולי ודו נתיבי עד בקעת הירדן, בשני מקטעים. בכך ניתן יהיה לחבר את אזור השומרון ובקעת הירדן לרשת התחבורה הציבורית של גוש דן.

 

השר לשעבר נפתלי בנט אמר כי "המצב היום הוא שאין עסקה הוגנת. זוג צעיר שעושה הכל כמו שצריך - הולך לצבא, משלם מיסים, עושה מילואים, עובד קשה - לא יכול לשרוד במדינת ישראל מבחינה כלכלית. זה דבר לא ציוני. צריך לסדר את זה ואפשר, זה לא גזירת גורל. הכלכלה קשורה להחלטות פוליטיות אמיצות של ממשלת ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x