$
בארץ

העבודה-גשר מציגה: תוכנית כלכלית חברתית ב-30 מיליארד שקל

התוכנית תכלול בין השאר העלאת שכר המינימום, בניית 200 אלף דירות בבנייה ממשלתית, חינוך ציבורי חינם מגיל 0. וגם - הגדלת הגירעון

צבי זרחיה 12:2312.08.19

מפלגת העבודה הציגה הבוקר (ב') תוכנית כלכלית-חברתית בעלות של 30 מיליארד שקל, שתמומן בעיקר מהעלאת מס ההכנסה על בעלי ההכנסות הגבוהות, העלאת המס על רווחים בבורסה, הנהגת חובת דיווח כללית למס ההכנסה, מאבק בהון השחור וביטול הכספים הקואליציוניים.

 

 

 

התוכנית הכלכלית שהוצגה על ידי עמיר פרץ, אורלי לוי-אבקסיס ואיציק שמולי, כוללת 8 נקודות:

 

*העלאת שכר המינימום ל-40 שקלים לשעה - לדברי המפלגה: "בפעם האחרונה שהועלה שכר המינימום ביוזמת ח"כ פרץ, לאחר שנים של קיפאון הוא טיפס פי 2 (מ-2,628 שקלים ל-5,300 שקלים), האבטלה וירדה (והצטמצמה ביותר מחצי, מ-8.9% ל-3.6%), השכר הריאלי עלה ב-25% ואי השוויון ירד".

 

מפלגת העבודה: אורלי לוי אבקסיס עמיר פרץ ואיציק שמולי מפלגת העבודה: אורלי לוי אבקסיס עמיר פרץ ואיציק שמולי

 

*בניית 200,000 דירות בבנייה ממשלתית - המפלגה אמרה כי: "נתניהו מפקיר את המשפחות הצעירות לחסדיהם של כוחות השוק - הבנקים, הקבלנים ובעלי הדירות. בדרך זו שיכנה ישראל 2 מיליון עולים בשנות ה-90. הבנייה תבוצע על קרקע ממשלתית באזורי הביקוש, על-ידי קבלנים שישכרו ע״י המדינה. חלק מהדירות ימכרו לציבור במחירים נמוכים ממחירי השוק, חלק ישתלבו במאגר הדיור הציבורי תוך הרחבת הקריטריונים לזכאות, וחלק מהדירות יעברו למערך של ליסינג לדירה".

 

*חינוך ציבורי חינם מגיל 0 - ביטול תשלומי ההורים לבתי הספר. בתוכנית ציינה המפלגה, "יוקר המחיה אינו רק מחירי המוצרים בסופר, אלא בעיקר הכסף שאנחנו מוציאים על שירותים חברתיים שאמורים להינתן בחינם ונפסיק את תשלומי ההורים. העבודה-גשר תחליף את ההפקרה בהשקעה שתחזור את עצמה בהמשך".

 

*שירותי בריאות ללא הבדלי מעמד - "ההוצאה הציבורית בישראל על בריאות ביחס לתל"ג, נמוכה ב-50% מהממוצע במדינות ה-OECD. ישנם כ–1.7 מיטות לאלף נפש בישראל, לעומת כ–3 מיטות לנפש במערב. אנו נקדם תכנית חירום לאומית לשיקום מערכת הבריאות, המבוססת על ארבעה עקרונות: קיצור זמני ההמתנה בחדרי המיון ובהפניה לתורים לרופאים מקצועיים; תוספת 500 מיטות אשפוז בשנה; ביטוח סיעוד ממלכתי; הגדלת תקציב סל התרופות ל-750 מיליון ש"ח בשנה.

 

*קביעת פנסיית מינימום - בסך 6,000 שקל נטו לקשיש יחיד, 9,000 שקל נטו לזוג. המפלגה ציינה כי "מאז 2003 הלכו ונשחקו קצבאות הזקנה. במקום הפקרת הקשישים בישראל, העבודה-גשר תשקיע בהם ותבטיח שאף קשיש לא יחיה בעוני".

 

*הנהגת 0% מע"מ על 100 מוצרי יסוד - "בשנים האחרונות עלה המע"מ מספר פעמים, כל העלאה בו מעלה את נטל המס על האוכלוסיות החלשות ביותר. הטלת מע"מ באופן פרוגרסיבי היא חובתה המוסרית, האתית והכלכלית של המדינה ודרך להקטין את ההוצאות בקרב משקי הבית מהעשירונים החלשים ביותר".

 

*השקעה בעסקים הקטנים - דמי אבטלה ואשראי ממשלתי לעצמאים. בעבודה אמרו: "ציבור העצמאים והעסקים הקטנים בישראל הם מנוע לצמיחה, תעסוקה ומוביליות חברתית. אך במקום לחזק אותם, הממשלה מפקירה אותם ומתעלמת מהם. העבודה-גשר תקדם שני צעדים אלה לחיזוק העצמאים והעסקים הקטנים בישראל".

 

*השקעה ברווחה - העלאת קצבאות נכות והבטחת הכנסה - העבודה-גשר מבטיחה 4 צעדים מרכזיים: "העלאת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום, הגדרת 'רף מינימום לקיום בכבוד' הקבוע בחוק וקביעה כי קצבת הבטחת הכנסה לא תהיה נמוכה מרף זה. חקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות, ושילוב אמיתי של ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך הרגילה".

 

 

לדברי העבודה, המקורות התקציביים שישמשו למימון התוכנית הם:

 

*העלאת המס השולי ל- 57% על הכנסות בין 44,000 ל-54,000 שקל לחודש, ול- 65% על הכנסות של מעל 54,000 ש"ח לחודש.

 

*השוואת המס השולי על ההון למס השולי על העבודה, העלאת מס רווחי הון ל-35% עבור בעלי השליטה.

 

*מאבק בהון השחור - החלת חובת דיווח כללי למס הכנסה על כלל ההכנסות מרכוש, תייצר כ-6 מיליארד שקל של הכנסות צפויות

 

*ביטול הכספים הקואליציוניים, אשר ניתנים כאתנן פוליטי פסול

 

*הפסקת התקציבים המיוחדים להתנחלויות המבודדות שמחוץ לגושים.

 

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אוליבייה פיטוסי - הארץ

 

הגדלת הגירעון

 

בנוסף מתייחסים בעבודה-גשר לגירעון. "בעוד בישראל יחס החוב תוצר ירד ב-13.6%, בקרב המדינות המפותחות הוא גדל ב-12.1%. ניתן להגדיל את יחס החוב תוצר ל-65% (כפי שהיה ב-2014) והדבר יכניס לקופת המדינה מיליארדי שקלים".

 

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ אמר כי: "16 שנה אחרי הנאום של השמן והרזה, סובל 'האיש השמן' של נתניהו מאנורקסיה כלכלית וחברתית קשה. משקי הבית בישראל חיים מהלוואות ודירוג האשראי שלהם ברצפה. הטרגדיה של הכלכלה של נתניהו היא שאמנם דירוג האשראי של ישראל הוא AA+, אבל דירוג האשראי של משפחת כהן מחדרה הוא BB-".

 

"אזרחי ישראל מופקרים בחדרי המיון הקורסים ובתחבורה הציבורית הצפופה. הם מופקרים בשוק עבודה פוגעני ובשוק דיור אכזרי", הוסיפה אורלי לוי-אבקסיס, "אזרחי ישראל מופקרים על-ידי ממשלה ששמה רווחים לפני רווחה. אנחנו נחליף את ההפקרה העקבית של נתניהו בהשקעה באמצעות לקיחת אחריות של המדינה על אזרחיה".

 

ח״כ איציק שמולי אמר כי: ״מיליוני ישראלים בקושי מצליחים להחזיק את הראש מעל למים. אנחנו פונים היום לגמלאים ולזוגות הצעירים, לשכירים ולעצמאיים, לרופאים וגם לחולים ומבקשים את האמון שלכם״.

 

בתגובה להבטחות עמיר פרץ, אמרו בכחול לבן כי: "מבעד למשקפת הסגורה לא רואים את המציאות. את התכניות שעמיר פרץ הציג לא ניתן יהיה לממש בממשלת החסינות של נתניהו".

 

ובתוך כך, הליכוד יצא בקמפיין שבו טען כי שר האוצר בממשלת כחול לבן הוא אבי ניסנקורן. הליכוד פירסם מודעת ענק בתל אביב שבה תמונתו של ניסנקורן. לטענת הליכוד: ״לפיד וגנץ, סידרנו לכם. ניסיתם להחביא את יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המועמד שלכם לתפקיד שר האוצר, אז שמנו אותו על שלטי חוצות. בבחירות הקרובות הציבור יחליט בין מנהיגות חזקה של נתניהו - עם כלכלה חופשית וצומחת - לבין רוטציה חלשה של לפיד וגנץ, עם כלכלת הסתדרות ושביתות״.

 

ניסנקורן לא נשאר חייב והשיב: "אני חברתי, מושג שביבי בכלל לא מכיר..אני ישר ומחויב לצמצום פערים בחברה, וביבי ...בתקופת כהונתי כיו"ר הסתדרות, שכר המינימום עלה באלף שקל, השכר החציוני עלה ריאלית משמעותית למול תקופה קודמת לכהונתי. כך גם השכר הממוצע במשק. האבטלה הייתה בשפל, קצבאות הנכים והסיעוד עלו, אי השיוויון צומצם לרמה הנמוכה בעשרים השנים האחרונות וזה עדיין לא מספיק...אין לי הבטחה ולא ביקשתי תפקיד מסויים - ישראל לפני הכל. וביבי, אתה בכלל התנגדת לרוב המהלכים ובטח שלא יזמת אותם, כי אצלך חסינות אישית לפני הכל".

 

מאיגוד החברות הציבוריות נמסר: ״ההצעה להעלות את מס רווחי ההון חסרת אחריות, מנותקת מהמציאות ומהווה פופוליזם פוליטי טהור במטרה לקושש קולות. לא רק שאסור להעלות את המס, צריך להוריד אותו בחדות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x