בארץ

רשות המסים מצאה דיווחים לא מהימנים של כ-200 בתי עסק בענף המסעדנות

במהלך מבצע ביקורת ב-215 פאבים, ברים, מועדונים ומסעדות ברחבי הארץ, מצאה הרשות דיווחים רבים שלא תאמו את הנעשה בפועל - רבים השתמשו ב"שיטת הביטולים" לצורך התחמקות מדיווח ומתשלום מס; בת"א, רוב בעלי העסקים השתמשו באותה תוכנה שאפשרה להם לשנות נתונים כאוות נפשם; חלק מבעלי העסקים נקנסו וזומנו לחקירה

שירות "כלכליסט" 11:5531.07.19

רשות המסים פתחה בסוף השבוע במבצע ביקורת בפאבים, ברים, מועדונים ומסעדות. על פי הודעת הרשות שנמסרה היום (ד'), במהלך המבצע נבדקו 215 בתי עסק - וברובם המוחץ נמצאו ליקויים ודיווחים לא מהימנים.

 

 

 

מביקורת בפאב ברחוב מרכזי בקריות, עלה כי בעל הפאב לא מדווח על הכנסותיו מסוף שנת 2018. מבדיקת ספרי העסק נמצא כי לא דווחו עסקאות בסך 1,716,381 שקלים. בחקירתו טען בעל העסק כי הוא ישן במהלך היום ועובד בלילה, בזמן שרואה החשבון שלו עובד ביום וישן בלילה, ולפיכך לא הצליח ליצור קשר עם רואה החשבון ולהעביר לו את חומר הנהלת החשבונות. נגד בעל הפאב נפתחה חקירה פלילית.

ערן יעקב מנהל רשות המסים ערן יעקב מנהל רשות המסים צילום: דוברות משרד האוצר

 

במקומות בילוי רבים, כך לפי ההודעה, נמצא שימוש ב"שיטת הביטולים" לצורך התחמקות מדיווח ומתשלום מס. המבקרים באזור תל אביב מצאו שכל העסקים שנבדקו באזור ונמצאו אצלם ליקויים, משתמשי בתוכנת הנהלת חשבונות זהה, המאפשרת להם לרשום במדויק את כל ההכנסות, אבל גם מאפשרת להם, בסוף יום הפעילות לבצע תיקונים ומחיקות של הכנסות כאוות נפשם.

 

השימוש ב"שיטת הביטולים" לא היה ייחודי לאזור תל-אביב. לדוגמה בביקורת בפאב בנצרת נמצאו מחיקת קניות וביטולים רבים בהיקף של כחצי מיליון שקלים, בחצי השנה האחרונה, למרות שדווח על מחזור הנמוך ב-110 אלף שקלים.

 

מנהל העסק נחקר וזומן להמשך חקירה במשרדי מע"מ נצרת. גם בעסק בעכו, נמצאו ביטולים וזיכויים של מנות בסכומים של כ-75 אלף שקלים. כמו כן נמצאו ליקויים בניהול הספרים ואי דיווח על טיפים למלצרים, המתקבלים בכרטיסי אשראי.

 

בעל העסק זומן להמשך חקירה. בעסק אחר, גם הוא בעכו, נמצאו ליקויים דומים בניהול הספרים, בהנחות ובביטולים. בעל העסק הסביר כי הביטולים הרבים נובעים מכך ש"הלקוחות בורחים". גם בפאב בחיפה נמצאו עשרות מחיקות. לטענת בעל הפאב, המחיקות נעשו במסגרת "התלמדות" של עובדים חדשים על הקופה הרושמת.

 

בביקורת במסעדה באזור נצרת נמצא כי היא ריקה מאדם. במהלך חיפוש במקום מצאו המבקרים חדר המכיל כספת ומסמכי חברות לא פעילות, וכן מסמכים המעידים על הלוואות וחשד לביצוע עבירות מס. בנוסף, נמצאו אי רישומי הכנסות על סך כמיליון שקלים מפעילות החברות "הלא פעילות". ממצאים נלקחו להמשך חקירה במשרדי מע"מ נצרת.

 

במסעדה באשדוד, שהייתה מלאה עד אפס מקום עם תור ארוך של ממתינים, נמצאו על הדלפק ערימות של מזומנים וספחי אשראי, ובכיסיו של הבעלים נמצאו 50 אלף שקלים שלא כולם תועדו. בעל המסעדה הגיב ואמר: "ארשום כשאתפנה".

 

לטענת הרשות בפאב ירושלמי, בעת ספירות הקופה, ריססו עובדי הפאב גז מדמיע על מנת להפריע למבקרים לבצע את הביקורת. בפאב עוקלו 1,500 שקלים ובעל העסק זומן להמשך חקירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x