$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המתחם הראשון בשדה דב שווה 6.5 מיליארד שקל

מזכויות הבנייה ייהנו המדינה, ששווי זכויותיה נאמד ב־3.5 מיליארד שקל, ובעלי קרקעות הגוש הגדול, שיקבלו שני מיליארד שקל. התוכנית תעלה מחר בוותמ"ל — אך הבנייה תחל בתוך חודשים עד שנים, תלוי בהתנגדויות

אמיתי גזית 06:4914.05.19

הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) צפויה לדון מחר בהפקדה להתנגדויות של התוכנית המפורטת הראשונה בשדה דב בתל אביב, זו הנוגעת למתחם אשכול שבדרום־מזרח השדה. תקופת ההפקדה תימשך 60 יום ובה הציבור יוכל להגיש התנגדויות לתוכנית.

 

 

הדיון בותמ"ל נעשה במקביל להמשך קידומה של תוכנית כוללנית לשטח השדה שיתפנה. על פיה, צפויות להיבנות 16 אלף דירות בשכונה החדשה של תל אביב. תוכנית זו מחלקת את שדה דב ששטחו 1,700 דונם לשלושה מתחמי משנה, שמתחם אשכול שיופקד כעת הוא אחד מהם. אישור תוכנית מפורטת לו יאפשר כבר עתה הוצאת היתרי בנייה.

 

הדמיה של תוכנית הבנייה שדה דב הדמיה של תוכנית הבנייה שדה דב

 

על פי טבלאות האיחוד וחלוקה שצורפו למסמכי התוכנית ושהגיעו לידי "כלכליסט", קרקעות המתחם מתחלקות בין המדינה, שלה קצת יותר ממחצית השטח, ובין מאות בעלי הזכויות המאוגדים תחת הכינוי הגוש הגדול, וכן בין בעלי קרקע פרטיים נוספים. על פי ההערכות השמאיות המצורפות לטבלאות, שווי יחידת דיור מבונה (כלומר, מתוכננת ועוד לפני שהונחה לבנה אחת) הוא 1.4 מיליון שקל.

 

כך, שוויין הכולל של זכויות הבנייה במתחם הוא כ־6.5 מיליארד שקל. המדינה תקבל זכות לבניית 2,554 דירות או שטחים מסחריים בשווי זהה, כך שחלקה שווה 3.5 מיליארד, ובעלי קרקעות בגוש הגדול יקבלו זכויות לבניית 1,424 דירות, השוות כ־2 מיליארד שקל. לעיריית תל אביב זכויות השוות ל־226 דירות, כך ששווי הנתח של העירייה הוא 316 מיליון. בעלי קרקע פרטיים נוספים במתחם זכאים לנתח השווה ל־459 דירות, כלומר שוויו כ־643 מיליון שקל.

 

שטחו של מתחם אשכול 350 דונם, והוא תחום על ידי הרחובות ש"י עגנון מדרום ולוי אשכול ממזרח. על פי התוכנית שצפויה הותמ"ל להפקיד, בשטח ייבנו 4,844 דירות, מתוכן 4,176 דירות סחירות המיועדות לשוק החופשי ו־668 דירות המיועדות לדיור בהישג יד - פרויקט השכרה או דיור ציבורי.

 

התוכנית כוללת זכויות לבניית מלון בשטח 30 אלף מ"ר, זכויות בנעיה למשרדים בהיקף של 145 אלף מ"ר, וזכויות ל־45 אלף מ"ר שטחי מסחר. מעיון בתוכנית עולה כי המסחר ישולב כמעט תמיד בשימושים אחרים. הזכויות למגורים, מלונאות או מסחר מתחלקות באופן יחסי בין בעלי הזכויות בקרקע על פי שוויים היחסי.

 

פעילות התעופה האזרחית והצבאית בשדה דב אמורה להסתיים בעוד כחודש וחצי. עם זאת, בעיריית אילת ובארקיע עדיין לא אמרו נואש לגבי האפשרות לדחות פעם נוספת את מועד פינוי השדה, שאותו הצליחו לדחות מספר פעמים בעבר. בשלב זה לא נראה כי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו צפוי לעשות כן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x