$
בארץ

סוף עידן: יבוא האמוניה לא יעבור יותר בצפון המדינה

ל"כלכליסט" נודע כי הממשלה נתנה פטור רשמי לחיפה כימיקלים מהקמת מקשר ימי לשינוע אמוניה

ליאור גוטמן 07:0231.03.19

חברת חיפה כימיקלים קיבלה ממשרד האוצר אישור רשמי שהיא אינה מחויבת בהקמת מקשר ימי ליבוא אמוניה לישראל. כך נודע ל"כלכליסט".

 

ההודעה על כך, שנמסרה להנהלת חיפה כימיקלים ביום רביעי, משנה למעשה החלטת ממשלה מיולי 2017 שחייבה את החברה להקים מתקן תשתית שנועד לאפשר לאוניות אמוניה להגיע לקרבת חופי ישראל הצפוניים ולהזרימה למתקני אכסון. אלה היו אמורים לקום בסביבת המפעל החיפאי של החברה - שבינתיים נסגר עקב התנגדות עיריית חיפה לפעילותו.

 

הכוונה לוותר לחברה על הקמת המקשר הימי נחשפה ב"כלכליסט" בדצמבר האחרון ועתה מגיע האישור הרשמי לכך ממשרד ראש הממשלה, המנומק בכך שלפתרון המקשר הימי "אין היתכנות".

הקמת מפעל לייצור אמוניה של חיפה כימיקלים ואדלטק הקמת מפעל לייצור אמוניה של חיפה כימיקלים ואדלטק צילום: קבוצת חיפה

 

 

עבור מנכ"ל חיפה גרופ החדש מוטי לווין מדובר בבשורות מעודדות. הקמת המקשר הימי עלולה היתה להוציא מקופת החברה מאות מיליוני שקלים, וזאת אף על פי שעיריית חיפה מתנגדת נחרצות לתת למפעל של חיפה כימיקלים אפילו רישיון עסק.

 

על המכתב שנשלח ללווין, וכן למנכ"ל האוצר שי באב"ד, ליועמ"ש של האוצר ולאגף התקציבים, חתום ישראל גולדמן, יועץ למנכ"ל משרד רה"מ יואב הורביץ, שמציין כי "האילוץ הראשי (לוויתור על המקשר - ל"ג) הוא סירובה של העירייה להעניק רישוי לייצור". הנימוק השני הוא כוונת חיפה כימיקלים להקים מפעל חדש לאמוניה בדרום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x