$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

דעה

הסיכוי של כחלון לקאמבק: ללכת עד הסוף בנושא הדיור ולא "לצאת בסדר" עם כולם

המצביעים אמנם ציפו לירידה חדה יותר של מחירי הדירות, אבל שר האוצר רצה לצאת בסדר ולא לעצבן את כולם. בכך חטא לבוחריו. אבל יש לו זמן לעשות תיקון ולזעוק בכל הכוח שהפעם יילחם עד הסוף על הזכות של הזוגות הצעירים לדירה

רחלי בינדמן 11:1423.02.19

אם אתם משקיעי נדל"ן או בעלי דירה שלא רוצים לראות את ערכה יורד - הטור הזה איננו בשבילכם. אתם מייחלים לנפילתו של שר האוצר משה כחלון ולהחלפתו בבובה שתמכור קשקושים שמפמפמים הקבלנים על הגדלת היצע הדיור.

 

 

 

אם אתם צעירים ללא דירה או הורים ללא דירה, שווה לכם לעצור שניה ולהמשיך לקרוא.

 

משה כחלון. לצאת בסדר משה כחלון. לצאת בסדר צילום: רויטרס

 

רצה לצאת בסדר עם כולם: שר האוצר כחלון קיבל 10 מנדטים על הבטחה מרכזית אחת - הורדת מחירי הדיור ויוקר המחיה בישראל. מי שהצביע לו לא היו משקיעי הנדל"ן אלא אנשים המהווים חלק מקבוצה של מעל 25% מהאוכלוסיה שאין ברשותם דירה, פשוט כי מחירי הדיור בישראל מטורפים.

 

במבחן המציאות כחלון כשל. לכאורה. מחירי הדיור אמנם ירדו השנה קלות אך המצביעים ציפו ליותר. הם רצו השוואת פטור המיסוי על רווחים על הבורסה כמו זה שקיים למשקיעי הנדל"ן, הם רצו העלאה חריפה יותר במס הרכישה לרוכשי דירה שנייה (משקיעי הנדל"ן), הם רצו פועלים מסין שיבואו לבנות פה, הם רצו נפילת מחירים.

 

אבל כחלון לא רצה. הוא רצה לצאת בסדר עם כולם ולא לעצבן אף אחד וכאן הוא כשל - הוא חטא לבוחריו.

 

לא סתם הקבלנים מייחלים שתוכנית מחיר למשתכן תתאדה - ההשפעה שלה תתבטא בטווח הארוך.

 

אבל לפני שמספידים את כחלון ככזה שאכזב, יש לו זמן לעשות תיקון. במקום למכור חלומות חדשים כמו סבסוד מעונות יום עליו לזעוק בכל הכוח שהפעם הוא יילחם עד הסוף על הזכות של הזוגות הצעירים לדירה.

 

 

פרויקט מחיר למשתכן בקריית אונו פרויקט מחיר למשתכן בקריית אונו צילום: אוראל כהן

 

רבים תוקפים את מחיר למשתכן במידה רבה של צדק - היא לא הצליחה לייצר הורדת מחירים משמעותית ולא מעט זוגות צעירים כבר מתייאשים מלשבת על הגדר בהמתנה לזכייה בהגרלה, במיוחד כשמדובר בדירה שרוב הסיכויים שכלל לא תהיה בעיר מגוריהם.

 

אבל כל המתנגדים שוכחים שמדובר בתוכנית זמנית מתוך הבנה של שר האוצר שמחירים לא יורדים בין לילה. כחלון לא הסתיר שמדובר בפתרון זמני שנועד לתת מענה ובעיקר תקוה לזוגות הצעירים - עד שהמחירים יירדו.

 

מי שמבין את האיום האמיתי שמגלמת בחובה התוכנית הם הקבלנים שזועקים נגדה על כל במה. הם הבודדים שמבינים, שעוד חמש שנים, כשכבר אפשר יהיה למכור את הדירות, התוכנית תישא פרי ותציף את השוק בדירות למכירה. הזוכים שנהנו מהנחה של עד 30% על מחיר השוק עשויים להסכים למכור אז את הדירות בהנחה גדולה יותר לעומת מוכרי דירת יד שנייה או אלו שרכשו דירה ללא הנחה בשכונות סמוכות - ואז, המחירים פשוט יירדו.

 

הקבלנים לא סתם מתעבים את התוכנית ומייחלים לפרפורי הגסיסה שלה שכבר בדרך - הם מבינים את האפקט הפוטנציאלי שלה אם תימשך. הם גם מבינים את משמעות חיסול התוכנית - חזרת כל הזוגות הצעירים שישבו על הגדר לשוק והסתערות מחודשת על דירות בשוק החופשי במה שעלול לייצר עליית מחירים.

 

 

רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון צילום: אלכס קולמויסקי

 

תוכנית מחיר למשתכן כמובן איננה מספקת, היא פתרון חלקי להורדת מחירי הדיור. אבל כחלון חייב לצעוק לבוחריו בסיבוב הקודם שהוא ישמור עליה ובמקביל יחריף את צעדיו בתחום הדיור. כחלון חייב לבחור - הוא לא יכול לדבר מצד אחד על הצורך בהורדת מחירי הדיור ומצד שני להגיד שהוא לא רוצה שהמחירים יירדו יותר מדי. ירידת מחירים, גם של 10%-20%, ספק אם תזעזע את כלכלת המדינה. הבנקים בעצמם מחזיקים בנתונים שמראים שגם ירידה של 20% במחירי הדיור לא תפגע ביכולת הגבייה שלהם. הם גם יודעים שמשכנתה זו ההלוואה האחרונה שהציבור הישראלי יחדל לשלם. כל עוד המצב הכלכלי במשק טוב, אין שום סיבה שגם שבתרחיש של ירידה של עד 20% במחירי הדיור, הציבור לא ימשיך לעמוד בתשלומי המשכנתה.

 

 

מעבר לתחושה הסובייקטיבית המבאסת שערך הדירה שבה אתה גר יורד, לירידת מחירי הדיור לא אמור להיות אפקט כלכלי שלילי - מעבר לפגיעה בשולי הרווח של היזמים והקבלנים. בסוף בסוף, כל מי שאיננו משקיע נדל"ן ומחזיק דירה אחת בבעלות צריך לרצות בצינון מחירי הדיור - גם כדי שיוכל לשדרג את הבית שלו בעתיד יותר בזול וגם עבור עתיד ילדיו - שיוכלו לרכוש לעצמם בית במחיר שפוי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x