$
בארץ

עשרות רשויות מקומיות: נסרב לממן הגדלת תקציב המועצות הדתיות ב-60 מיליון שקל

בין ראשי הרשויות, ראש עיריית ת"א רון חולדאי, ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, אבל לא ראש עריית ירושלים משה ליאון. טוענים: "הדבר עלול להביא את הרשויות המקומיות לגירעון תקציבי השנה ובשנים הבאות"

שחר אילן 13:3603.01.19

60 רשויות מקומיות הודיעו שיסרבו לממן את הגדלת תקציב המועצות הדתיות ב-60 מיליון שקל. המועצות הדתיות קיבלו לאחרונה מכתבים המודיעים להם על גובה תקציב המועצות הדתיות כאשר הן נדרשות לממן בין 25% ל-75% מהתקציב, ובממוצע 60%. בין ראשי הרשויות, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אבל לא ראש עריית ירושלים משה ליאון.

 

 

 

תקציב המועצות הדתיות של המשרד לשירותי דת גדל ב-2019 מ-200 ל-240 מיליון שקל. כיוון שהרשויות המקומיות נדרשות להוסיף עוד 60% המשמעות היא שהן יוסיפו 360 מיליון ובסך הכל יגדל התקציב כולו מ-500 ל-600 מיליון שקל.

 

לרשויות אין בעצם שום השפעה על גובה התקציב שהן נדרשות לשלם, למרות שהן מממנות את רובו. בימים האחרונים קיבלו הרשויות מכתבים המודיעים להן בכמה גדל התקציב של המועצה הדתית בשטחן.

 

 יצחק וקנין, השר לענייני דת יצחק וקנין, השר לענייני דת צילום: גיל נחושתן

 

במכתב ששלחו ראשי 60 הרשויות לשר לשירות דת יצחק וקנין, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון, הם טוענים שמדובר בעלייה דרמטית בתקציב של 20%, "ללא אח ורע, כזו שמעולם לא היתה כדוגמתה". לטענתם הדבר נעשה "מבלי שהמשרד לשירותי דת בא עמנו בדברים, ללא שיפוי ממשלתי לרשויות המקומיות, ובאופן בוטה, כאילו היינו קופה לעת מצוא, ממנה ניתן 'למשוך' כסף בכל סכום ובכל עת".

 

עוד הם טוענים ש"הגעת המכתבים הללו כעת, בחסות היציאה לבחירות לכנסת ולאחר שהרשויות המקומיות אישרו את תקציביהן לשנת 2019, היא מקוממת ושערורייתית. מדובר בהתנהלות תקציבית בוטה וחסרת אחריות, שעלולה להביא את הרשויות המקומיות לגירעון תקציבי השנה ובשנים הבאות, על כל ההשלכות המשתמעות מכך".

 

"לפיכך", הם כותבים "הרינו להודיעכם כי אין בכוונתנו למלא אחר הדרישה שבמכתבי המשרד לשירותי דת, ללא הסדרה תקציבית של הנושא. ככל שהממשלה רוצה להגדיל חלקן של הרשויות המקומיות בתקצוב המועצות הדתיות עליה להוציא מכתב לאישור החריגה התקציבית - ו/או שיפוי לרשויות המקומיות בגין התקצוב הנוסף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x