$
בארץ

מכה למחלבות: אריאל חבר לכחלון - מתנגד לייקור מוצרי החלב שבפיקוח

חצי שנה לאחר שחתם על המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי החלב שבפיקוח ב-3.4%, שינה שר החקלאות את עמדתו וחבר לשר האוצר המתנגד להעלאת המחירים. היועמ"ש יעביר המלצתו ביום שני הקרוב

נורית קדוש 16:2414.12.18

חצי שנה לאחר שחתם על המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי החלב בפיקוח, שינה שר החקלאות אורי אריאל את עמדתו וחבר לשר האוצר משה כחלון המתנגד להעלאת המחירים.

 

 

שרי האוצר והחקלאות כתבו בתגובתם לעתירת תנובה: "לאור ההפחתה המשמעותית הצפויה כתוצאה מהמתווה במחיר המטרה של החלב הגולמי המהווה כ-53% מסל התשומות של מוצרי החלב המפוקחים, פנינו לוועדת המחירים לבחון מקצועית ובהתאם לסמכותה על פי חוק, את עדכון המחירים המרבים לחלב ומוצריו, הנובע מהפחתת מחיר המטרה. לאור האמור בחוות דעתה של ועדת המחירים ועל מנת שלא ליצור תנודתיות במחירים שלא לצורך, אנו מחליטים להמתין להשלמת הליכי החקיקה הנדרשים ליישום המתווה, בטרם נקבל החלטה בעניין שינוי מחירי מוצרי החלב המפוקחים".

 

הדברים מתרחשים לקראת הדיון שיתקיים ביום רביעי הקרוב בעתירה שהגישה תנובה לבג"ץ, בדרישה שכחלון ינמק את סירובו לאמץ את המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4% בשל התייקרות החלב הגולמי. המדינה נדרשה להעביר את תגובתה וביקשה מבית המשפט לדחות את המועד האחרון להגשת תגובתה, עד שתתכנס ועדת המחירים ותקבע, בהינתן קיומו של הסכם החלב שנחתם לפני חודש בין המדינה לרפתנים, האם עדיין נדרשת העלאת מחיר לצרכן. זאת כיוון שההסכם הענפי כולל הפחתת מחיר המטרה לאורך מספר שנים.

 

כחלון ואריאל כחלון ואריאל צילום: אוהד צויגנברג

 

 

ועדת המחירים התכנסה שלוש פעמים בשבועות החולפים ולבסוף החליטה שלא לגבש המלצה, אלא לתאר מספר תרחישים אפשריים בהתאם ליישום הסכם החלב הענפי בדרכים שונות. על פי כל תרחיש, קבעה הוועדה מה צפוי להיות השינוי במחיר לצרכן. בכל תרחישי הוועדה, נמצא שיש מקום להעלות את מחיר מוצרי החלב שבפיקוח ב-2%-5%. אלא שהוועדה מצאה גם כי בשנה השנייה לקיום ההסכם, המחיר לצרכן צפוי לרדת.

 

השרים למעשה קובעים בהמלצתם כי המחלבות ימשיכו לספוג את העלייה שנרשמה בשנתיים האחרונות במחיר המטרה. עם ירידת מחיר המטרה הן תוכלנה לפצות את עצמן, שכן המחיר לצרכן לא יירד עד שהמחלבות ישיבו לעצמן את מלוא הסכום שמימנו בשנתיים האחרונות.

 

עו״ד רועי שויקה, הממונה על הבג"צים במשרד המשפטים, ביקש לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה שכבר נדרש להתייחס לסוגייה, לבחון את הודעת כחלון ואריאל ולהעביר את עמדתו ביום שני הקרוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x