$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

כך ניסתה המדינה להעלים התנגדויות של אלפי בדואים לבניית מפעל תעש

5,000 תושבים בדואים מתנגדים לתוכנית להקמת המפעל של תעש מערכות בנגב. הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב הפיצה הודעה לתקשורת, בה כתבה שהוועדה המחוזית דרום דחתה את התנגדויותיהם. אלא שהוועדה כלל לא דנה בהן

אמיתי גזית 07:5310.12.18

התוכנית שמקדמת המדינה להקמת מפעל חדש לתעש בנגב תוביל לפינוי של אלפי תושבים בדואים מבתיהם, והגוף שאמור לדאוג לאינטרסים שלהם מפקיר אותם ומפרסם שקרים בתקשורת.

 

 

 

ביום חמישי בערב פורסמה באתר האינטרנט של "ישראל היום" הודעה ששלחה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב לעיתונות, בה נכתב כי הוועדה המחוזית דרום דחתה התנגדויות לתוכנית של אלף משפחות המתגוררות בשטח ובהן 5,000 תושבים שיפונו לישובים סמוכים כדי לאפשר את הקמת אזור התעשייה שאליו תועתק פעילות תעש מערכות. אלא שבדיקת "כלכליסט" מלמדת כי הוועדה כלל לא קיימה דיון בהתנגדויות, והחליטה לדון בהן במועד מאוחר יותר. ההחלטה לדחות את הדיון נשלחה ביום חמישי בבוקר למתנגדים ולגורמים המעורבים בהליכי התכנון ובהם רשות מקרקעי ישראל.

 

אורי אריאל שר החקלאות אורי אריאל שר החקלאות צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

התושבים הגישו התנגדויות לתוכנית באמצעות העמותות במקום ועדאללה והתנגדות נוספת באמצעות עו"ד קייס נאסר. בין היתר נטען כי התוכנית להקמת אזור תעשייה בטחוני קודמה מבלי להציגה לתושבים ומבלי שנעשה כל ניסיון למצוא עמם פתרון.

 

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שאמונה על הכנת התוכנית טענה כי אינה מחויבת לבצע הליך של שיתוף ציבור, אך "למעלה מן הצורך" תיאמה את התוכנית מול הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. אלא שהרשות היא זרוע של המדינה, שפועלת בשיתוף פעולה הדוק עם רמ"י, ולא נבחרה על ידי התושבים לייצג אותם. בדיון בוועדה שבו הוצגו טענות התושבים, לא נכח אף נציג של הרשות. רק לאחר דחיית הדיון ביקשה הוועדה מהרשות חומר על הפתרון שהם מגבשים לתושבים שיפונו מהשטח.

 

מהרשות להסדרת התיישבות הבדואים נמסר בתגובה: "טעות בהעברת המידע גרמה להצגת השלב הנוכחי כאילו כבר התקבלה ההחלטה שסביר מאוד שתתקבל".

 

עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל ועמותת במקום - מתכננים למען זכויות תכנון, אשר הגישו את ההתנגדות לתכנית בשם תושבים וחברי ועדים מקומיים בכפרים אבו קרינאת/אם מתנאן, ואדי אל משאש, וואדי אל נעם, אבו תלול וסוואווין, ובשם המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב, מוסרים בתגובה: "ההודעה הכוזבת והמטעה של רשות להתיישבות הבדואים, בדומה לתכנית ולדיון שקיימה הוועדה, מלמדת על יחסן של רשויות המדינה אל התושבים הבדואים כשקופים, ועל ההתעלמות המוחלטת מהאינטרסים, הצרכים, אורחות חייהם ורצונם של התושבים הללו.

 

"המתנגדים מדגישים שוב כי הרשות מעולם לא הגיעה להסכמה עם התושבים של הכפרים על הפתרונות שהם מציגים וחלק מהפתרונות המוצגים אינם נתמכים כלל בתכניות בנייה אשר הוגשו או אושרו. עדאלה ובמקום ידרשו מן הועדה המחוזית להבהיר לרשות כי החליטה להמשיך ולדון בתכנית, וכן מודיעים שיגיבו למידע שימסר על ידה כאשר יציגו אותו בפני הועדה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x