שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כחלון: "אני והקבלנים כבר לא 'לא', אנחנו בהודנא הודנא"

שר האוצר אמר את הדברים בכנס לשכת יועצי המס באילת. על יחסיו עם ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו משתי מפלגות שונות. זה מתח מובנה". על מאבק המסעדנים: "הם אמרו 'אם לא תוריד את המס נעשה לך שיימינג'. אוי ואבוי לשר שייכנע לכך". בנוסף, הבטיח כחלון כי בנושא ההקלה על עסקים קטנים: "תהיה תוכנית גדולה"

עמרי מילמן 12:1323.10.18

"ראש ממשלה ושר אוצר משתי מפלגות שונות זה מתח מובנה. אני צריך לשמור על אינטרסים מסוימים, הוא חייב לשמור על אינטרסים אחרים. אבל הקו המאחד זה אחריות. אני אוהב את כל מה שאני עושה? לא. הוא אוהב את מה שאני עושה? עוד יותר לא. קליטת עובדי קבלן? הוא חשב שהמשק לא יכול לשאת בזה". כך אמר היום שר האוצר משה כחלון בכנס השנתי של לשכת יועצי המס באילת. כאשר נשאל על יחסיו עם ראש הממשלה שבעבר הוגדרו "כבר לא" ולאחר מכן "כבר לא לא" השיב כי היום הם "למה לא".

 

לשאלה האם מפריעות לו החקירות של נתניהו השיב: "זו תחושה לא נעימה. כאזרח וכחבר בממשלה. אני חושב שכל אזרח לא מרגיש נוח שהמנהיגים שלו נחקרים. אמרתי בעבר שאין צורך להגיד, אני לא חושב שראש ממשלה תחת כתב אישום יכהן. אני חושב שהוא לא יכהן אם יוגש נגדו כתב אישום".

 

בנוגע למצוקות של העסקים הקטנים וההתחייבות של כחלון בעבר לקדם מהלכים שיקלו עליהם אמר כחלון, "הנושא ידוע ומוסכם על כל הארגונים. אנחנו בשיא העבודה לשפר את זה ולייעל את זה. שר הכלכלה על זה. אנחנו שם יחד. אין ויכוח. אנחנו מסכימים, חושבים שצריך לתקן, זה לא נוצר אצלי. הולכת להיות תוכנית גדולה, לא מספיק, תהיה תוכנית המשך. זה מחדל שצריך לטפל פה בדרך ארוכה יותר ולא בתוכנית חד פעמית".

 

שר האוצר התייחס למצוקה אליה נקלעו המסעדנים בעקבות פסיקת בג"ץ שקיבלה את עמדת רשות המסים כי יש לשלם היטל עובדים זרים על מבקשי המקלט, בעקבותיה פתחו במחאה: "לפני 10 שנים העסיקו אריתראים לא בהיתר, זו עבירה. אני טוען שהקבוצה הזו של האריתראים, הגיעו כמבקשי עבודה, לא כפליטים, ומסעדנים העסיקו אותם בניגוד לחוק. בא מס הכנסה, אמר עשיתם עבירה, אנחנו לא נראה בזה עבירה פלילית, למרות מה שקרה לדרום תל אביב. המדינה אמרה אתם תשלמו את המס כאילו שהם חוקיים. הרי מסעדה א' החזיקה חוקי ושילמה, מסעדה ב' החזיקה לא חוקי, ולא שילמה". לדבריו, המסעדנים אמרו לו "אם לא תוריד לנו את המס נעשה לך שיימינג עם מס כחלון." כחלון הוסיף כי, "ברגע שבאה כזו קבוצת כוח, ואומרת שנרסק אותך בבחירות. אוי ואבוי לשר שייכנע לכך. אני תמיד הפסדתי במאבק נגד החלשים, אין חזק אחד שניצח אותי. אתם תשלמו מס כמו כל אחד בישראל".

 

 

כחלון. "המסעדנים אמרו לי 'נעשה לך שיימינג עם מס כחלון. אוי ואבוי לשר שייכנע לכך" כחלון. "המסעדנים אמרו לי 'נעשה לך שיימינג עם מס כחלון. אוי ואבוי לשר שייכנע לכך" צילום: עמית שאבי

 

כחלון תקף את ראשי הערים ואמר, "ראשי ערים לא רוצים התחדשות עירונית, הוא לא רוצה שבמקום ארבעה דיירים יגיעו 100, אי אפשר לכפות עליו. יש פה שתי מדינות, של הממשלה ושל השלטון המקומי. מי שיספר לכם שהוא יכול להעביר משהו בוועדות, כשהשלטון המקומי מתנגד.ראשי רשויות מרכזים כח פוליטי, בפריימריז, במיוחד בליכוד, יש להם הרבה כח. לא כחלון ולא נתניהו יכולים לקדם אם הם מתנגדים. ואומר את זה בוגר הליכוד".

 

על יחסיו עם הקבלנים אמר "אני והקבלנים כבר "לא לא" אנחנו בהודנא הודנא. יש אנשים שלא אהבו את זה שהפסקנו את הספסרות בקרקע. קבלנים מסוימים היו קונים מאות או אלפי דונמים, ולא היו משתמשים בהם. היית רואה משפחות שלמות שהקרקעות שלהן. אני חושב שהם עשו טעות שהם התנפלו עלי. חשבו שאכנע ואשבר ואבטל מחיר למשתכן. אח"כ באו אלי, אמרו שהם במצוקה, נתנו עכשיו 20% במכירה חופשית. אפשר להסתדר".

 

על הגירעון הגבוה יחסית שעומד היום על 3.35% בסכימת 12 החודשים האחרונים, לעומת יעד גרעון שנתי של 2.9% אמר כחלון: "הקופה בסדר גמור, הכל בסדר, יש האטה קצת בגביית מסים, גם הגירעון יתכנס ליעדים שלנו. המבחן האמיתי שמגיעה חברת דירוג היא מסתכלת אם המדינה פרצה את תקרת ההוצאה. גילינו אחריות תקציבית לאורך כל הדרך וגם אם זו שנת בחירות לא תהיה חריגה של אגורה ממסגרת התקציב".

 

לגבי האפשרות שיתמודד בעתיד לראשות ממשלה אמר "בן אדם צריך להיות ריאלי, אם אני בסקרים בספרה האחת, אני לא אגיד לאנשים שאני אהיה ראש ממשלה. אני חושב שאני יכול להיות ראש ממשלה. מילאתי את התפקידים הכי בכירים, בהצלחה. גם כחבר קבינט, שר אוצר, שר תקשורת, ראש מפלגה, מבחינת ההשג והניסיון שלי, מבחינת הצמרת, למעט נתניהו".

 

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס השיב לכחלון בסוגיית העסקים הקטנים ואמר: "ככל שיהיו פה יותר עסקים קטנים רווחיים ככה הכלכלה שלנו תהיה יותר יציבה. אנחנו מחכים לבשורות מקווים שבסוף החודש הזה תקרא לתכנית 'נטו עסקים קטנים ובינוניים'. בימים האחרונים אתה במיוחד מנסה לחלץ את ענף המסעדנות מהמשבר. הצענו לכם שורה של הצעות שחושבים שיקדמו את הענף ואני מקווה שגם את זה תצלח וניתן יהיה לייצב את ענף המסעדנות. לגבי חוק עידוד השקעות הון השכרה למגורים - חייבים לוודא שגם זוגות הצעירים יוכלו לשכור דירה במחיר בר השגה. בנושא התחדשות עירונית יודע שראשי הערים וועדות התכנון שולטים בזה אבל אומר שוב התחדשות עירונית היא מקור בלתי נדלה להיצע של שוק הנדל"ן במרכזי הערים בדיוק איפה שנמצא שיא הביקוש וכדי לענות עליו צריך התחדשות עירונית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x